fbpx

Shoqatat qytetare promovojnë aksionin “Meritojmë më mirë”

-

Aktivistët qytetarë  dhe shoqatat joqeveritare sot pasdite filluan aksionin “Meritojmë më mirë” Në stendën e vendosur para Shtëpisë së Nënë Terezës, aktivistët shpërndanin fletushkë në të cilat jepet shpjegim pse qytetarët duhet të kërkojnë më shumë. Aktivisti Nikolla Pisarev thotë se besojnë në kapacitetet e shoqërisë dhe asyeshmërisë së qytetarëve.

– “Meritojmë më mirë” është aksion qytetar ku ne qytetarët flasim për problemet e përditshmërisë sonë dhe nevojës sonë urgjente për një jetë më të mirë. Me aktivitetet tona do ta plotësojmë boshllëkun që u krijua ndërmjet aktiviteteve të Marrëveshjes së Përzhinos dhe kërkesave reale në përditshmërinë e qytetarëve.Ne kemi të drejtë që për politikën të flasim publikisht dhe fuqishëm, sepse jeta jonë dhe përditshmëria jonë janë politikë. Zëri ynë është i rëndësishme gjithmonë e jo vetëm gjatë zgjedhjeve- tha Pisarev.

Ai shtoi se pushteti duhet t’iu përgjigjet nevojave të qytetarëve pa dallim nëse e përkrahin ose jo.

– Meritojmë më shumë se një kothere bukë, pushtet të ndershëm, pa patur frikë të votojmë meritojmë spitale që shërojnë e jo spitale që infektojnë, meritojmë shkolla të denja për fëmijët tanë, ajër të pastër  dhe këto gjëra duhet t’i kërkojmë. Nuk duhet të pajtohemi me atë se ka qenë dhe mund të jetë akoma më keq. Duhet ta kërkojmë atë që na takon- thotë Pisarov.

Një aksion i këtillë gjithashtu filloi në Shtip. Aktivisti Goran Trajkov informoi se do të bisedohet me qytetarët dhe problemet reale. Gjithashtu duan të plotësojnë jazin e madh që shkaktuan aktivitetet e politikanëve.

– Politikanët harruan qytetarët dhe problemet e tyre dhe se vazhdimisht do të kërkojnë zgjidhje në problemet e qytetarëve.

Kjo nismë  do të themelohet nga bisedat në terren dhe komunikimin e drejtpërdrejtë me qytetarët, ndërsa e zbatojnë më shumë se 200 aktivistë, qytetarë prej 70 organizatave qytetare në 30 vende në Republikën e Maqedonisë.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.