fbpx
Таг: пожарникари

таг: пожарникари

Пожарникарите во Словенија спасија 22 дечиња од поплавена градинка [галерија]

Пожарникарите на доброволното противпожарно друштво „Менгеш“ соопштија дека успешно ги евакуирале сите 22 деца од градинката Гобице во општината Менгеш во Словенија. На Фејсбук страницата на доброволното противпожарно друштво можат да се видат драматични фотографии од спасувачите кои ги извлекуваат децата од поплавата. „Ги известуваме родителите од градинката Гобица дека успешно ги евакуиравме сите 22 деца“, напишаа тие на Фејсбук. Станува збор...

ЦУК: Граѓанин пали отпад во Скопје покрај напуштени и срушени објекти [видео]

До Центарот за управување со кризи (ЦУК) утринава пристигнала видеонимка и пријава од граѓанин, направена во 08.40 часот утринава за неодговорно палење отпадоци во Скопје. Од ЦУК велат дека станува збор за локација во близина на ТВ Канал 5, до реката Вардар, каде што има голем број напуштени и срушени објекти. Од ЦУК информираат дека утринава нема посериозни пожари, но дека...

Нема повредени во пожарот во Цементарница „Усје“

Нема повредени луѓе и поголеми штети во пожарот што денеска предпладне избувнал во Цементарница „Усје“ АД - Скопје. Како што соопштија од „Усје“, околу 11.30 часот се случил пожар предизвикан од дефект на електрична инсталација, по што биле повикани пожарникарите. Пожарот почнале да го гаснат вработени, а по пристигнувањето на пожарникарите, пожарот е ставен под целосна контрола и изгаснат. Увидот ќе продолжи...

Деветнаесет пожарникари работеле на санирање на штетите од невремето во Неготино

Деветнаесет пожарникари работеле синоќа до 23 часот на санирање на штетите од невремето во Неготино, кое беше проследено со силен ветер и поројни дождови. „Општина Неготино, од 16:10 до 16:30 часот, беше зафатена од силен ветер и поројни врнежи од дожд, се направени штети, паднати дрва, кровови од куќи и гаражи, паднати бандери, паднати фолии на земјоделци и слично. За...

Повеќе од 30 пожарникари-доброволци летово ќе ја чуваат Шара од пожари

Повеќе од 30 волонтери од граѓанското Здружение за унапредување мерки за заштита од пожари „Доброволно пожарникарство“ од Тетово, заедно со граѓани од седум општини кои гравитираат на територијата на новиот национален парк „Шар Планина“ ќе се грижат за безбедноста и заштитата на планината од пожари. Волонтерите деновиве поминаа обука за справување со пожари на отворен простор, а во иднина...

Порталб: По пожарот во Тетово, граѓанското општество загрижено за последиците од загадувањето, надлежните мислат поинаку

Завчерашниот пожар што избувна во претпријатието „Пофикс“ во Тетово го покри градот со црн чад. Иако податоците од Министерството за животна средина и министерот велат дека квалитетот на воздухот е во границите на нормалата, еколошките организации и активисти велат дека воздухот е загаден и дека пожарот освен што е предизвикана лоша миризба во градот, граѓаните чувствуваат главоболки и печење...

Гори поранешната фабрика „Треска“, голем облак чад се издигна над Скопје [Галерија]

Попладнево изби голем пожар во кругот на поранешната фабрика за мебел „Треска“. Голем облак чад се издига над Скопје. Пожарот веќе се гасне со екипи и возила на скопската Противпожарна бригада, а на местото има и полиција. Горат поранешни хали на фабриката, а во пошироката околина на фабриката се чувствува мирис на запалени дрва и на изгорена пластика. Повеќе информации наскоро.  

Скопските пожарникари вечерва интервенираа во поранешната фабрика „Треска“

Екипа со едно возило на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје вечерва интервенирала во кругот на поранешната фабрика за мебел „Треска“ по дојава од граѓани за густ чад што се шири од фабричка хала. Екипата интервенирала и го изгаснала пожарот. „Тоа што сега се гледа како чад е само од испарувањето“ објаснија од скопска Пожарна за „Мета“. Во моментов втора екипа...

Пожарот над железничката станица „Рајко Жинзифов“ уште се шири

И претпладнево траат борбите на пожарникарите со големиот шумски пожар што вчера изби над железничката станица „Рајко Жинзифов" во близина на Велес. Пожарот бил пријавен во 13:10 часот во Територијалната противпожарна единица во градот од каде со осум пожарникари со две возила веднаш се вклучија во неговото гаснење. Пожарникарите на терен беа синоќа до 22 часот. Утрово во неговото гаснење...

Бројот на активни пожари се намалува, огнот во селото Раовиќ постојано се разгорува, жариштата ќе се бараат со термални камери

Бројот на активни пожари на територијата на С. Македонија се намалува. Во изминатите неколку денови стивнаа огнените стихии во Малешевијата, во Прилепско, Кумановско, а активни се помали локации во Скопско. Според информациите од Центарот за управување со кризи, вчера сè уште бил активен пожарот кај селата Дивље и Крушје и се ширел кон ливади со сува трева, но е...

Вистиномер: Додека пола држава гори, Ангелов твита спинови за политичките противници

Неспорно е дека државните институции треба навремено да реагираат на лажните вести. Но, демантите треба да бидат во насока на целосно, точно и транспарентно информирање на јавноста. А, не како во конкретниот случај со директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, да се долева „масло на огнот“ преку спинови кои се во функција на партиска пропаганда и...

Ангелов: Спречено ширењето на пожарот над селото Будинарци

Ширењето на големиот шумски пожар над малешевското село Будинарци е спречено со предизвикување контра-пожар, рече претпладнево на прес-конференција директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов. Тој рече дека на борбата со огнената стихија кај ова место ангажирани се повеќе од 500 лица, од кои 136 пожарникари од Австрија со 52 возила, 45 пожарникари од Словенија со...

Заев: Ќе се садат нови дрвја во опожарените шуми, а граѓаните ќе бидат обесштетени

Премиерот Зоран Заев како и директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, денеска беа во посета на беровискиот регион каде што во моментов е најголемиот пожар во државата. Заев во изјава за медиумите кажа дека граѓаните кои претрпеле штети, ќе бидат обесштетени, како и дека веќе се прави план за садење нови дрвја во опожарените места. - Уште...

Најкритична состојбата со пожарите е во Пехчевско и кај Македонски Брод

Шумските пожари по тромесечната суша во земјава се закануваат да уништат уште дрвја и друга вегетација, а напорите да се изгаснат најголемите жаришта уште не вродија плод. Во локализирања и гасење на шумските пожари се ангажирани пожарникарите, доброволци, војници, но и пет хеликоптери, од кои три дојдени на испомош од Србија. Од Бугарија стигнаа 25 пожарникари со 5 возила, што...

Шумски пожар над Галичник, Армијата ќе дејствува со хеликоптер за заштита на селото

Центарот за управување со кризи (ЦУК), по добиената информација за голем пожар над селото Галичник околу 13.30 часот, започнал координација со регионалните центри и локалната самоуправа, па заради непристапноста на теренот ја известил и АРМ, којашто ќе дејствува со еден хеликотер со ведро за гаснење за пожарот и заштита на Галичник. Известена е и Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС),...

Од понеделник со вакцините „АстраЗенека“ ќе се вакцинираат 4.000 полицајци, војници, пожарникари, новинари

Национална техничка група за имунизација против ковид-19 донесе одлука од почетокот на следната недела да започне и вакцинацијата на вработени во критичната државна инфраструктура, информираат од Министерство за здравство. „Вкупно 4.000 вакцини ќе бидат издвоени за овие категории од првичните 24.000 вакцини кои веќе пристигнаа и со кои од утре започнува вакцинацијата на граѓаните над 75 години“, соопштија од ресорот...

Порталб: Се смируваат тензиите помеѓу пожарникарите и Општина Тетово, се чека понеделник

По двата протеста на тетовските пожарникари и предупредувањето за порадикални протести доколку не бидат поканети на средба, тие вчера беа повикани на разговори во Општина Тетово, извести Порталб.мк. Горан Ристевски, претседател на гранковиот синдикат при Независниот синдикат на државната администрација, по состанокот, за Порталб.мк рече дека градоначалничката Арифи ги прифатила сите нивни барања, меѓутоа, колку ќе се стои на тоа,...

ЦГК: Имаме 536 пожарникари помалку од законските потреби

На 30-те територијални противпожарни единици во земјава им недостигаат 536 пожарникари, за да имаат барем толку вработени колку што е законски пропишаниот минимум, покажува истражувањето на Центарот за граѓански комуникации (ЦГК). „Само четири од 30 единици имаат повеќе пожарникари од законскиот минимум (и тоа само по еден или двајца), додека шест единици имаат колку минимумот. Најмногу пожарникари, повеќе од 200, му...

Изутринава во Штип запален уште еден автомобил

Рано изутринава гореше автомобил „мерцедес“ на паркинг пред станбена зграда во Штип, сопственост на турски државјанин. Само брзата интервенција при гаснењето спречила возилото целосно да изгори. Ова е 20-то опожарено возило од почетокот на годината во Штип. Според информациите од штипските пожарникари, кај нив пожарот бил пријавен во 5.45 часот, по што веднаш излегле на терен. Возилото било целосно изгасено, а...

Пожарникарите – доброволци од Свети Николе добија возило и опрема

Свети Николе е еден од ретките градови во Македонија каде работат две противпожарни единици. Покрај професионалната, Територијалната противпожарна единица, активно е и доброволното противпожарно друштво ДПД - Свети Николе, кое активно учествува во сите активности заедно со професионалците. Деновиве во една од гаражите на друштото, пожарникарите Дарко Петрушев и Кристијан Атанасов довезоа од Велика Британија комплетно опремено возило од марката...

Ирска не донесе одлука да го протера израелскиот амбасадор и да го тужи Израел пред судот во Хаг

Нема никаква официјална одлука на Ирска за протерување на израелскиот амбасадор и за поднесување тужба против Израел пред Меѓународниот суд во Хаг, како што тврди објавата што ја анализираме....