fbpx
Таг: фестивал

таг: фестивал

Фестивалот на францускиот филм само еден ден во Охрид

Осмото издание на традиционалната манифестација Фестивал на францускиот филм, годинава е со неколку измени и со ревидирана програма. Фестивалот ќе има само еден ден во Охрид, а и свеченото отворање се сели во Скопје, на 17 јуни. На фестивалот филмовите ќе бидат прикажани во рамките на свеченото затворање, кое ќе се одржи на 20 јуни во Охрид, од 20.30 часот. Во...

Филмскиот фестивал „Астерфест“ почнува утре

Единаесеттото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ почнува утре, 27 мај, во големата сала на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица. Фестивалот оваа година се одвива под мотото „Еден филм насекаде, сите на Астерфест“. На свеченото отворање ќе им бидат доделени награди на годинашните лауреати - режисерот Киро Урдин, добитник на признанието „Астер“ за високи достигнувања во документарниот филм, и актерот Боро Стјепановиќ, добитник на...

Стефан Марковски ја освои главната награда на фестивалот „Литературни искри“

Гостивар два дена пулсираше во духот на поезијата. Изминатиот викенд се одржа вториот по ред Меѓународен поетски фестивал „Литературни искри“. Главната награда ја доби гевгеличанецот Стефан Марковски, првото место му припадна Давор Крстевски од Куманово, второто го освои дојранчанката Катерина Гогова, а третото - Цветанка Колева од Кавадарци. Бодувањето го изврши петчлена комисија, предводена од претседателката, академик Катица Ќулавкова. Првонаградениот Стефан Марковски е автор на десетина книги...

Фестивалот „Браќа Манаки“ годинава ќе трае 10 дена

Интернационалниот фестивал на филмска камера (ИФФК) „Браќа Манаки“ и операторот „Вип“ денеска најавија дека фестивалот ќе се одржи од 18 до 27 септември. Директорот на фестивалот, Димитар Николов, ги истакна новите програми што ќе бидат вклучени во фестивалот, „Нов европски филм“ и „СЕЕ камера“. „Реномето на фестивалот „Браќа Манаки“ ме мотивираше да создадам програма што само ќе го прави уште подобар, позначаен и...

Најголемиот балкански фестивал во Брисел во потрага по македонски уметници

Вечерва во Брисел завршува деветтото издание на сега веќе култниот фестивал „Балкан трафик“, местото каде секоја година, напролет, се собира разновидна публика во срцето на европската престолнина, за да ги слушне балканските мелодии, да ја проба кујната и вината или да гледа некој филм од регионот. Секоја година, четири дена се посветени на Балканот, во просториите на „Бозар“, белгиската палата...

Дејан Дуковски ќе го отвори фестивалот „Лица без маски“

Дејан Дуковски ќе го отвори осмото издание на Интернационалниот театарски фестивал „Лица без маски“, на 18 април, во 20 часот, на сцената на Театар „Комедија“, со култната претстава „Буре барут“. По свеченото отворање, ќе биде изведена и претставата „Морам да ти кажам нешто“ на Џузепе Бонифати од Италија, во тоалетите на Театар „Комедија“, во 22 часот. Следната фестивалска вечер, на 19...

Во петок почнува „Скопски филмски фестивал“

Со светската премиера на филмот „Медена ноќ“ на режисерот Иво Трајков, во петок свечено ќе биде отворено осумнаесеттото издание на „Скопски филмски фестивал“. Фестивалот ќе треае до 24 април, а за осумте дена публиката ќе види повеќе од 60 филмови од светската, европската и од македонската кинематографија. На фестивалот ќе бидат прикажани документарецот за Сноуден, добитникот на „Оскар“, „Граѓанинот четири“, како и...

Димитар Николов-Таки е новиот директор на фестивалот „Браќа Манаки“

Друштвото на филмски професионалци на Македонија за нов директор на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ го избра Димитар Николов-Таки. Конкурсот за избор на нов директор траеше од 6 до 18 февруари. На Собранието на филмски профеционалци освен новиот директор, избрани беа и нови членови на Управниот одбор. Продуцентот и дистрибутер Димитар Николов-Таки е првиот човек на дистрибутерската куќа „КТ...

Од денеска до 20 декември се одржува „Недела на ромска култура – Рома-фест 2014“

Петиот фестивал „Недела на ромска култура – Рома-фест 2014“, во организација Здружението на љубители на ромска фолклорна уметност „Рома ило“, почнува денеска и ќе трае до 20 овој месец. Фестивалот е со поддршка од Министерството за култура и од Градот Скопје. Целта е да се афирмира и популаризира ромската култура и идентитет, прзентирајќи ја ромската носија, музика и фолклор, литаратура и...

Денеска почнува детскиот филмски фестивал „Кидс-фест“

Од денеска до 14 декември во скопските кина „Синеплекс“ и „Милениум“ ќе се одржи првото издание на детскиот филмски фестивал „Кидс-фест“. На репертоарот ќе бидат прикажани анимирани, играни и документарни филмови од Америка, Франција, Белгија, Норвешка, Шведска, Данска и од Хрватска. Фестивалот се одржува под мотото „Ајде да гледаме филмови“. Термините за филмовите се од 12, 13.30, 15 и од...

Францускиот филм „Татко“, победник на годинешниот „Анимакс-фест Скопје“

Францускиот анимиран филм „Татко“ (Father) на Сантјаго Бу Грасо ја освои првата награда „Златна тула“, на четвртото издание на Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс-фест Скопје“, што се одржуваше од 4 до 6 декември во Кинотека на Македонија. На вечаршбото затворањето на фестивалот беа доделени и останатите награди. „Сребрена тула“ му припадна на „Човек на столчето“ (Man on the chair) во...

Почнува „Скопје постер-фестивал“

Вечерва во Младинскиот културен центар, почнува седмото издание на „Скопје постер-фестивал“, под мотото „Дизајн за мир“. Жирито на Фестивалот ќе треба да избере победници од вкупно 2.023 постери. Организатори се Здружението за графички дизајн „Плакарт“ и МКЦ.

Почнува меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс-фест Скопје“

Четвртиот меѓународен фестивал за анимиран филм „Анимакс-фест Скопје“ почнува денеска со проекција на анимирани филмови за деца во Кинотека на Македонија. Официјалното отворање на фестивалот ќе биде вечерва, во 20 часот, со проекцијата на филмот „Чекајќи го мај“ (The Wait Of May) на бардот на италијанската анимација Симоне Маси. Во трите фестивалски денови ќе бидат прикажани 52 филмови и тоа 44...

Вечерва „Лузер-фест“ ќе го отвори „Таксират“

Со возобновениот „Лузер-фест“, вечерва, во 19 часот, официјално почнува 16. издание на „Таксират“. „Лузер-фест“ ќе има програма на две сцени! Покрај сцената во „Денсинг-сала“, на која ќе настапат 14 групи, во холот на МКЦ, на втората сцена, задолжен за добрата атмосфера при заокружување на победникот ќе бидедиџеј Гето Руди. Билетот за „Лузер-фест“ ќе чини 100 денари.  

„Синедејс“: „Тир“ најдобар филм во официјалната, „Исцелување“ во селекцијата „Синебалкан“

Италијанско-хрватскиот копродукциски филм „Тир“, на режисерот Алберто Фасуло, е прогласен за најдобар во официјалната селекција на 13. „Синедејс“. Одлуката ја донесоа тројцата членови на жирито, Кристин Долхофер, Едоардо Винспеаре и Лидија Мело, кои вчеравечер во киното „Милениум“ ги соопштија наградените на годинешното издание на фестивалот за европски филм. За најдобар режисер во официјалната селекција е награден Шавкат Амин Корки за ирачко-германската...

Интернационален детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“

Од 24 до 26 ноември, во Младинскиот културен центар во Скопје, во организација на здружението „Сенки и облаци“, ќе се одржи вториот Интернационален детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“. На овој фестивал ќе учествуваат тетарски трупи од Бразил, Франција и од Македонија. На фестивалот ќе има и работилници каде дечињата ќе може да дојдат да прават фигури и...

Hulumtuam: Secili mund të blejë numër të pakufizuar të pripejd-kartelave

При претресот МВР заплениле 2.500 СИМ-картички од сите мобилни оператори
Në të tre operatorët celularë nuk ka kufizime të veçanta për numrin e kartelave pripejd të cilat mund t’i ketë një person juridik apo fizik. Pas skandalit rreth kurdisjeve në festivalin “Shkupi 2014”, në të cilin u arrestuan disa veta, të cilët shfrytëzuan rreth 2500 SIM kartela, Agjencia “Meta” hulumtoi se a ka ndonjë kufizim lidhur me numrin e...

МВР проверува дали покрај „Скопје 2014“ се местеле и други фестивали

Сопственик на продукциска куќа, автор и композитор на песни, сопственик и управител на фирма која го организираше телефонското гласање на музичкиот фестивал „Скопје 2014“ и уште едно лице, се осомничени како организатори на групата што планирала местење на резултатите од гласањето на фестивалот, на кој, меѓу другото, се избираше и песна која догодина ќе ја преставува земјава на „Евровизија“. Крајната...

Вечерва почнува „Синедејс“

На 13. Фестивал на европски филм „Синедејс“, кој ќе се одржува од денеска до 22 ноември, ќе бидат прикажани повеќе од 100 филмови, со 200 гости, а ќе се одржат и десет концерти и пет филмски работилници. Фестивалот ќе се одржи во кината „Милениум“, „Фросина“, Кинотека на Македонија и „Џебно кино“ во Младински културен центар. Во двете натпреварувачки програми, официјалната и...

МВР приведе учесници од организацијата на „Скопски фестивал“

Повеќе учесници во организацијата на „Скопски фестивал 2014 година“ се повикани на информативен разговор под сомневање дека направиле измама со телефонското гласање, потврди портпаролот на МВР, Иво Котески, за новинската агенција „Мета“. Засега нема информација колку лица се повикани затоа што, според нашите информации, можно е во текот на денот да бидат повикани уште луѓе за кои ќе се појави сомнеж за...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...