fbpx
Таг: фестивал

таг: фестивал

Фестивалот Охридско лето со мотото „Култура и туризам: Откривање на душата на дестинациите“

На програмата на „Охридско лето“ во рамките на австриската вечер се одржа концерт на виенскиот квартет „Арпеџо“, а беше отворена и изложбата под наслов „Калиопе-жените во општеството, културата и науката“. Во црквата „Света Софија“ љубителите на уметноста имаа прилика да уживаат во прекрасниот концерт на извонредните уметници. Вечерта беше отворена од страна на амбасадорот на Австрија во земјава, Мартин Памер,...

В среда стартува Балканскиот етно фјужн фестивал „Локум фест-музика и традиција“ 2024

Со концертниот настап на македонскиот гитарист Мухамед Ибрахими во НУ Завод и музеј Битола на 17 јули, среда, со почеток во 20.30 ч. започнува 18-то издание на Балканскиот етно фјужн фестивал „Локум фест-музика и традиција“ 2024. „Овој фестивал е единствен ваков во земјава, а поради неговата автентичност и континуитет препознатлив е како на регионално така и на европско ниво. Локум...

Со европски филмови под ѕвездите – Beach Film Festival Охрид 2024

Од 17 до 21 јули на четири локации во Охрид ќе се одржи седмото издание на „BEACH FILM FESTIVAL ОХРИД 2024“ каде што секоја година се промовираат нови европски филмови. Овогодинешното издание нуди богата програма со филмски проекции, едукативни работилници и музички перформанси на локациите: Плажа Славија, Брод Армада, Плажа Сараиште и Младински Центар Охрид. Фестивалот ќе го отвори филмот...

ХЕРА ги промовира најдобрите практики за човечки ресурси и социјална вклученост во регионот

Човековите права како универзален концепт се исти за сите и сите треба подеднакво да ги уживаат. Пристапот до услуги за поддршка на жртви, деца и семејства засегнати од родово-засновано насилство, по мерка на ранливи категории и лица со попреченост е една од клучните алки за прекин на насилството. Ова беше истакнато на завршниот настан на Балканскиот караван во рамки на...

Одбележани сто години на Литванскиот фестивал на песната и танцот

Во Литванија се одбележа стогодишнината од Литванскиот фестивал за песна и танц, посветен на народната музика на балтичката земја. Фестивалот, коj се одржува традиционално на секои 4 години поради долгите подготовки за него, трае една недела - оваа година започна на 29 јуни и се затвори на 6 јули. На фестивалот учествуваа над 30 илјади изведувачи, од кои 12 илјади пејачи,...

Утре започнува фестивалот „Скопје синема сити“

Со изложба на концертни фотографии како и архивски материјали, насловена „The Vlatko Stefanovski Experience“, која ќе се отвори на 26 јуни во 21 часот во галерискиот простор на Мала станица, ќе биде означен почетокот на јубилејното, десетто издание на фестивалот „Скопје синема сити“. Програмата на фестивалот е организирана во два дела: изложба на фотографии во галеријата Мала Станица „The Vlatko...

Претставите „Ало! Ало!“, „Дупло дно“ и „Кенди“ вечерва ќе се изведуваат во Прилеп

Претставата „Ало! Ало!“ во режија на Синиша Евтимов на Театар „Комедија“ ќе биде изведена вечерва во 20 часот на сцената на Центар за култура „Марко Цепенков“. Претставата беше распродадена една недела пред да започне фестивалот „Војдан Чернодрински“, во чии рамки се одржува претставата. Улогите ги толкуваат Атанас Атанасовски, Жаклина Петровска, Валентин Костадиновски, Асен Алберто, Сергеј Димоски, Тони Денковски, Виктор...

Во Прилеп отворено 58 издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Синоќа во Прилеп, во Центарот за култура беше отворено 58 издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“. Претставата „Хеда Габлер“ во режија на Васил Христов, на Драмскиот театар од Скопје, беше првата претстава од официјалната програма што ја виде публиката. Денес на пладне е организирана тркалезна маса со екипата на фестивалот. Во библиотеката „Борка Талески“ беше отворена изложба на фотографии со портрети на...

Вечерва започнува Филозофскиот филмски фестивал

Со проекција на шпанско-аргентинската копродукција „Затвори ги очите“ (Cerrar los ojos / Close Your Eyes, 2023), вечерва започнува 14-тото издание на Филозофскиот филмски фестивал. Со почеток во 20:30 часот во летното кино „Мирно лето“ во Кинотека на Северна Македонија, посетителите ќе можат да ја проследат македонската премиера на овој филм на 83-годишниот шпански режисер Виктор Ерисе. Со ова ќе започнат и...

Денеска почнува „YES фестивал! Млади европски приказни, млади креативци“

Денеска во Скопје почнува книжевниот и творечки фестивал за деца и млади „YES фестивал! Млади европски приказни, млади креативци“ во организација на издавачката куќа „Чудна шума“. Од таму велат дека посетителите на фестивалот ги очекуваат многубројни и разновидни креативни работилници со домашни уметници и писатели, како и со гости писатели и илустратори од Словенија и Хрватска, промоции на книги за...

Се одржа третото издание на Сакура – фестивалот на јапонска култура

Во сабота, 1 јуни, во Младинскиот културен центар (МКЦ) Скопје се одржа третото издание на фестивалот на јапонска култура Сакура. Фестивалот се одвиваше на повеќе сцени и вклучуваше изложби, боречки вештини, балетски перформанс, пијано концерт, гејминг натпревари, мода, штандови за продажба, презентации и панел-дискусии. Во панел-дискусиите, презентациите и работилниците, учество зедоа и јапонски граѓани кои живеат во Скопје. Од организацијата Јапан.нет.мк велат...

Објавена е програмата на четвртиот Скопски поетски фестивал

Поети од Норвешка, Ирска, Словенија, Грција, Хрватска и Србија, како и дваесетина домашни поети ќе бидат дел од годинешното, четврто издание на Скопскиот поетски фестивал што ќе се одржи во периодот од 29 мај до 1 јуни. Официјалното отворање е закажано за 30 мај во 20 часот во Младинскиот културен центар (МКЦ). Мотото на годинешниот фестивал е „Борба. Не војна!“, а...

Реномирани музичари, книжевници и актери се дел од програмата на „Видик“ – нов фестивал за литература и општа култура

Првото издание на новиот фестивал за литература и општа култура „ВИДИК“ ќе трае од 16 мај до 16 јуни 2024 година, соопшти Литература.мк. „На публиката ќе ѝ се понуди квалитетна содржина и непосреден контакт со најактуелните домашни и регионални автори и проекти од областа на културата. На програмата се промоции на книги за возрасни и за деца, музички настапи, театарски...

Единствениот локален фестивал за јапонска култура со трето издание

Фестивалот за јапонска култура „Сакура“ ќе се одржи во Младинскиот културен центар (МКЦ) на 1 јуни. Ова претставува трето издание на овој фестивал, кој оваа година првпат го носи името „Сакура“. Тој е организиран од Јапан@мк, единствената организација која се занимава со промовирање на јапонска култура во државата. Од Јапан@мк најавуваат богата програма која ќе опфати уметнички изложби, настапи и перформанси,...

Жан Пјер Симеон, добитник на „Златен венец“ за 2024 година

Добитник на наградата „Златен венец“ за 2024 година, која е главната награда на „Струшките вечери на поезијата“, е истакнатиот француски поет, Жан Пјер Симеон, информираат организаторите на фестивалот. Добитничка на наградата „Мостови на Струга“ за 2024 година која Струшките вечери на поезијата во соработка со УНЕСКО ја доделуваат за најдобра дебитантска збирка, е германската поетеса Катрин Пиц за нејзината стихозбирка...

Утре почнува седмото издание на Медиумскиот фестивал Скопје

Од 21 до 23 ноември ќе се одржи седмиот Медиумски фестивал Скопје, кој годинава ја вперува камерата кон корупцијата и улогата на медиумите во вечната антикорупциска борба. Содржините и на ова фестивалско издание се бесплатни за сите заинтересирани лица. Трите фестивалски дена носат интересни дискусии, но и богата филмска програма почнувајќи со македонската премиера на наградуваниот филм „Лекциите на Блага“,...

„Имиња” на Јане Спасиќ ќе се прикажува на фестивалот „Синемед“ во Монпелје

Краткометражниот игран филм „Имиња” на режисерот Јане Спасиќ е избран во официјалната селекција на 45-тото издание на Меѓународниот медитерански филмски фестивал „Синемед“ во Монпелје, Франција, што се одржува до 28 Октомври. Филмот ќе има две проекции, на 23 и 27 Октомври, а по втората проекцијата ќе следува и разговор со режисерот. Филмот ќе се натпреварува за четири награди: Гран при,...

Тамара Грујеска ќе ја претставува Македонија на Јуниорска Евровизија со „Кажи ми, кажи ми кој“

Тамара Грујеска со песната „Кажи ми, кажи ми кој“ ќе ја претставува Северна Македонија на Јуниорската Евровизија која ќе се одржи на 26 ноември во Ница, Франција. 13-годишната Грујеска беше избрана за македонска претставничка на детската Евровизија преку аудиција што претходно годинава ја одржа Македонската радио-телевизија (МРТ), додека песната со која ќе настапи беше објавена вчера. Музиката на „Кажи ми, кажи...

„Електро-акустичен доручек“ во Жданец – музички настан во природа

Вчера се одржа настанот „Електро-акустичен доручек“ - музички настап на мала лединка во скопската населба Жданец. Како што сугерира името на настанот, беше подготвен и послужен доручек, од свежо подготвени јајца на око, летна манџа и колбаси. На настанот настапија четири македонски музички состави. Голем дел од членовите беа споделени меѓу четирите состави, што им овозможи непрекинато да се слеат...

„Кралицата на танцот“, „Фантастичната тројка“ и „Сестри“ – најдобри филмови според жирито на 11. „Џифони Македонија“

Норвешкиот филм „Кралицата на танцот“ во режија на Аурора Госе за јуниорите, францускиот „Фантастичната тројка“ на Михаел Дихтер за кадетите и македонскиот „Сестри“ на Дина Дума за сениорите се најдобрите играни филмови за кои гласаше жирито на 11. Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“. Наградите беа соопштени синоќа на затворањето на фестивалот во преполната сала на скопското кино „Милениум“. Најдобри...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...