fbpx
Tag: Ukrainë

tag: Ukrainë

Analiza e komenteve në portalet e njohura serbe tregon shtrirjen e narrativave pro-ruse

Komentet në faqet mediatike më të vizituara në Serbi tregojnë depërtimin e narrativave pro-ruse në opinionin publik serb. Për shembull, lajmet e luftës në Ukrainë në një nga portalet e internetit Blic në mars 2022, jo vetëm që riprodhuan disa rrëfime që përkonin me interpretimin rus të ngjarjeve, por raporti i komenteve të vlerësuara pozitivisht dhe negativisht ishte fuqimisht në favor...

Obama dhe Putin kanë biseduar përmes telefonit

Presidenti rus Vladimir Putin i ka telefonuar homologut të tij amerikan, Barak Obama. Të dy presidentët kanë biseduar për negociatat për programim atomik iranian, për situatën në Siri si dhe për nevojën për menaxhimin me pjesëtarët e ISIS. Presidenti Obama ka theksuar se duhet të mbahet armëpushimi në Ukrainë. Ndryshe, nga shkurti kjo është biseda e parë telefonike e dy presidentëve.

“Perla” e re e Dimitrov: Ukraina është shtet i shpikur- ajo është “Maqedonia ruse”

Ukraina është shtet i shpikur, njëjtë sikur edhe Maqedonia, deklaroi historiani bullgar Bozhidar Dimitrov për televizionin kombëtarë bullgar. -Në vitin 1954 një pijanec e dha Krimin, territorin rus, së bashku me popullatën e saj ruse, për një shtet të shpikur, për një “Maqedoni”. Maqedonia ruse- kjo është Ukraina. Kufi i shpikur- siç janë kufijtë e Maqedonisë. Kur elita politike krijon...

Komisioni Evropian jep 1,8 milardë euro ndihmon Ukrainën

Komisioni Evropian (KE) është e gatshme të ndaj edhe 1,8 miliardë euro për të ndihmuar Ukrainën, deklaroi kryetari i Komisionit Evropian Zhan Klod Junker. „Solidarizimi me Ukrainën  nuk është histori e zakonshme. Ukraina nuk është vetëm.  Evropa e bashkuar  fuqishëm përkrah Ukrainën dhe programin  reformues  të Qeverisë së saj. Veprimet tona flasin akoma më shumë se fjalët tona” , theksoi...

Ukraina nga Banka Botërore fitoi kredi prej 378 milion dollarë

Bordi i drejtorëve të Bankës Botërore Ukrainës i ndau kredit me vlerë prej 378,4 milion dollarë. Mjetet do të shfrytëzohen për rritjen e sigurisë të sistemit elekropërçues dhe për modernizimin e tregut të energjisë elektrike.