fbpx

Стечајците очекуваат поддршка од новата министерка Ременски

-

Преземањето на Министерството за труд и социјална политика од СДСМ, ги подгреа надежите на стечајците, кои веќе 13 години чекаат да им се реши статусот. Групата граѓани без решен статус подготви петта верзија на предлог-закон за стечајци, која треба да се најде на разгледување во Собранието.

Ова го најави претседателката на Здружението „Унит“, Лилјана Ѓеоргиевска, која предлог-законот го оцени како еден од најдобрите закони досега.

– Мислам дека е еден од најдобрите закони што сме ги имале досега, воопшто. Луѓето се согласуваат и одиме понатаму – изјави Ѓеоргиевска.

Претседателката на „Унит“ смета на поддршката на опозицијата, преку чии пратеници ќе го поднесат законот.

– Многу ќе ни биде важно изјаснувањето на новата министерка за труд и социјална политика. Сега е многу битно еден министер да стане и да објасни зошто и како треба да бидеме обесштетени и се надевам дека ќе проработи совеста на пратениците од владејачката партија, затоа што мислам дека доста е интересите на партијата да се ставаат пред голиот живот и егзистенцијата на луѓето – рече Ѓеоргиевска, која деновиве е на средба со стечајците во Источна Македонија.

Очекувањата се дека до изборите во април следната година, законот ќе биде изгласан, откако во декември ќе се најде на седница во Собранието.

Иако имаше повеќе ветувања и законски предлози, досега владејачкото мнозинство не застана зад понудените решенија.

Пред паралемнтарните избори во 2008 година, од тогашните 6.000 стечајни работници, само 2.300 добија паричен надомест до пензионирање или ново вработување.

В.К.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...