fbpx
Tag: Turqi

tag: Turqi

Shoqata e studentëve turq apelon që t’u besohet vetëm institucioneve zyrtare

Shoqata e studentëve të diplomuar nga universitetet turke në Maqedoni reagoi ndaj keqkuptimeve lidhur me lajmet e publikuara në një pjesë të mediave lidhur me ndërprerjen e marrëveshjes për pranim të dyanshëm të diplomave me Turqinë. Nga kjo Shoqatë thonë se janë ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshme dhe u bëjnë thirrje palëve t’i kenë parasysh vetëm informacionet e dhëna...

Turqia shfuqizon marrëveshjen për pranimin e diplomave të Maqedonisë

Turqia ka shfuqizuar marrëveshjen me Maqedoninë për pranim të ndërsjellë të diplomave të vendit në të gjitha nivelet e arsimit, shkruan Alsat M. Vendimi tashmë është shpallur në Gazetën zyrtare të Turqisë ndërsa ka të bëjë me marrëveshjen e firmosur mes dy shteteve më 6 korrik 1998, me të cilën Turqia dhe Maqedonia vendosën pranimin e diplomave në të...

MPJ: Shtetasit e Maqedonisë në Turqi janë të sigurt

Qytetarët maqedonas që për momentin janë në Turqi janë të sigurt dhe tani për tani nuk ka të lënduar apo viktima, njoftojnë nga Ministria e jashtme. Ministri i jashtëm Nikolla Poposki ka zhvilluar bisedë telefonike me kolegun turk Mevlut Çavushoglu i cili e ka siguruar se autoritetet turke punojnë për normalizimin e gjendjes dhe se së shpejti do të evitohen...

Ivanov: Maqedonia mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Turqisë

Republika e Maqedonisë mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Republikës së Turqisë ndërsa për momentin mbahet takimi i grupit për vlerësim për analizë të gjendjes së sigurisë, njoftojnë nga kabineti i presidentit Gjorgje Ivanov. "“Republika e Maqedonisë e mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Republikës së Turqisë e cila si vend-anëtare e NATO-s dhe si shtet jashtëzakonisht i rëndësishëm në...

MPJ: Qytetarët maqedonas në Turqi të qëndrojnë nëpër vende të sigurta

Ministria e jashtme njoftoi se vazhdimisht ndjek situatën në Turqi dhe është në kontakt të pandërprerë me ambasadën e R. së Maqedonisë në Ankara dhe konsulatin e përgjithshëm në Stamboll. Nga MPJ i njoftojnë të gjithë qytetarët maqedonas që gjenden në këtë moment në Turqi që të qëndrojnë nëpër lokacione të sigurta, të mos largohen nga hotelet dhe vendet ku...

 (Video) Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, për në Maqedoni- me ditë të tëra!

Në situatë mizore, pa kushte elementare për jetesë, të shtrirë në tenda të holla në tokë, nëpër fushat përreth Idomenit më shumë se 14.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku, presin vendimin e sotëm të liderëve evropiane, që në Bruksel vendosin nëse do të “vuloset” ruta ballkanike dhe çfarë do të ndodh me mijëra refugjatët në Idomeni. Edhe pse kushtet në...

Tusk: Të gjithë të ruajmë gjakftohtësinë

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk tha se duhet të duhet të ruhet gjakftohtësia pas incidentit mes Turqisë, kandidate për anëtarësimin në Bashkimin Evropian,  në kufi me Sirinë rrëzoi aeroplan rus. “Në këtë kohë të rrezikshme, pas rrëzimit të aeroplanit rus, të gjithë duhet të ruajmë gjakftohësinë", ka shkruar Tusk në llogarinë e tij në Twitter In this dangerous moment after...

ISIS dhe militantët ekstrem majtist dyshohen për sulmin në Ankara

  Shërbimet e inteligjencës turke deri më tani nuk i kanë identifikuar autorët e sulmit terrorist në protestën paqësore pro- kurde në Ankara, në të cilin jetën humbën 100 persona ndërsa dyfishi i tyre morën lëndime trupore. Dy shpërthimet kanë pasur cak protestën në stacionin hekurudhor në Ankara. Sipas shifrës zyrtare, bëhet fjalë për sulmin më të përgjakshëm në historinë më...

Kriza me refugjatë nuk ka fund: Sa ikin aq edhe vijnë

Valë e re e refugjatëve dhe emigrantëve, kryesisht nga Siria, pritet të arrijë këto ditë në kufirin jugor me Maqedoninë. Siç shkruajnë mediumet greke, sot në mëngjes rreth orës 5, trajekti “Elifterios Venizelos” me rreth 2500 emigrantë ka lundruar nga Mitilini në ishullin Lezbos. Trageti duhet të arrijë në portin në Pirea, sot pasdite rreth orës 5 e 40,...

ShBA nga Turqia bënë sulmin e parë në Siri ndaj ShI

ShBA bëri sulmin e parë me avion "F-16" nga baza ajrore “Inxhirlik” në Turqi në pozitat e Shtetit Islamik (ISIL) në Siri. Pentagoni tha se misioni me avionë luftarak "F-16" filloi, por pa dhënë detaje, duke deklaruar se ata kanë goditur qëllim të shumta në Siri. Pas disa muaj negociatash  mes Uashingtonit dhe Ankarasë, Qeveria turke në fund të korrikut u...

Ndërron jetë Sulejman Demirel, miku i Maqedonisë

Është ndarë nga jeta në moshën 91 vjeçare Presidenti i 9-të i Republikës së Turqisë, Sulejman Demirel për shkak të problemeve shëndetësore, në frymëmarrje dhe në zemër, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas një deklaratë nga spitali privat Güven në Ankara, spital ky ku ish- Presidenti ishte nën kujdesin mjekësorë, Demirel është shuar rreth orës 02:05 sipas orës lokale. I lindur në...

Todorov është dëshpëruar, por nuk ndjenë përgjegjëse për vdekjen e Tamarës

Ministri i shëndetësisë, Nikola Todorov, është shumë i dëshpëruar por nuk ndjenë përgjegjësi për vdekjen e Tamarës së vogël, sepse siç tha ka bërë çmos që vajza të shkojë në trajtim jashtë shtetit, transmetoi "Nova ТV“. Këtë ministri e deklaroi në hapjen e projektit "Logoped i disperzuar", për të cilin mediat u ftuan gjashtë minuta para fillimit të ngjarjes. Pas heshtjes,...

Parandalohet sulm terrorist në Stamboll

Forcat turke të sigurisë kanë ndaluar sulmet me bombë në qendrën tregtar të Stambollit,  informuan autoritet turke. Siç bëjnë të ditur mediat turke, dy sulmuesit janë arrestuar në përgatitjet për sulmin. Burimet policore bën të ditur se anëtarë të grupit të ndaluar majtist, mirëpo nëpërmjet grupit në Tuitër mohonte se ka përgatitur sulmin terroristit.

Kryeministri turk në vizitë dyditore në Maqedoni

Sot dhe nesër, në vizitë të Maqedonisë do të qëndrojë kryeministri turk Ahmet Davutoglu. Sipas kumtesës, ai do të takohet me kryeministrin Nikolla Gruevski dhe me presidentin Gjorge Ivanov, do të bisedojë për marrëdhëniet politike, ekonomike dhe tregtare ndërmjet Maqedonisë dhe Turqisë

Erdogan: Gratë nuk janë të barabarta me burrat

Presidenti i turk Rexhep Taip Erdogan sot ne Stamboll deklaroi se gratë nuk janë të barabarta me burrat duke atakuar feministet e Turqisë, me theks se po hedhin konceptin e të qenit nënë. Duke folur në konferencën për të drejtat e grave, Erdogani tha se për shkak të dallimeve biologjike, gratë nuk mund të kenë të njëjtin  rol në jetë. Religjioni...