fbpx

Transport falas publik në Shkup për shkak të ndotjes

-

Transporti publik falas prej sot- edhe në autobusët e NPT edhe në ato të transportuesve privat, larje të rrugëve dhe kontrollimin e punishteve dhe automjetet që i lëshojnë punishtet si dhe thirrje për qytetarët të shkojnë në punë ose fakultet me autobusë e jo me makina. Këto janë masat e Qytetit të Shkupit për menaxhimin me ndotjen e madhe të ajrit këtë javë, deklaroi sot në konferencë shtypi kryetari i Qytetit, Koce Trajanovski.

Mjetet dhe rekomandimet do të vlejnë deri në uljen e ndotjes nën pragun e alarmit.

Gjithashtu do të bëhet larja intensive e rrugëve.

Kryetari i Shkupit gjithashtu paralajmëroi se nëse kushtet e motit janë të volitshme për këtë, do të vazhdoj spërkatja e rrugëve me kalcium acetat, përbërje për të cilën besohet se për vete lidh një pjesë të grimcave të dëmshme në ajër.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.