fbpx

Ставрески: За осум години исплатени се 4,6 милијарди денари за субвенции на лозарството

-

Од 2008 година досега исплатени се субвенции за поддршка на лозарството во износ од 4,6 милијарди денари, а така ќе продолжиме и во иднина, изјави вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, при посетата на Кавадарци по повод верскиот празник Свети Трифун, заштитник на лозарите.

Ставрески рече дека од дамнина е забележано дека во Македонија и во Тиквешијата се создаваат чудесно моќни вина со мириси на југот.

– Секој којшто дошол кај нас и пиел од нашето вино, рекол дека е најдоброто и највкусното вино што некогаш го пробал. Вие и вашиот труд сте заслужни за тоа и знаете дека ја имате и секогаш ќе ја имате нашата поддршка и преку субвенции и преку промоција на виното – нагласи Ставрески.

Министерот најави дека до Владата ќе биде доставен предлог за скратување на рокот во кој винарските визби ќе го исплаќаат грозјето.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Дневната евтина струја се враќа утре за околу 200.000 домаќинства, останатите ќе почекаат

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски најави дека од утре од 13 до 15 часот домаќинствата ќе имаат на располагање и плаќаат дневна евтина тарифа за електрична...