fbpx
Tag: уставен суд

tag: уставен суд

Minoski: Të holla për subvencionet bujqësore ka, presim Gjykatën Kushtetuese

Nëse Gjykata Kushtetuese konteston nenin e Kodit zgjedhor, nuk do të ketë pengesa për pagesën e subvencioneve. Kemi likuiditet përkatës”, ka deklaruar ministri i financave, Kiril Minoski për “Televizija 24”. Ai shpreson që paratë do të paguhen në afatin e paraparë me ligj deri më 30 qershor. Nga Kushtetuesja për Alsat M konfirmuan se do të vendosin nëse ministri në largim...

Zgjedhjet lokale, PSP dhe përgjimet nuk janë në agjendën e Gjykatës Kushtetuese deri më 10 maj

Gjykata Kushtetuese, seancën e parë pas festave të Pashkëve dhe pas 1 Majit e ka caktuar për 10 maj, ku sipas agjendës gjykatësit do të debatojnë vetëm për dy nisma. Në rend dite të seancës nuk do të jenë nisma kyçe, për të cilat opinioni ka interes më të madh, gjegjësisht Ligjit për PSP-në, zgjedhjet lokale dhe përgjimet përmes operatorëve...

Gruevski dhe Zaevi të gatshëm për zgjedhje, mbetet vetëm edhe të dakordohet data

Liderët e VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev, gjatë fundjavës konfirmuan se dy partitë më të mëdha politike në Maqedoni janë të gatshme për zgjedhje dhe bënë thirrje që ato të mbahen sa më shpejtë. Sipas ish-kryeministrit dhe lider i partisë në pushtet, në këtë mënyrë shkurtohen dëmet që i pësojnë ekonomia dhe qytetarët. Nga fjalimet e dy...

Filloi procedura për vërtetimin e kushtetutshmërisë së PSP-së

Gjykata Kushtetuese do të deklarohet për iniciativën e ngritur për të parë nëse Ligji për Prokurori Speciale është në kundërshtim me Kushtetutën ose jo. Pas tetë muajve ruajtjen e lëndës, tashmë është dhënë te gjykatësi raportues. Është e mundshme që të gjendet në rend dite në seancën e caktuar për ditën e mërkurë. Njohësit e kësaj sfere vlerësuan se gjykata nuk...

“Protestoj” sonte para Gjykatës kushtetuese

Lëvizja Civile "Protestoj" vazhdon sot me protestën e 11 me radhë të njohura në popull si “Revolucion laraman”. Protestuesit janë mbledhur përpara Prokurorisë Speciale ku do t’i jepet mbështetje, ndërkaq pastaj prej atje nga ura “Goce Dellçev”, do të shkohet përpara objektit të Gjykatës Kushtetuese. "Do të protestojmë edhe sonte, të bashkuar. Nëse bie shi, merrni ombrellë dhe bashkohuni. Në orën...

Ambasada e SHBA-së: Gjykata kushtetuese nuk është mbajtur në procedurat e vendosura

“Shpejtësia e veprimit të Gjykatës kushtetuese dhe dhënia e vendimit në mënyrë jo-transparente përbëjnë një akt jashtëzakonisht të paprecedent- deklaruan nga ambasada e SHBA-së në vend për portalin “Dua të them”. “Vendimet e Gjykatës janë në kundërshtim me vetë procedurat e saj. Institucionet e Maqedonisë duhet të demonstrojnë angazhim për përmbushjen e standardeve evropiane, përfshi seriozitet rreth frenimit, zbulimit, dhe...

„Ајде“: Уставните судии го убија Уставот!

„Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер-судии“ кои надвор од очите на јавноста не само што го убија Уставот, туку станаа и директни соучесници во криминалот и во бандитизмот на актулната власт. Уставот на Република Македонија од денеска е мртов!“, се вели во...

Gjykata kushtetuese të mërkurën do ta kthej abolimin për mashtrime zgjedhore

Gjykata kushtetuese të mërkurën në rend dite do të vendos vendimin për ligjin për falje prej çka varet nëse presidenti do të mund të amnistojë kryerësit e veprave keqpërdorim të zgjedhjeve. Në të njëjtën ditë BE porositi se nëse shfuqizohet ligji, kjo do t’i dëmtojë të gjitha përpjekjet për zgjidhjen e krizës politike. Siç mund të shihet nga agjenda për...

Protesta: Ta mbrojmë Kushtetutën nga Gjykata Kushtetuese

Nën transparentën “Ta mbrojmë Kushtetutën nga Gjykata Kushtetuese”, qindra protestues janë mbledhur para objektit të Gjykatës Kushtetuese në Shkup. “Dorëheqje”, “Shtet partiak”, “Banditë”, “Shtet mafijozësh” ishin vetëm disa nga thirrjet që dëgjoheshin nga protestuesit. Masës së protestuesve me fjalim iu drejtua aktivisti për të drejtat e njeriut Petrit Saraçini. “Prapa kësaj fasade të shkatërruar, e ndërtuar me paratë tona, heshti për dëbimin...

Protestë para Gjykatës kushtetuese: “Mafia në robëri”, “Dorëheqje“, „Ka Grujo -s’ka qetësi“.

Duke goditur tenxheret një grup qytetarësh sot përsëri u grumbulluan para Gjykatës kushtetuese që të shprehin pakënaqësinë e tyre nga vendimi i Gjykatës që të shqyrtoj nismën për ndryshimin e Ligjit për amnisti i cili parasheh faljen e personave që ndiqen për kriminalitet zgjedhor. Qytetarët e mbledhur brohoritnin "Mafia në robëri", "Dorëheqje“, „Ka Grujo -s'ka qetësi“. "Kanë kryer kriminalitet zgjedhor dhe tani...

Gjykata kushtetuese pranoi faljen e parregullsive zgjedhore

Me 5 vota "për" dhe 4 "kundër", Gjykata Kushtetuese pranoi iniciativën e Presidentit Ivanov, që të falë personat e dënuar për parregullsi zgjedhore. Propozimi i cili është vendos në rendin e ditës të seancës së sotme e cila filloi në orën 9 të mëngjesit, ka vijuar me hapja e rastit "Titanik", nga Zyra e Prokurores Speciale në të cilët dyshohet...

Gjykata kushtetuese shpalli veten si jokompetente për lëshimin e Kuvendit

Gjykata kushtetuese hodhi poshtë nismën e deputetit Pavle Trajanov dhe kryetarit të Kongresit botëror maqedonas (KBM) Todor Petrov, për lëshimin jo- kushtetues të Kuvendit me zbatim të anuluar dhe u shpall si jokompetent që të vendos për lëshimin e Parlamentit. Ndryshe, sot në mëngjes në debatin e Gjykatës kushtetuese lidhur me këtë nismë, gjykatësja Natasha Gaber, që është përpiluese e...

Todor Petrov kërkon vlerësim të kushtetutshmërisë së Prokurorisë speciale

Gjykata kushtetuese konfirmoi se tek ta ka arritur një nismë e re për vlerësimin e kushtetutshmërisë të prokurorisë speciale, lajmëroi mbrëmë Alsat M. Nismën e ka parashtruar kryetari i Kongresit botërorë maqedonas, Todor Petrov. Me këtë, tani në gjykatën kushtetuese ka dy kërkesa që mund ta përmbysin Katica Janevën. Një nismë të këtillë tanimë parashtroi avokati Tome Todorovski, i cili ndonëse...