fbpx
Tags Zoran Zaev

Tag: Zoran Zaev

Zaev: Më 1 shtator LSDM kthehet në Kuvend

Deputetët e LSDM-së më 1 shtator do ta ndërpresin bojkotin dhe do të kthehen në Kuvend, ka deklaruar për “Utrinski”, lideri i partisë më të madhe opozitare, Zoran Zaev dhe ka shtuar se “Marrëveshja nga Przhino do të rezultojë me sërë propozimesh ligjore që LSDM do t’i votoj”. “Më 1 shtator kthehemi për ta miratuar ligjin për prokurorin special në...

Zaev: 2 Gushti është përkujtues i përpjekjes për liri

Të bashkuar dhe me shpresë se sërish do ja dalim, të përqendrohemi në kapërcimin e sfidave para të cilave gjendet Maqedonia moderne, deklaroi kreu i opozitës Maqedonisë Zoran Zave në fjalimin e tij për Ditën e Republikës. Në këtë ditë feste, ai nuk i ka ndarë shqiptarët dhe maqedonasit, por ka folur më shumë për një koncept të shtetit qytetar,...

Zaev shkon në pushime, Gruevski kthehet

Liderët politik dhe funksionarët e lartë e partive filluan pushimet pas bisedimeve të gjata. Siç mëson “Meta”, lideri i LSDM-së Zoran Zaev për momentin është në pushime vjetore ndërsa ditët në vijim pushimet do t’i filloj zëvendës- kryetarja e partisë, Radmilla Sheqerinska dhe zëdhënësi Petre Shilegov. Siç njoftojnë nga LSDM, ata nuk do të shfrytëzojnë pushim klasik, por do të lidhin...

Kampet presin sinjal nga partitë për largim

Kampuesit para qeverisë janë të kënaqur nga marrëveshja e arritur mes pushtetit dhe opozitës. Ata thonë se edhe pse ka pasur lëshime të caktuara, megjithatë është e rëndësishme që të sigurohet terren për realizimin e zgjedhjeve të lira dhe demokratike. “Qëllimi është arritur. Qeveri teknike do të ketë. Gjithë lufta e bllokut opozitar dha rezultat. Ngelet që të luftojmë deri...

Gruevski arriti në takim me Han dhe treshen evropiane

Kryeministri Nikolla Gruevski i shoqëruar nga ministri i jashtëm dhe i shëndetësisë, Nikolla Poposki dhe Nikolla Todorov, arriti në rezidencën e BE-së në takim me euro- komisarin për zgjerim Johanes Han dhe treshen evropiane, Eduard Kukan, Ivo Uajgl dhe Riçard Houit. Prej më herët në rezidencë kishte arritur lideri i LSDM-së, Zoran Zaev i shoqëruar nga Radmilla Sheqerinska dhe Renata...

Zaev ka afat deri pasdite të paraqitet tek gjykatësi kompetent

Gjykata në Strumicë i dha afat deri pasdite që lideri i LSDM-së Zoran Zaev të paraqitet para gjykatës kompetente, e nëse kjo nuk ndodh, atëherë do të dërgohet njoftim deri në Gjykatën themelore Shkupi 1 e cila më pas duhet të caktoj masë të re për sigurim, njofton “Plusinfo”. “I akuzuari duhet të paraqitet deri më orën 9 e 30,...

Zaev: Argumentet janë në anën tonë

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev dje nga Ohri porositi se dialogu politik për qëllim të tejkalimit të krizës politike është i patjetërsueshëm që të përfundoj me marrëveshje për organizimin e qeverisë e cila do të organizoj zgjedhje korrekte dhe të demokratike në Maqedoni. “Bisedimet po i zhvillojmë në mënyrë serioze, por të liruar nga presioni. Për disa linja të kuqe...

Do të ketë gjykim për rastin “Puçi”, gjykata miratoi aktvendimin

Zoran Zaev do të gjykohet për rastin “Puçi”. Kështu vendosi Gjykata Penale e Shkupit. Këshilli prej tre gjykatësish i refuzoi sot pasdite ankesat e avokatëve të të gjithë të akuzuarve të grupit. Kjo do të thotë se përveç liderit të opozitës, do të gjykohet edhe Zoran Verushevski, bashkëshortja e tij dhe dy bashkëpunëtorët e tjerë të dyshuar. Sipas kumtesës...

Kriza para zgjidhjes: Si Gruevski të pasivizohet para zgjedhjeve?

Ka gjasa që kriza politike të zgjidhet së shpejti sepse qëndrimet e dy partive më të mëdha politike në vend, VMRO DPMNE dhe LSDM po përafrohen, mëson “Meta” nga burimet e ekipet në bisedime. Sipas të dhënave tona, shumica e dallimeve janë zgjidhur përveç nëse kryeministri Nikolla Gruevski do të “pasivizohet” nëse zgjatin afatet parazgjedhore. Përafrimi është arritur gojarisht, pa marrëveshje...

A ju kujtohet rasti “Puçi”?

Këshilli i gjykatës penale për vlerësim të aktvendimit për rastin “Puçi” nuk ka afat të caktuar ligjor deri kur duhet të prononcohet lidhur me aktakuzën dhe të vendos nëse do ta lëshoj në procedurë të mëtutjeshme dhe do të përcaktoj gjykim apo do t’ia kthej Prokurorisë, siç kërkoi mbrojtja. Edhe pse, një pjesë e mediumeve më 1 qershor, pas seancës...

Zaev: Nuk besoj, por pres Gruevski të largohet

Në pjesën e dytë të regjistrimeve që i prezantoi lideri i LSDM-së para Qeverisë, Gordana Jankulloska flet me Gorançe Savovskin (drejtori i ri i Byrosë për sigurim publik) për kompaninë në Negotinë, që kontrollohet nga DAP për të lëshuar pe edhe pse në cisternë janë gjetur 5,5 ton naftë të kuqe. Ajo thotë të shohin çfarë mund të bëjnë...

Zaev për “Jeta në Kosovë”: Maqedonasit ta mësojnë gjuhën shqipe si gjuhë të dytë

  Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në pjesëmarrjen e tij në emisionin “Jeta në Kosovë” që emetohet në televizionin kosovar RTK1 theksoi se maqedonasit duhet ta mësojnë gjuhën shqipe si gjuhë të dytë, që në çerdhe dhe më pas në procesin mësimor. “Pse bija ime mos të mësoj turqisht apo shqip? Ne jemi bashkë në një shoqëri. Të gjithë duhet të...

Zaev: Sonte do të vendoset strategjia e ardhshme e LSDM-së

Lideri opozitar, Zoran Zaev, së bashku me sekretarin e përgjithshëm të LSDM-së, Oliver Spasovski dhe kryetarin e Kumanovës, Zoran Damjanovski, vizitoi shtëpitë në “Lagjen e Trimave” ku këtë fundjavë u zhvilluan luftime të ashpra mes policisë dhe një grupi të armatosur. Kryetari i LSDM-së u prit me ovacione ndërsa populli i duartrokiti. Zaev tha se ka ardhur të vizitoj vendin ku...

“Bomba” e Zaevit: Dhjetë arsye për hetim të ri për Mlladenovin

Në fillim të konferencës së shtypit të LSDM-së, gazetari i televizionit “Sitel” në emër të MAN insistonte lideri Zoran Zaev të kërkoj falje për sulmet e gazetarëve ndërsa i dorëzoi kopje të Kushtetutës së R. së Maqedonisë. Zaev në konferencën e sotme publikoi biseda të përgjuara rreth vdekjes së gazetarit Nikolla Mlladenov. “Dëshmitë qartë tregojnë se procedurën për Nikolla Mlladenovin, pushteti...

“Lada” e Brankos më 9 maj në protesta para qeverisë

„Lada Niva”, simbol i “Rezistencës”, protestat të udhëhequra nga ish lideri i LSDM-së Branko Cërvenkovski, që filluan pas ngjarjeve në Kuvend më 24 dhjetor të 2012, sërish kthehen në rrugë. “Lada”, e cila pas kongresit ku është zgjedhur lider i LSDM-së, Zoran Zaev I ‘ja ka dhuruar Cërvenkovskit, mbrëmë vonë sërish është kthyer në selinë e partisë ndërsa çelësat i...

Zaevi sërish merret në pytje nga Prokuroria

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka rëfyer në Prokurorinë publike gjatë mëngjesit të sotëm për kriminalitetin e organizuar lidhur me dyshimet për mitmarrje në vlerë prej 200 mijë euro, transmeton "Press24". Sipas kallëzimit penal nga policia, kryetari i komunës së Strumicës, Zoran Zaev ka kërkuar shumën e parave prej 200 mijë eurove prej një biznesmeni nga ky qytet për t’i...

Edhe nëse e ftojnë, Zaev s’mund të shkoj në Bruksel

Që të eliminohet mosbesimi mes palëve të përfshira, komisari evropiane për zgjerim, Johanes Han ka insistuar takimi i parë i përfaqësuesve të VMRO DPMNE dhe LSDM të mbahet në terren neutral gjegjësisht në Bruksel, njofton Vest. Megjithatë, edhe nëse pranon LSDM të merr pjesë në këto bisedime, nuk mund ta dërgoj liderin e vet Zoran Zaev sepse si i dyshuar...

MPB apelon të mos paraqiten incizime të reja në “Youtube”

„MPB i bashkëngjitet apeli të Prokurorisë, të mos publikohen incizime në 'Youtube', të cilët mund të shfrytëzohen në procedurë të mëtejshme”, kështu ka deklaruar zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski, për agjencionin e lajmeve “Meta”, ndërsa ka shtuar se pse po pyetet dhe shkruhet vetëm për këto incizime ndërsa nuk parashtrohet pyetje për incizimet që po i publikon Zaevi. “Përse nuk...

MPB: Dokumentet e Zaevit janë gënjeshtër, DSK-ja kurrë s’ka ndjekur gazetarë në mënyrë paligjshme

Ministria ePunëve të Brendshme përmes njoftimin reagon ndaj konferencës së sotme të shtypit të liderit të LSDM-së, në të cilin thuhet se dokumentet që sot i prezantoi Zaev, e që kanë të bëjnë me përgjimin dhe ndjekjen e gazetarëve, janë gënjeshtër e kulluar e jo dokumente të DSK-së. “MPB dhe DSK gjatë udhëheqjes së deritanishme asnjëherë në mënyrë joligjore nuk...

Gruevski ndjehet i kërcënuar sepse shërbime të huajae kanë përgjuar

Pa publikimit të bombave me kontrabomba doli kryeministri Nikolla Gruevski i cili tha se Zaev i është kërcënua me materiale të marra nga siç tha ai “shërbimet e huaja sekrete”. Ai pohoi se janë incizuar të gjitha takimet me Zaevin nën masat e ashtuquajtura PIM. “Jam këtu për tu dhënë përgjigje ndaj të gjitha pyetjeve. Zaev në takimet tona mi prezantoi disa...