fbpx
Tags Viktima

Tag: viktima

Luftëtarët në Kumanovë janë futur “që të mbajnë konferencë për mos- zbatimin e Marrëveshjes Kornizë”

Problemet politike të shqiptarëve dhe mos- zbatimi i Marrëveshjes kornizë të Ohrit kanë qenë arsyet pse grupi i armatosur kanë ardhur në Maqedoni më saktë në “Lagjen e Trimave”, tha në seancën e sotme i akuzuari i parë i ngjarjeve të 9 dhe 10 majit 2015, Sami Ukshini. Në pyetjen e Prokurorisë, se si grupi ka planifikuar të ndihmojë në...

Katastrofë në Hasanbeg pas vërshimeve: Kërcejnë nga ballkoni që të shpëtojnë

Automjeti i Ndihmës së shpejtë nxori një grua të moshës së mesme nga shtëpia e saj në Hasanbeg, e cila siç tregon familja e saj, në përpjekje që ta evitoj vërshimin, patjetër e ka pasur të kërcej nga ballkoni i katit të parë. Fqinjët thonë se gjendja në rrugën "Alija Avdoviq" ka qenë më trishtuese. Të vërshuara janë të gjitha...

Pesëmbëdhjetë të vdekur është bilanci i vërshimeve të djeshme në Shkup

Të paktën 15 persona kanë gjetur vdekjen në vërshimet e mëdha që dje përfshinë Shkup, njoftojnë për “Meta” nga MPB. Prej atje thonë se këto janë të dhënat e deritanishme jo- zyrtare për viktimat. Sipas kësaj Ministrie, të gjithë viktimat janë nga pjesa verilindore të Shkupit në Stajkovcë dhe rrethinë, zona që u goditën nga vërshimet e djeshme. Nga MPB me...

Janë identifikuar të gjitha viktimat e sulmit në Paris

Janë identifikuar të gjithë 129 viktimat nga sulmi kamikaz në Paris, njoftoi qeveria franceze. “Janë identifikuar trupat e 129 personave të vrarë. Më shumë se 100 familje janë në gjendje t’i marrin trupat e të afërmeve në tyre në institutin e forenzikës” thuhet më tej në njoftim. Në njoftim thuhet se në spital janë shtruar edhe 221 persona ndërsa mes tyre...

Ambasada franceze në Shkup do të mbaj një minutë heshtje për viktimat e Parisit

Ambasada franceze në Shkup, më orën 12 me një minutë heshtje do të nderoj viktimat e sulmeve të sinkronizuara në Paris. Në ambasadën e Francës është hapur edhe libri i vajit, që do të hapet prej sot e deri të mërkurën prej orës 10 deri 13.  

Një minutë heshtje në Kuvend për viktimat e Parisit

Me propozim të deputetes nga RDM, Liljana Popovska, deputetët në Kuvendin e Maqedonisë me një minutë heshtje mbështetën viktimat në sulmet e sinkronizuara në Paris. Me propozim të kryetarit të Parlamentit, Trajko Veljanovski, pika e parë e debatit në rend dite është vendimi për shpalljen e konkursit publik për emërimin e kryetarit dhe anëtarëve të KSHZ-së ndërsa pika e dytë...

Park përkujtimor në Vodno për viktimat e aksidenteve të trafikut

Me rastin e Ditës Botërorë të përkujtimit të viktimave nga aksidentet tragjike në trafik, sot në Vodno të Mesme, mbjellën drunj që të promovohet parku në përkujtim të personave që këtë vit i kam humbur jetët e tyre në aksidente trafiku në Republikën e Maqedonisë, transmeton Portalb. Në rastin që e organizon Këshilli Republikat për Siguri të Trafikut dhe Rrugëve,...

Statistika e zezë e trafikut në Shkup: Për 8 muaj kanë vdekur 27 persona, 15 prej tyre këmbësorë

Është rritur numri i këmbësorëve të vdekur në Shkup krahasuar me vitin e kaluar, tregojnë statistikat e fundit të Këshillit republikan për siguri në trafik. Sipas shifrave, për 6 muajt e parë të këtij viti ka pasur 20 viktima ndërsa vitin e kaluar 15. Shumica prej tyre janë këmbësor. Në 8 muajt e parë përfshirë korrikun dhe gushtin prej gjithsej...

Në një shpërthim të fuqishëm në Kinë humbën jetën 44 dhe u lënduan 500 persona

Numri i  viktimave është rritur në 44,  nga shpërthimi i fuqishëm  i  një depoje me material  të rrezikshëm në qytetin kinez Tianjin, dhe u plagosën më shumë se 500 persona, njoftoi mëngjesit e sotëm Agjencia kineze e lajmeve "Xinhua". Policia në Tianjin njoftoi se shkaku i shpërthimit ka qenë një dërgesë nga depoja, dhe se kreu i kompanisë është arrestuar. Lagjet...

Nën rrënojat e Tetovës akoma kërkohen të zhdukurit

Ushtria maqedonase me qentë gjurmues dhe banorët e fshatit Shipkovicë janë ende duke kërkuar trupin e gjashtëvjeçares Drita Ahmeti, e cila vdiq në përmbytjet në Tetovë. Hetohet  edhe për  61 vjeçarin banor i fshatit Lisec, i cili pas stuhisë dhe përmbytjeve rezulton i zhdukur. I vërejtur së fundit duke kullotur bagëtinë e tij në një livadh mbi fshat. Viktima...

Banorët e Reçicës së Vogël:Pësuam nga Mbeturinat e ngurta ndërtimore në Malin Sharr

Mbeturinat e ngurta ndërtimore që me vite të tëra grumbullohen në Malin Sharr janë shkaku i vdekjes sl banorëve të fshatrave malorë, pohojnë banorët e Reçisë së Vogël. Me vite të tëra në mal grumbullohen mbeturina. Për shkak të stuhisë dhe motit të ligë, ato mbeturina rrëshqitën me çka pësuan fëmijët dhe njerëzit- thotë banorë i Reçicës së Vogël. Ndërkaq, rritet numri...

Marsh i qetë para Qeverisë ndizeshin qirinj dhe ndaheshin lule për nder të policëve të vrarë

Kanë vazhduar edhe sot protestat para Qeverisë së vendit. Qindra qytetarë janë mbledhur sërish afërsi të qeverisë, por jo në rrugën përpara qeverisë, për shkak se policia sërish ka penguar afrimin e tyre para godinës qeveritare. Të gjithë protestuesit mbajnë qiri dhe lule në duar, ndërsa në pamundësi që të afrohen para qeverisë, lanë mbishkrim me emrat e viktimave...

Pakistan, kamikazë në shkollë 125 viktima, prej të cilave 80 janë fëmijë

Më së paku 125 persona, prej të cilave 84 janë fëmijë u vranë sot gjatë sulmeve nga ana e talibanëve militant në qytetin pakistanez Peshavar. Gjithçka ka filluar pasi që kamikazë  kanë hyrë në shkollë dhe kanë aktivizuar eksplozivat shpërthyese. Kjo është tragjedia më e madhe në Pakistan në dekadat e kaluara. Pakistani dhe e mbarë bota janë në shok,...

Jeta s’vlen as pesë pare: Dhjetë vrasje për 7 muaj

Rastet e fundit të vrasjeve, e mbrëmshmja në Zletovë dhe para disa javëve në Kavadar, me numrin e shpeshtë  të viktimave, alarmojnë për anomali serioze të shoqërisë. Vrasjet dhe vetëvrasjet në rrethane identike ndodhën në maj dhe në korrik, në Shkup. Pesë vrasje për shtatë muaj, prej të cilave dy janë  vrasje të trefishta dhe njëra e njëfishtë. Të gjitha këto...