fbpx
Таг: МВР

таг: МВР

Тетовец злоупотребил Инстаграм профил на девојка му, заработи кривична пријава

Злоупотреба на Инстаграм профил во Тетово заврши со кривична пријава против 26-годишен жител на овој град. Иако ветил тој дека ќе ѝ го избрише профилот на Инстаграм на девојка му, таа летово открила дека нејзиниот профил е активен на Инстаграм и дека од тој профил дечко ѝ пишувал пораки на службениот профил на Инстаграм кој го користат на нејзиното...

МВР му поднесе кривична пријава на лицето кое вееше знаме со Голема Албанија во Тетово

Германски државјанин на возраст од 21 година е лицето кое го вееше знамето на „Голема Албанија“ на тетовскиот плоштад за време на посетата на косовскиот премиер Албин Курти на 11 август година. Министерството за внатрешни работи (МВР) го открил идентитетот и на лицето му поднело кривична пријава за сторено кривично дело по членот 319 од Кривичниот законик. „Одделот за криминалистичка...

Штипјанец успеал да ограби пет цркви во Тетовскиот регион пред да го фати полицијата

Влегувал на сила во религиозни објекти и одземал пари, при што во летниот период успел да ограби пет цркви во тетовскиот регион. Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска соопшти оти уапсиле 53-годишен жител на Штип, кого го сомничат за извршените кражби во цркви. „Денеска (31.08.2023) околу 10.30 часот во тетовско Долно Седларце, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од...

Наркодилер од Грчец им бегал на „тигрите“ со четирицикл, но бил фатен и лишен од слобода

Наркодилерот Иљаз Муареми од село Грчец, баран со меѓународна потерница денеска бил лишен од слобода, информираат во Министерството за внатрешни работи. „Полициски службеници, во содејство со САЕ „Тигар“, по претходно добиена оперативна информација, во близина на училиштето во село Грчец, скопско, го лишија од слобода Иљаз Муареми (45) од село Грчец, баран со меѓународна потерница по наредба на ОЈО за...

Во Куманово спомен-обележје во спомен на загинатите полицајци од „Диво Насеље“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во кругот на СВР Куманово го откри спомен-обележјето во чест и вечен спомен на загинатите припадници на македонската полиција, кои ги положија животите во 2015 година, во вооружената престрелка со терористичка групација во кумановско „Диво насеље“, а во одбрана на Куманово, информираат од Министерството за внатрешни работи. Откривањето на спомен-обележјето е во рамки на...

Измама во Ресен: Со тврдење дека банкнотите од евра и долари се стари, украдени 2,6 милиони денари

Измама со кражба од над 2,6 милиони денари пријавила 64-годишна жена од Ресен. Женско лице ѝ кажало дека треба да ги смени еврата и австралиските долари што ги имала, бидејќи имало нови банкноти и старите немало да важат. Пријавеното лице ѝ рекло на оштетената дека месечно ќе ѝ исплати дел од парите што требало да се променат, информираат од...

Обвинителството поведе постапка за насилство кон новинарска екипа на ТВ Алсат

Основното јавно обвинителство од Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторило кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. „Осомничениот 53-годишник, на 21 август, во Старата скопска чаршија, најпрвин упатил закани и навреди, а потоа и физички нападнал новинарска екипа на телевизија Алсат-М. Со тупаници го...

Сообраќајна несреќа на патот Скопје-Велес, засега нема информации за повредени или жртви

Тешка сообраќајна несреќа се случи денеска на патниот правец Скопје-Велес. Засега нема официјални информации за загинати или повредени лица. Екипи на Министерството за внатрешни работи вршат увид на местото на несреќата. Возило во сребрена боја стои превртено на едната коловозна лента и го забавува движењето по коловозот.    

Спасовски: Никој нема да биде казнет ако до февруари не извади документи со новото име на државата

Никој нема да биде казнет ако до февруари следната година не извади документи со новото име на државата, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање во однос рокот за промена на документите. Спасовски информираше дека досега документи со името Северна Македонија извадиле околу еден милион граѓани, додавајќи дека според динамиката, очекува успешно да се завршат...

Спасени пет лица од едрилица во Охридското Езеро, сопственикот изгубил контрола поради невремето

Сопственик на пловен објект – едрилица, на која, покрај него, се превезувале уште четири лица, изгубил контрола врз објектот поради невремето и поради кршење на крмен лист. Настанот се случил вчера околу 19 часот, по што случајот бил пријавен во СВР Охрид, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Полициски службеници на Полициската станица за граничен надзор „Охридско Езеро“ веднаш излегле...

МВР: Лицето што го вееше знамето со „голема Албанија“ не е припадник на полицијата

На фотографијата обезбедена од полициските службеници е лицето што го вееше знамето со т.н. „голема Албанија“, соопшти попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР) во врска со случувањата од минатиот петок, кога на собирот во Тетово за време на посетата на косовскиот премиер Албин Курти се вееше вакво знаме. Деновиве на социјалните мрежи се споделуваше фотографија од лицето што го држи...

Ганиу и Касами повикани на разговор во полициска станица во врска со посетата на Курти

Барање за поведување прекршочна постапка против Општина Чаир и Општина Тетово, како и градоначалниците на овие две општини - Висар Ганиу и Билал Касами, поднело Министерството за внатрешни работи (МВР), соопштија денеска од ова министерство. Од МВР информираат дека за време на официјалната посета на косовската делегација на нашата држава, предводена од претседателот на Владата на Република Косово, Албин Курти,...

Штипјанец се удавил во Дојранското езеро, спасувачи трагаат по него

Маж од Штип на возраст од 42 години претпладнево околу 11:30 часот се удавил во водите на Дојранското езеро. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР), лицето паднало од педалинка и се удавило во езерските води. Од Центарот за управување со кризи информираат дека се трага по телото, а истото не е пронајдено заради тоа што во езерото...

Две возила ја предизвикале сообраќајката кај Росоман, во која животот го загубија две лица

Две возила првично ја предизвикале сообраќајната несреќа, која се случи утрово околу 6.30 часот на магистралниот пат Градско-Прилеп кај Росоман и во која животот го загубија две лица, а тројца се тешко повредени. На местото „Камен дол“, најпрво се судриле возило „фиат добло“ со прилепски регистарски таблички и „фолксваген голф“ со штипски регистарски таблички. На истото место, подоцна удрило...

Затвореник од „Идризово“ со уцена спечалил речиси 15.000 евра

Затвореник од казнено-поправната установа „Идризово“ за време на издржување на казната затвор успеал преку упатување на закани и уцени да спечали речиси 15.000 евра, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Заедно со уште едно лице, тој упатувал закани кон мајка на осуденик од истиот затвор да им исплати пари за да не го нападнат нејзиниот син. Откако таа...

Коњите во скопската Зоолошка градина се отруени со брзоделувачки отров

Трите сортни коњи кои угинаа на крајот од јули годинава во скопската Зоолошка година се отруени со брзоделувачки отров, информираа денеска од ЈУ Зоолошка градина на град Скопје. „Резултатите од обдукцијата се доставени во МВР и во Агенцијата за храна и ветеринарство за понатамошно постапување. ЗОО Скопје поднесе и официјална кривична пријава, а по сторителот активно се трага и се...

МВР распиша оглас за прием на 600 полицајци

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска објави јавен оглас за засновање на работен однос на 600 извршители на работно место полицаец, согласно своите организациски потреби, како и согласно одредбите од законите за внатрешни работи и за полиција, и соодветните подзаконски акти, информираат од МВР. Во Секторот за внатрешни работи Скопје за работното место полицаец се бараат 300 извршители, во Секторот...

Приведени три лица, сакале да летаат од Охрид со фалсификувани британски пасоши

На аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, полициски службеници ги лишиле од слобода М.В.(24), Б.И.(31) и малолетничка, сите државјани на Република Албанија, оти при пасошка контрола и проверка било констатирано дека лицата на увид приложиле фалсификувани британски патни исправи. „Трите лица биле предадени на одделението за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Охрид за понатамошна постапка“, информираат во Министерството за...

Уапсен скопјанец под сомнеж дека учествувал во купувањето на возилото за двојното убиство во „Шиша бар“

Полициски службеници од СВР Скопје заедно со специјалната единица „Тигар“ и Секторот за меѓународна полициска соработка - Отсек потраги извршиле претрес на дом и го привеле Г.М. (31) од Скопје, кој бил баран со потерница од надлежното обвинителство во врска со убиството во кафе бар „Шиша бар“ во Скопје што се случи на 6 март годинава. Тој е задржан во...

МВР со кривична пријава против кочанскиот градоначалник, партиите реагираат

Министерството за внатрешни работи (МВР) поднесе кривична пријава за злоупотреба на службената должност на кочанскиот градоначалник Љупчо Папазов, затоа што четири пати го именувал истото лице за в.д директор на средното училиште „Гошо Викентиев“, иако знаел дека тоа не го положило испитот за директор во законски утврдениот рок. По овој потег, реагираше кочанскиот градоначалник, но и политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и...

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...