fbpx

Në Amfipolis janë varrosur 5 persona

-

Ministria e Kulturës së Greqisë, publikoi analiza të eshtrave të gjetura në brendësi të varrezave në afërsi të Seresit e cila ngriti në këmbë të gjithë Greqinë, me gjasat se bëhet fjalë për varrin e Lekës së Madh, i takon pesë personave, dhe jo ashtu siç supozohej, se është varrimi i një personi.

Ky zbulim, qon drejt supozimeve se ka gjasa të bëhet fjalë për varrezë familjare.

Arkeologët kanë gjetur gjithsej 550 eshtra

Sipas analizave, është konfirmuar se eshtrat i takojnë një gruaje afër të 60-tave, dy burrave rreth 30-45 vjeç dhe një foshnje. Trupi i pestë krejtësisht është i djegur dhe vështirë se mund të përcaktohet seksi, për të cilin supozohet se  është djegur dhe i varrosur në periudhë krejtësisht tjetër para 4 personave të tjerë.

Hapi i radhës në përpjekjet për zbulimin e identitetit të të varrosurve në Amfipolis është ADN-ja e cila konfirmoi se a ka ndonjë lidhje dhe do të dëshmojnë se vërtet bëhet fjalë për varrezë familjare. Pritet që analiza për identifikimin e trupit të djegur në Amfipolis do të jetë thuajse e pamundur, për të cilin supozohet se është varrosur i pari, sepse djegia e të vdekurve ndalon pas shekullit të II dhe III p.e.s.

Që nga gushti i vitit të laura Amfipolis bëri bujë të madhe në opinion grek, sidomos pas  vizitës së kryeministrit grek Andonis Samaras, i cili theksoi se varreza fsheh zbulim të rëndësishëm nga kultura greke dhe identiteti, që kanë të bëjnë me dinastinë maqedonase. Supozimet e para ishin se bëhet fjalë për varrin e Lekës së Madh, prandaj dyshimet shpien në emrat e nënës së  Lekës, Olimpisë.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download intex firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free