fbpx
Tag: Të akuzuar

tag: të akuzuar

LSDM: Gënjeshtrat e Gruevskit janë pasojë e frikës nga ballafaqimi me drejtësinë

Nikola Gruevski dhjetë vite të plota sillej në mënyrë kriminale ndaj Maqedonisë dhe interesat e saja nacionale dhe strategjike, thuhet në reagimin e LSDM-së ndaj statusit të liderit të VMRO DPMNE, Nikola Gruevski në Facebook. Nga LSDM shtojnë se “Gruevski dhe më të afërmit e tij do të japin llogari para institucioneve të sistemit për vjedhjen, krimin, korrupsionit tragjeditë personale,...

Luftëtarët në Kumanovë janë futur “që të mbajnë konferencë për mos- zbatimin e Marrëveshjes Kornizë”

Problemet politike të shqiptarëve dhe mos- zbatimi i Marrëveshjes kornizë të Ohrit kanë qenë arsyet pse grupi i armatosur kanë ardhur në Maqedoni më saktë në “Lagjen e Trimave”, tha në seancën e sotme i akuzuari i parë i ngjarjeve të 9 dhe 10 majit 2015, Sami Ukshini. Në pyetjen e Prokurorisë, se si grupi ka planifikuar të ndihmojë në...

Disa të akuzuar nga rasti “Lagja e Trimave” dërgohen në Ohër, qyteti nën sigurim të rreptë

Prej mbrëmë, qendra e Ohrit, rreth objekteve të Sektorit për punë të brendshme, është nën siguri të madhe policore, që ka shkaktuar koment  dhe shqetësim tek qytetarët. Tanimë dy ditë me radhë dhe vend- parkimet para SPB Ohër, burgu dhe para objektit të brigadës kundër zjarrit në Ohër janë bllokuar dhe ndalohet parkimi dhe mbajtja e makinave. Objektet i sigurojnë policë...

PSP sërish dorëzoi dëshmitë dhe kërkoi t’i merren kompetencat gjykatëses

PSP sërish dorëzoi dëshmitë për rastin me falsifikimin e dokumenteve lidhur me shkatërrimin e pajisjes për përgjim në DSK deri në Gjykatën Themelore Shkupi 1, e që dje u kthyen si të pakompletuara. PSP dorëzoi kërkesë për marrjen e kompetencave për gjykatësen sepse ekzistojnë rrethana që shkaktojnë dyshim në paanshmërinë e saj gjatë vendimmarrjes sepse gjykatësja e njëjtë përmendet në...

PSP prej sot do të punojë në hapësirat e reja

Prokuroria Speciale Publike (PSP), prej sot edhe zyrtarisht do të vazhdojë me hetimet për rastet që lidhen me përgjimet e paligjshme në hapësirat e reja në rrugën “Franklin Ruzvelt”. Mëngjesin e sot, shihet përforcim i forcave të sigurimit nga radhët e policisë, gjë që nuk ka qenë karakteristike në zyrën paraprake në bulevardin “Mitropolit Teodosij Gologanov”. Në hollin e ndërtesës shihet...

Transportuesit nga “Transporter” nuk kanë të ndaluar, madje vazhdojnë me avazin e vjetër apo edhe më shpejtë

Prokuroria speciale ka prova të reja në rastin e transportit të nxënësve “Transporter” ku si i dyshuari i parë është kryetari i Komunës Manastir, Vladimir Taleski, deklarojnë nga prokuroria për “Meta”. Sipas informacioneve deri tek të cilat arritëm, PSP ka dërguar 30 kërkesa të reja për ekspertizën e dokumenteve në shkollat e Manastirit, Ministrinë e financave dhe transportuesit e...

Të akuzuarit në “Lagjen e trimave”: Tragjedia në Kumanovë ka arkitekt

Tragjedia që ndodhi në Kumanovë më 9 maj të vitit të kaluar ka arkitekt dhe e gjithë kjo është bërë për para, deklaroi në seancën e sotme gjyqësor për “Lagjen e trimave”, i akuzuari Demë Shehu, duke i plotësuar fjalët hyrëse të avokatit të tij. Ai shtoi se ata në këtë lagje kanë qëndruar për gjashtë ditë dhe gjatë...

Ambasada e SHBA-së me “tuit”, BDI ndërron mendje dhe nuk do t’i votoj ndryshimet e LPP

BDI nuk do të votoj për ndryshimet e Ligjit për procedurë penale (LPP) nëse nuk ka konsensus mes partive më të mëdha politike. Këtë e njoftoi nënkryetari i Kuvendit, Rafiz Aliti me çka zvogëlohen mundësitë këto ndryshimet të votohen në Kuvend para lëshimit të tij. Njëri prej propozuesve të këtyre ndryshimeve ishte deputeti i BDI-së, Musa Ibraimi së bashku me...

Prokuroria speciale akuzoi dhjetëra institucione për obstruksione dhe mos-bashkëpunim

Prokuroria speciale publike kërkoi anulimin e debatit kryesor për lëndën “Puçi” sepse gjykata, edhe pse i është kërkuar, nuk ka dorëzuar kopje nga provat, thuhet në njoftimin e PSP-së. Nga ky institucione thonë se përveç për rastin “Puçi”, Gjykata Themelore Shkupi 1 vështirëson punën e kësaj prokurorie publike dhe në të gjithë lëndët tjera ku është kërkuar t’u dorëzohen...

Të akuzuarit për rastin “Lagjja e timave”: Edhe fëmijët e djepit e dinë se nuk jemi terroristë

Sot në Gjykatën Themelore Shkupi 1 duhet të vazhdojë seanca për procesin gjyqësorja kundër 29 të akuzuarve për rastin në "Lagjen e trimave" në Kumanovë nga 9 dhe 10 maj të vitit të kaluar. Në seancën e sotme fjalën hyrëse duhet ta kenë avokatët e mbrojtjes të 11 të akuzuarve për rastin në fjalë. Në seancën e kaluar, e cila...

Zaev nuk do të paraqitet në gjykatë edhe të hënën e ardhshme

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev nuk do të paraqitet në gjykatën penale Shkup edhe të hënën e ardhshme, më 7 shtator, për kur është caktuar fillimi i procesit gjyqësor për rastin “Puçi” deklaroi për “Meta” zëdhënësi i kësaj partie, Petre Shilegov. “Nuk ka tërheqje nga qëndrimi paraprak” tha shkurt Shilegov. Lideri opozitar në fillim të korrikut, shkurtë pas njoftimit të terminit...