fbpx

Сто македонски студенти во посета на универзитети во Солун

-

Група од 100 студенти и професори од Универзитетот „Кирил и Методиј“ од 7 до 9 март ќе престојуваат во Солун. Македонските студенти на покана на грчката невладина организација „Друштво за македонски студии“ во тек на тридневниот престој ќе ги посетат солунските универзитети и знаменитости. Посетата на македонските студенти доаѓа по ланската посета на група грчки студенти од солунските факултети, кои присуствуваа на предавања на УКИМ и имаа еднодневна обиколка на музеите низ градот.

Посетата е за подобро запознавање на младите студенти од двете страни, продлабочување на довербата и на пријателствата и за разгледување на можноста за соработка меѓу академските заедници во Грција и во Македонија.

За време на посетата, студентите и професорите од Институтот за политички науки при Правниот факултет, Институтот за историја, Филолошкиот факултет и Факултетот за археологија ќе имаат средби со нивни колеги од факултетите „Аристотел“ и „Македониа“.

Студентите ќе ги пречека и ќе ги поздрави ректорот на „Аристотел“, Периклис Митикас.

Како што информираат од „Друштво за македонски студии“, иницијативата за покана на студентите е инспирирана од неодамнешната изјава на министерот за надворешни работи, Никола Попоски, за грчките медиуми дека грчкиот и македонскиот народ имаат многу заеднички точки.

– Тогаш, време е да се запознаеме – се вели во соопштението за настанот од грчката организација.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
lynda course free download
download huawei firmware
Free Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=