fbpx

„Студентски пленум“ денеска ќе маршира против екстерното оценување

-

„Студентски пленум“ денеска најави марш пред надлежните институции со порака да се сопре воведување на новото законско решение за екстерно тестирање на студентите. Студентите очекуваат подршка од своите колеги, но и од професорите.

Според најавите од Министерството за образование и наука, испитот треба да се спроведува двапати: првпат кога студентот ќе ја заврши втора година од студиите, со прашања од сите предмети што дотогаш ги полагал, и уште еднаш на крајот од четврта година со прашања од трета и од четврта студиска година. На оние што нема да ги положат испитите, ќе им биде прекинато школувањето.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download
download lava firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy course download free