fbpx
Таг: Политико

таг: Политико

Политико: Кирил Петков го вперува прстот кон мафијата и Русија за падот на бугарската влада

Досегашниот бугарски премиер Кирил Петков ја обвини Русија и моќната бугарска мафија за изгласувањето недоверба на неговата влада, пишува Политико. Престижниот американски медиум во својот текст објаснува дека владата на Петков дојде на власт во Бугарија пред само шест месеци со ветување дека ќе се бори против корупцијата во земјата и зазеде невообичаено цврст став против Русија од почетокот на...

Заев во интервју за „Политико“: Неиспорачување на ветеното од страна на ЕУ остава простор за Русија и Кина

Репутацијата на ЕУ на Балканот е нарушена и унијата ќе продолжи да го губи теренот од нејзините ривали ако не започне пристапни преговори во Северна Македонија и Албанија наскоро, предупредува премиерот Зоран Заев во интервју за „Политико“. Тој додава дека стопирањето на интегративниот процес отвара простор за други сили на меѓународната сцена како Русија и Кина. „Многу работи не се...

Рама: „Тиранската платформа“ е мит креиран од политичарите

„Тиранската платформа“ е мит креиран од македонските политичари со лош вкус, а Европа ќе доживее кошмар ако Балканот полуди поради одложувањето на ЕУ-агендата и стане сива зона во која други „актери“ ќе имаат поголемо влијание од ЕУ, порачува албанскиот премиер Еди Рама во интервју за европското издание на влијателниот американска магазин „Политико“. Рама порачува дека не е за обединување на...

Рорабакер и на „Твитер“ повикува Македонија да го следи примерот на Чешка и на Словачка

Републиканскиот конгресмен и воедно претседател на Подкомитетот за европски работи на американскиот претставнички дом, Дана Рорабакер, продолжува да ја промовира контроверзната идеја за поделба на Македонија и на „Твитер“. Тој, одговарајќи на пораки и на реакции на „Твитер“ околу неговите ставови за Македонија, меѓу кои и на поранешниот шеф на македонската дипломатија, Никола Димитров, вели дека „ако народите во Македонија...

„Политико“: Македонија веројатно последна ќе влезе во ЕУ во 2030 година

Ниту една земја од Западен Балкан нема да стане членка на Европската Унија пред 2025 година, пишува европското издание на порталот „Политико“, кое е посветено на работата на ЕУ и на нејзиното проширување. Според овој портал, Македонија најверојатно би била последната земја од Западен Балкан која би се приклучила кон ЕУ. Аналитичарите на порталот сметаат дека Македонија има 50 отсто шанси...

Поевтинуваат горивата – Еуросупер БС-98 за еден денар, Еуросупер БС-95 и дизелот за половина денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат...