Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утринава во вилата Водно имаше средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што следува средбата со претседателот на Собранието, Талат Џафери во Собранието.

Потоа, во 10.15 часот е предвидена и средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Со премиерот Зоран Заев Столтенберг ќе разговара во Клубот на пратениците во 13.15 часот.

По средбите во Скопје, тој вечерва заминува во Атина каде што ќе се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас.