fbpx
Tags Terrorizëm

Tag: terrorizëm

Poposki: Përgatitja e zgjedhjeve nuk lë hapësirë për pretekste rreth rezultateve

Shefi i diplomacisë maqedonase, Nikolla Poposki sot në takimin ministror të vendeve- anëtare të Organizatës për siguri dhe bashkëpunim pranë Evropës (OSBE) theksoi se terrorizmi, ekstremizmi i dhunshëm, radializimi dhe kriza e refugjatëve paraqesin sfida serioze të sigurisë me të cilat ballafaqohet rajoni i OSBE-së. “Maqedonia është partner aktiv i koalicioneve ndërkombëtare anti- terror dhe do të vazhdoj të kontribuoj...

Ivanov- Erdogan: Lufta kundër terrorizmit dhe krizës së refugjatëve në fokus të takimit

Presidenti Gjorgje Ivanov në suazat e vizitës së punës në Turqi, sot në Stamboll u takua me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Edrogan. Në fokusin e bisedave së dy presidentëve kanë qenë marrëdhëniet dypalëshe , me theks të veçantë të sferës së sigurisë, krizës së refugjatëve dhe marrëdhëniet ekonomike. Në takim është arritur marrëveshje për përforcimin e bashkëpunimit të shërbimeve të...

Të akuzuarit për rastin “Lagjja e timave”: Edhe fëmijët e djepit e dinë se nuk jemi terroristë

Sot në Gjykatën Themelore Shkupi 1 duhet të vazhdojë seanca për procesin gjyqësorja kundër 29 të akuzuarve për rastin në "Lagjen e trimave" në Kumanovë nga 9 dhe 10 maj të vitit të kaluar. Në seancën e sotme fjalën hyrëse duhet ta kenë avokatët e mbrojtjes të 11 të akuzuarve për rastin në fjalë. Në seancën e kaluar, e cila...

Më 9 shkurt fillon gjykimi i rastit “Lagja e Trimave”

Të martën e ardhshme, më 9 shkurt në Gjykatën themelore Shkupi 1 do të filloj gjykimi për rastin "Lagja e Trimave". Në seancën e sotme publike për vlerësimin e aktakuzës për ngjarjet në Kumanovë më 9 dhe 10 maj vitin e kaluar, të gjithë 29 të akuzuarit për terrorizëm në rastin "Lagja e Trimave" u deklaruan të pafajshëm për veprat. Avokatët...

Maqedonia do ta nënshkruajë protokollin shtesë kundër terrorizmit

Maqedonia do të nënshkruaj protokollin shtesë për luftëtarë të huaj terroristë në suaza të Konventës për parandalimin e terrorizmit e miratuar më 16 maj të vitit 2005 në Varshavë, kumtuan nga MPJ. “Republika e Maqedonisë ka interes për nënshkrimin e protokollit për faktin se si shtet i OKB-së ka obligim të sigurojë mbrojtje demokratike nga terrorizmi ndërkombëtar. Maqedonia ka rregulluar...

Konferencë për terrorizmin në Shkup

“Parandalimi i ekstremizmit të dhunshëm që çojnë në terrorizëm” është tema e konferencës nacionale që do të mbahet sot me mbështetjen e Misionit të OSBE-së në Shkup. Synimi i konferencës është që të përforcohet kapaciteti i nëpunësve policor në luftën kundër këtyre dukurive dhe të ngritet vetëdija për zbatimin e teknikave të funksionimit policor në bashkëpunim me komunitetin, si mënyrë...

Rreth 20 celula përgatitin sulme në Evropë

Rreth 180 persona nga të paktën 20 celula, që pritet të aktivizohen në të ardhmen, përgatiten për të kryer sulme në Francë, Gjermani, Belgjikë dhe Holandë, lajmëron rrjeti amerikan televiziv “CNN”, duke u referuar në burime perëndimore të inteligjencës. Agjencitë e inteligjencës së BE-së dhe shërbimet sekrete nga Lindja e Mesme kanë zbuluar se ekziston “rrezik” për sulm në Belgjikë,...

Anulohet mbledhja e ministrave të BE-së kundër terrorizmit për të premten

Edhe përskaj lajmit të nga Presidenca e Letonisë se të premten do të mblidhen ministrat e punëve të jashtme në Bruksel që të debatojnë për pasojat e atentatit të Parisit dhe masat për luftën kundër terrorizmit, 28 ministrat, megjithatë vendosën që është ende herët për atë, duke u arsyetuar se “vendimet nuk duhet të sillen me nxitim” Nga Presidenca e ...

Kush mori pjesë, e cilët liderë e injoruar marshin në Paris?

Kryetari i SHBA-ve, Barak Obama, nuk prezantoi në marshin e Parisit, i cili u mbajt dje si protestë kundër vrasjes të gazetarëve të javores satirike “Charlotte ebdo”. Nuk morri pjesë as sekretari shtetëror Xhon Keri, i cili bashkë me kryeministrin e Maqedonisë Nukolla Gruevski, ishte mysafir në Samitin e parapranimit “Vibrant Guxherat” në Indi. Mediet amerikane thonë se vënie në...