fbpx

VMRO DPMNE: Sinqeriteti dhe urtësia e Ahmetit tani janë para një testit serioz

-

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski së bashku me anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të partisë, Nikola Poposki dhe Nikola Todorov,është takuar me ambasadorin e Francës, Kristian Timonie, bëjnë të ditur nga kjo parti përmes njoftimit i cili është i gjatë dhe përplot detaje dhe shpjegime, siç është bërë praktikë e kësaj partie kohëve të fundit.

Ambasadori francez ka theksuar se dëshiron për Maqedoninë vendosjen e stabilitetit që gjërat të ecin përpara dhe tejkalimin e situatës aktuale.

“Nga VMRO DPMNE u theksua se partia ka pasur përpjekje në afat prej 20 ditëve të formoj Qeveri, edhe pse nga fillimi ishte e qartë se me një shumicë kaq të ngushtë, formimi i Qeverisë në Maqedoni ishte sfidë e vështirë. Megjithatë, edhe krahas të gjithave, hymë me vullnet të mirë dhe optimizëm. Por, fatkeqësisht, tek BDI u paraqitën disa çështje që i kthyen nga synimi që të bëjnë koalicion me VMRO DPMNE-në”, thonë nga partia.

Sipas VMRO DPMNE-së, Platforma e shqiptarëve është tentativë për bisedim të sërishëm të Marrëveshjes kornizë të Ohrit ndërsa një proces i tillë mund ta çoj shtetin në drejtim të gabuar.

“Konsiderojmë se është mirë që të japim mundësi në 2-3 muajt e ardhshëm, ndoshta bashkë me zgjedhjet lokale, të ketë sërish zgjedhje parlamentare. Kohën e fundit dëgjohen ide për qeveri të zgjeruar. Qëndrimi i VMRO DPMNE-së është se formimi i koalicioneve të gjera është recetë e provuar e mossuksesit”, thonë nga partia.

VMRO DPMNE njofton se ambasadori francez ka pyetur nëse në VMRO DPMNE konsiderojnë se Ahmeti është i sinqertë në atë që e tregon në politikë, ku janë përgjigjur se sinqeriteti dhe urtësia e tij janë para një testit serioz.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.