Извор: Влада на РСМ

Премиерот Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи, се сретна со претседателот на Република Бугарија Румен Радев во рамките на агендата на работната посета на оваа наша соседна земја, информираат од владината прес-служба.

На средбата беше истакнато дека посетата на делегацијата на Владата на Република Северна Македонија на Бугарија на највисоко ниво е од исклучителна важност и доаѓа во момент кога силната динамика на контактите и дијалогот е од огромна важност за односите меѓу двете земји.

Двајцата соговорници на средбата истакнаа дека јасната европска перспектива на Република Северна Македонија е од големо значење за Република Бугарија и нејзиното конкретно остварување е во прилог на заедничката иднина на двете земји во ЕУ.

Премиерот Заев на средбата истакна дека градењето на пријателството меѓу братските народи на двете земји е обврска на лидерите кои пред себе треба да ја имаат перспективата на младите.

Самата денешна посета на владината делегација на Република Северна Македонија во Софија може да се смета како значаен исчекор кој ќе ги поттикне идните чекори за решенија за отворените прашања на кои двете страни ќе посветат сериозно внимание.

Заев, пред да се сретне со претседателот Радев имаше средба со премиерот на техничката влада во Бугарија, Стефан Јанев. Но, пред да ги одржи средбите со бугарскиот претседател и премиер, утринава Заев најпрво одржа средба со поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов.