fbpx

Столтенберг повикува на флексибилност во преговорите за името

-

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска на прес-конференција во Брисел повика на флексибилност во преговорите меѓу Македонија и Грција за спорот со името.

– Јас би бил многу внимателен и не би шпекулирал околу можноста за договор. Имаме посредник на ОН, кој сега изложува некои предлози како да се реши прашањето за името. Се надевам дека актуелните иницијативи ќе доведат до такво решение. Навистина се надевам дека е можно решение, кое ќе го реши проблемот, кој долго време постои меѓу ПЈР Македонија и Грција и кое ќе ѝ овозможи да стане членка на Алијансата. Затоа, ги повикувам да бидат флексибилни – рече Столтенберг.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден...