fbpx
Таг: Сашо Мијалков

таг: Сашо Мијалков

Граѓански организации бараат темелна истрага и утврдување на одговорност за случајот со исчезнувањето на Мијалков

Хелсиншкиот комитет за човекови права, Коалиција „Сите за правично судење“ и Фондација Отворено општество – Македонија бараат темелна и брза истрага за институционалните пропусти околу недостапноста на органите за прогон на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков. Организациите сметаат дека е неопходно итно утврдување на одговорност од страна на надлежните органи за настаните кои му...

За Мијалков имало безбедносен план, а за негово движење биле запазени сите протоколи

Апсолутно ве уверувам дека во овој момент можеме да му ја гарантираме безбедноста и на Сашо Мијалков и на сите осудени и притворени лица, изјави денеска директорот на Управата за извршување санкции, Марјан Спасовски. „Изготвен е безбедносен план конкретно за притворениот Сашо Мијалков, за негово движење, конкретно за шетањето и се запазени сите безбедносни протоколи и стандардни оперативни процедури за...

Вистиномер: Институциите го притиснаа Мијалков или некој си поигра и со правдата и со правната држава?

Премногу е чудна целата приказна со (не)бегањето на Сашо Мијалков – од скандалозното исчезнување до неговото ноншалантно појавување пред Обвинителство облечен во црна маичка. А, чудна е и изјавата на премиерот дека тој лично координирал со акцијата во која директно се вклучени правосудните институции, иако таму извршната власт нема ингеренции. Има многу нејаснотии и околу повлекувањето на жалбата за...

Судот одлучи: Сашо Мијалков оди во притвор во Шутка до правосилноста на пресудата

Судскиот совет денеска донесе решение да го уважи барањето на обвинителката Ленче Ристоска и ја укина мерката куќен притвор на Сашо Мијалков и му определи мерка притвор во КПУ Затвор „Скопје“ до правосилноста на пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“, односно до започнување на издржување на казната затвор од 12 години. Притворот може да трае најмногу 60 дена, според постојната законска...

Пресуда за Таргет-Тврдина: Мијалков осуден на 12 години затвор, Јанкуловска на 4 години

За злосторничко здружување, злоупотреба на службена положба и овластување и примање награда за противзаконито дејание, на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков денеска му беше досудена затворска казна од 12 години во случајот Таргет-Тврдина кој се однесува на незаконското прислушување на 20.000 граѓани од 2008 до 2015 година во време на владеењто на ВМРО-ДПМНЕ. На Мијалков во затворската казна...

Премиерот Заев за случајот Таргет-Тврдина: Испратена е пораката дека системот функционира

Премиерот Зоран Заев денеска на седницата за пратенички прашања во Собранието говореше за последните случувања со бегството и враќањето на Сашо Мијалков пред утрешното изрекување на пресудата во случајот Таргет-Тврдина. „Тоа што секој сегмент на нашето општетсво, а тоа е извршната власт, преку Министерството за внатрешни работи и тоа за правда, судската власт преку судовите и Обвинителството преку самите обвинители,...

Порталб: Многу прашања за бегството и враќањето на Мијалков останаа неодговорени

Не може, а да не кажеме дека ситуацијата остава лош впечаток, пред сè во однос на координацијата и комуникацијата на надлежните тела едни со други, како и во однос на квалитетот, точноста и конзистентноста на информациите споделени со јавноста. Вака Натали Петровска од Коалицијата „Сите за правично судење“ за Порталб.мк го искоментира случајот со изчезнувањето, а потоа и појавувањето на...

Мијалков се појави пред судот, имал температура и бил во изолација

Додека цело МВР е ангажирано да го пронајде „бегалецот“ Сашо Мијалков по кого се распишаа и национална и меѓународна потерница, тој бил тука, во Македонија. Екипа на „24 Вести“ попладнево го сними пред Обвинителството за организиран криминал, каде беше тргнат за да си го земе решението за куќен притвор. Мијалков се извини на македонска јавност затоа што сите го...

Спасовски нема да поднесе оставка, смета дека Мијалков е сè уште во државата

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната прес-конференција изјави дека МВР активно работи на пронаоѓање на Сашо Мијалков и негово ставање пред лицето на правдата, а сите моментални анализи и проценки укажувале дека Мијалков не ја напуштил државата. „Дејствата се во тек. Не знаеме каде е, според информациите кои ги добиваме, работиме интензивно на неговото пронаоѓање“, рече Спасовски,...

Шекеринска: Органите да дадат одговор кој го информираше Мијалков и го овозможи неговото бегство?

Барање на политичка, но и кривична одговорност од поединци, кои придонеле и дозволиле да побегне поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, најави вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. Таа смета дека одговорноста треба да се бара и во извршната власт и кај правосудните органи и смета дека за најновиот скандал не смее да има...

ВМРО-ДПМНЕ бараат оставка од Спасовски за бегството на Мијалков

ВМРО-ДПМНЕ бараат министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да поднесе оставка поради бегството на поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, кој е обвинет во случајот „Таргет - Тврдина“ за незаконско прислушување на десетици илјади граѓани токму во време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ. „Доколку Спасовски знаел дека Мијалков ќе бега, зошто не ги преземал сите неопходни мерки против негово бегство?! Зошто...

Глас на Америка: Стејт департментот одблизу ја следи ситуацијата со Мијалков

Свесни сме за овие извештаи, и ја следиме ситуацијата одблизу, изјави кусо портпаролот на Стејт департментот за Гласот на Америка, по повод бегството на Сашо Мијалков. Министерството за внатрешни работи (МВР) веќе распиша меѓународна потерница по поранешниот шеф на тајната полиција. Мијалков е во бегство од вчера. Јавното обвинителство соопшти дека полицијата го известила оти тој се подготвувал да бега во...

Пендаровски за бегството на Мијалков: Неприфатливи случувања за земја која очекува преговори за членство во ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски во врска со бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков ги повикува сите надлежни институции да ги преземат неопходните мерки со цел да биде спроведено судското решение за негов притвор. „Вакви случувања се неприфатливи за земја која очекува да започне преговори за членство во Европската Унија и која напорно работи на реформирање на правосудниот систем и градење доверба во правната...

Синот на Мијалков, Јордан, и членови на неговото семејство се повикани на разговор во МВР

Сашо Мијалков
Синот на обвинетиот Сашо Мијалков, Јордан Мијалков, членови на неговото потесно семејство и лица од неговото обезбедување, се повикани на информативен разговор во Министерството за внатрешни работи, потврдија за „Мета.мк“ од ова министерство, не обелоденувајќи попрецизни податоци. Причината за тоа најверојатно се информациите кои тие би можеле да ги имаат во врска со бегството на Сашо Мијалков, откако МВР не...

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција преку соопштение до јавноста најави дека се сомневаат дека при бегството на обвинетиот во случајот „Таргет-Тврдина“ Сашо Мијалков, е извршено кривично дело помагање на сторител во извршено кривично дело. Тие најавија расчистување на ваквите сомненија. Обвинителите за организиран криминал велат дека факт е оти во моментот кога тие го поднеле...

Заев бара одговорност за бегството на Мијалков, негира постоење на политички договор

Премиерот Зоран Заев по излегувањето од судницата претпладнево, каде сведочеше во процесот „Титаник“, негираше дека постои политички договор и побара одговорност за недостапноста на Сашо Мијалков токму пред пресудата за предметот „Таргет - Тврдина“. „Изречено е решение од суд за домашен притвор некаде 18-18:30, МВР веднаш постапило и лицето не е затечено во домот или на двете локации на кои...

МВР преку национална потерница ќе го бара Сашо Мијалков во државата

Министерството за внатрешни работи информира дека за Сашо Мијалков е распишана национална потерница. Причината за тоа е што: „од досега преземените мерки и активности лицето не е пронајдено“, велат од МВР, кои од вчера го бараат Мијалков за да му го врачат решението за куќен притвор. Од МВР уште утрово навестија дека ќе побараат од судот да издаде наредба...

МВР трага по поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков за да му врачи решение за куќен притвор

Министерството за внатрешни работи од вчера попладнето го бара поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков за да му го врачи донесеното судско решение за куќен притвор, а сѐ уште не се знае дали по него ќе биде распишана и потерница. Од МВР за Мета.мк велат: „Откако судот му одреди мерка куќен притвор на Сашо Мијалков, преземаме мерки и активности...

Јанкулоска и Мијалков денеска сведочеа во случајот „Таргет-Тврдина“ за масовното прислушкување

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и екс-директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков денеска сведочеа на судското рочиште во случајот „Таргет-Тврдина“. Јанкулоска денеска во Кривичниот суд-Скопје изјави дека не знаела оти ќе се уништува опремата со која е извршено масовното прислушкување, иако таа ја потпишала одлуката за формирање на комисијата во УБК. Таа тврди дека од...

Продолжи судењето за случајот „Таргет-Тврдина“, обвинетиот Мијалков се појави на судското рочиште

Во Основниот кривичен суд-Скопје денеска продолжи судењето за случајот „Таргет-Тврдина“, кој се однесува за незаконското следење на комуникациите од страна на УБК. Обвинетиот поранешен директор на УБК, Сашо Мијалков наводно се опоравил од ковид-19 и денеска се појавил на судското рочиште. Судењето започна со половина час задоцнување поради доцнење во спроведувањето на обвинетата поранешна министерка за внатрешни работи, Гордана...

Тенденциозно се прикажува студија за да се „докаже“ дека маските не спасуваат животи

Во оваа објава се пропушта контекстот, притоа не се наведуваат битните огради кои ги ставаат и самите автори во студијата, а се тврди дека маските не заштитуваат од инфекција...