Moti do të jetë kryesisht me diell me vranësira të vogla deri mesatare. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare veriore.

Temperatura do të lëviz prej katër deri dhjetë gradë Celsius.

Në Shkup mot i ngjashëm me temperaturë deri shtatë gradë Celsius.

Tre minuta pas mesnate mbrëmë në hemisferën veriore të Tokës filloi dimri, ndërsa njëkohësisht në hemisferën jugore filloi vera.

Dimri do të zgjatë deri më 20 mars, kur fillon pranvera. Deri atëherë do të kalojnë 88 ditë , 23 orë dhe 42 minuta.