fbpx

Veljanovski- Meta: Marrëdhëniet Shqipëri- Maqedoni ecin për sëmbari

-

Në takimin në mes kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë dhe atij të Shqipërisë, Trajko Veljanovski dhe Ilir Meta, është konstatuar se Maqedonia dhe Shqipëria janë dy vende fqinje, miqësore, me raportet të mira të cilat ecin për sëmbari.

Në takimin mes kryetarëve të  dy parlamenteve është diskutuar edhe për pozicionin e komuniteteve etnik, por edhe proceset euroatlantike, me ç’rast Meta nënvizoi se Shqipëria edhe më tej do të vazhdojë të përkrah Maqedoninë dhe rrugën e saj në NATO, kurse parlamenti maqedonas ka treguar gatishmëri për  shkëmbimin e përvojave në drejtim të harmonizimit të legjislativit të vendit me atë të BE-së.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.