fbpx
Tags Zgjedhjet lokale

Tag: zgjedhjet lokale

Zgjedhje lokale në tetor, merren vesh partitë politike në koordinim pa VMRO DPMNE-në

Në koordinimin e sotëm me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, përfaqësuesit e partive parlamentare janë marrë vesh se nevojitet të miratohet propozim- ligj për ndryshime dhe plotësime të Kodit zgjedhor, me të cilin mbajtja e zgjedhjeve lokale do të parashihet për gjysmën e parë të tetorit ndërsa mandati i kryetarëve aktual dhe këshilltarëve do të vazhdohej deri në emërimin...

Sela për VMRO DPMNE-në: Le ta votojmë PSP-në e më pas të shkojmë në zgjedhje të reja

Pas një orë e gjysmë debat mes deputetëve nga VMRO DPMNME dhe akuzat drejt LSDM-së, me thirrje të herë pas hershme për zgjedhje parlamentar, në foltoren e vazhdimit të 19-të të seancës të Kuvendit foli edhe Zijadin Sela nga Aleanca për shqiptarë, i cili u bëri thirrje deputetëve të VMRO DPMNE-së për vazhdimin e mandatit të Speciales dhe për...

Zgjedhjet lokale, PSP dhe përgjimet nuk janë në agjendën e Gjykatës Kushtetuese deri më 10 maj

Gjykata Kushtetuese, seancën e parë pas festave të Pashkëve dhe pas 1 Majit e ka caktuar për 10 maj, ku sipas agjendës gjykatësit do të debatojnë vetëm për dy nisma. Në rend dite të seancës nuk do të jenë nisma kyçe, për të cilat opinioni ka interes më të madh, gjegjësisht Ligjit për PSP-në, zgjedhjet lokale dhe përgjimet përmes operatorëve...

Arifi: Do të gjendet zgjidhje ligjore për shpalljen e zgjedhjeve lokale

Shqiptarët nuk janë problem në vend dhe Platforma e shqiptarëve është në suaza e kushtetutës dhe ligjeve. Kjo është përgjigja e nënkryetares së BDI-së, Teuta Arifi në pyetjen e gazetarëve rreth situatës së rënduar politike në Maqedoni pasi presidenti refuzoi t’ia jep mandatin liderit të LSDM-së, Zoran Zaev për formimin e Qeverisë. Ajo shtoi se BDI si parti qëndron në...

Arrihet marrëveshje: Zgjedhje të parakohshme më 24 prill me 100 ditë qeveri kalimtare

Liderët e katër partive politike me ndërmjetësim me euro- komisarin për zgjerim, Johanes Han, pas bisedimeve disa- orëshe vonë mbrëmë arritën marrëveshje për dalje nga kriza politike në shtet. “Arritëm marrëveshje, e firmosur nga liderët e katër partive më të mëdha dhe jam i kënaqur nga marrëveshja” deklaroi Han pas takimit me liderët e VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski, LSDM-së, Zoran...