fbpx

„Студентски пленум“ излегува од работните групи со МОН

-

Апсењето на студeнтите и упадот на полицијата во библиотеката „Браќа Миладиновци“ е причинта поради која студените ќе излезат од работните групи што ги формираа со Министерството за образование и наука, а во кои требаше да го подготват новиот закон за високо образование.

– Поради крахирањето на политичките процеси и на демократските вредности, се зголемуваат нашите сомнежи во капацитетот на оваа влада и во нејзините добри намери. Со други зборови, за студентите оваа влада повеќе не е легитимна. На вчерашниот генерален интерен пленум, студентите едногласно изгласаа излегување од работните групи за законот за високо образование и прекинување на секаква соработка со МОН и со другите институции – велат од „Студентски пленум“.

Студентите велат дека од сега ќе функционираат преку интерната работна група во рамките на Универзитетот „Кирил и Методиј“, која ја сочинуваат „Студентски пленум“, „Професорски пленум“ и членови на универзитетскиот сенат.

– Се надеваме дека таа работна група ќе продолжи да работи на законот за високо образование, но нема да соработуваме, да седнуваме на маса и да се договараме со МОН. Кога ќе биде готов законот, реално има доста време дотогаш, ние ќе видиме како може да го имплементираме и повторно да го предложиме преку МОН и Собранието – додаваат студентите.

Од „Студентскиот пленум“ изразија длабоко сочувство до смејствата на загинатите припадници на безбедносните сили.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...