fbpx
Tag: Тамара

tag: Тамара

Sot në mesditë para Prokurorisë do të mbahet protestë për përvjetorin e vdekjes së Tamarës

Sot në mesditë para Prokurorisë publike në Shkup do të mbahet protestë për njëvjetorin e vdekjes së Tamara Dimovskës nga Velesi. Organizatorët kërkojnë prokuroria publike të ngrit aktakuzë kundër personave përgjegjës për vdekjen e saj. Pasi rasti i aktualizua në rrjetin social Facebook, Prokuroria publike njoftoi se për këtë rast janë të dyshuar disa persona. Tamara Dimovska nga Velesi e cila...

Nesër protestë për përvjetorin e vdekjes së Tamarës

Nesër  më orën 12 para Prokurorisë publike në Shkup do të mbahet protestë për njëvjetorin e vdekjes së Tamara Dimovskës nga Velesi. Organizatorët kërkojnë prokuroria publike të ngrit aktakuzë kundër personave përgjegjës për vdekjen e saj. Pasi manifestimi u iniciua në rrjetin social Facebook, Prokuroria publike njoftoi se për këtë rast ka disa të dyshuar. Sot, vetëm 1 ditë para...

Dokumentari për Tamarën së shpejti në faqen e internetit në “Telma”

Televizioni “Telma” publikoi filmin dokumentar “Kur sistemi shëndetësorë vret fëmijë” për Tamarën e vogël nga Velesi, e cila kishte deformitet serioze në kurriz dhe ndërroi jetlë duke pritur miratim për operacionin e shtatë. Filmi dokumentar i gazetarët Biljana Nikolovska, e cila zbardhi rastin e Tamarës, në tërësi shpjegon luftën e Tamarës me sëmundjen. Për momentin filmi s’mund të shihet dhe...

Të shtunën edhe një protestë për Tamarën në Veles.

Edhe një protestë kundër Мinistrit të shëndetësisë Nikolla Todorov, do të mbahet ditën e shtunë në qytetin e Velesit. “Ne qytetarët e Velesit jemi falënderues ndaj Tamarës, që në brendinë tonë ka zgjuar drejtësinë dhe që na dha forcë për të luftuar kundër shëndetësisë së sëmur në Maqedoni. Nëna, baballarë, gjyshër, çdonjëri prej neve është Tamara”, thuhet në njoftimin për...

Protesta për Tamarën anulohet për shkak të presioneve partiake

Për shkak të presionit të madh mediatik dhe akuzave ndaj familjes dhe nënës së Tamarës, organizatorët anuluan protestën për Tamarën në Veles që u caktua për dje. Siç shkruan në faqen e rrjetit social "Facebook".“Pas sulmeve monstruoze nga (jo) njerëz të ndryshëm qeveritarë. Më pas, tekstet e sotme që i lexojmë të gjithë e që janë përplot akuza ndaj nënës...

A thua Paranxhieva dhe Mehazi do të shkaktojnë edhe dorheqje të tjera?

Drejtorët e FSSh-së, Maja Paranxhieva – Zmejkova dhe Mehazi, sot dhanë dorëheqje nga postet e tyre, njëri para protestës, kurse tjetri pas protestës për Tamarën. Që të dy janë funksionar shtetërore, që do të thotë se ata i emëron Qeveria dhe  po ajo  i shkarkon. Prej, atje, seanca qeveritare duhet  të vendos  se a do të pranojë dorëheqjet. Nëse shkohet sipas...

Nëna e Tamarës:Perëndia të gjithëve do t’ju dënojë

Me sy të përlotur  dhe kartonë të kuq në duar, prindërit e  Tamara Dimovskës sot e udhëhoqën kolonën e disa qindrave qytetarëve, të cilët kërkonin përgjegjësi për vdekjen e vajzës të jep dorëheqje. Marshi protestues filloi sot  në drekë para  godinës së Fondit të Shëndetësisë, prej ku ushtonin  rrahjet e zemrës e cila pushoi së rrahuri. Të pranishmëve iu drejtua gazetari...

Maja Paranxhieva- Zmejkova dha dorheqjen: nuk jam burokrat i ftohtë

Para protestës së sotme ku kërkohej përgjegjësi nga institucionet për vdekjen e Tamarës së vogël, dorëheqje kanë dhënë drejtoresha e Fondit të Sigurimit Shëndetësor, Maja Parnaxhieva – Zmejkova. Ajo në fjalimin e saj para opinionit tha se veten e saj e llogarit si person me emocione, dhe jo një burokrate e ftohtë dhe se të gjitha sulmet e kanë...

Nesër marsh protestues për Tamarën

Nesër, saktë pasdite, para Fondit për sigurim shëndetësorë do të fillojë protestë e madhe që do të quhet “Karton i kuq për ministrin e shëndetësisë, Nikolla Todorov”. Synimi kryesorë do të jetë Ministria e shëndetësisë, ku të gjithë pjesëmarrësit do të kërkojnë dorëheqje nga Todorov dhe drejtorët e Fondit për sigurim shëndetësorë, Maja Parnaxhieva- Zmejkova dhe Xhemali Mehazi, dorëheqje nga...

Komiteti i Helsinkit ngriti padi kundër ministrit të shëndetësisë, Nikola Todorovit

Komiteti i Helsinkit ngriti padi kundër ministrit të shëndetësisë, Nikola Todorov dhe dy drejtorëve të Fondit të Shëndetësisë,  Maja  Paranxhieva- Zmejkovska dhe Xhemail Mehazi për  punë të pandërgjegjshme për rastin e Tamarës. Në Prokurinë Publike të Velesit më së voni deri nesër do të dorëzohen rezultatet e obduksuinit të trupit të Tamarës, e cila vdiq në më 9 shkurt, ditën...

Me heshtje dhe maska të bardha në fytyrë “Hajde” shpreh revoltën për vdekjen e Tamarës

  Platforma për politikë qytetare  "Hajde" kërkoi përgjegjësi nga fajtorët për vdekjen e Tamarës së vogël. Përpara Ministrisë së Shëndetësisë ata u bëjnë thirrje të gjithë qytetarëve që të mos lejojnë që viktimat e regjimit populist siç thanë,  të lihen në harresë. Nga iniciativa ‘Eja’ kërkuan përgjegjësi nga Ministri i Shëndetësisë Nikolla Todorov, i cili siç thanë gënjeu dhe nuk...

Protestë për Tamarën dhe karton të kuq për Todorovin më 24 shkurt

Nën moton “Karton i kuq për ministrin Nikolla Todorov”, qytetarë të shumtë janë organizuar përmes rrjeteve sociale, duke paralajmëruar kështu një marshim protestues më 24 shkurt, për të shpalosur kërkesë për përgjegjësi për vdekjen e Tamarës së vogël. Marshi është paralajmëruar të fillojë në orën 12:00 para Fondit të Sigurimit Shëndetësor, ndërsa vendmbërritja e marshit do të jetë Ministria...

Protestë për Tamarën: Kur sistemi vret fëmijë, çfarë mbetet për ngushëllim?

Disa qindra qytetarë sot me moton “Çdo fëmijë i ynë është Tamara” është motoja e protestës të cilën sot në mesditë e organizoi një grup qytetarësh në Parkun e Rinisë të Velesit, ku do të kërkohet përgjegjësi nga fajtorët për vdekjen e Tamara Dimokvskës, e cila vuante nga skolioza dhe vdiq duke pritur operacionin e shtatë. Këtu sërish u mblodhëm...

Prokuroria do ta hetojë rastin e Tamarës

Prokuroria Themelore Publike - Shkup formoi lëndë për rastin me vajzën T.D. nga Velesi e cila vdiq dje në mëngjes në pritje të datës për operacion. Siç kumtuan sot nga Prokuroria Themelore Publike - Shkup është emëruar prokurori publik kompetent i cili do ta shqyrtojë lëndën dhe do të fillojë procedurë për përcaktimin e fakteve dhe të përgjegjësisë eventuale pë...

Todorov është dëshpëruar, por nuk ndjenë përgjegjëse për vdekjen e Tamarës

Ministri i shëndetësisë, Nikola Todorov, është shumë i dëshpëruar por nuk ndjenë përgjegjësi për vdekjen e Tamarës së vogël, sepse siç tha ka bërë çmos që vajza të shkojë në trajtim jashtë shtetit, transmetoi "Nova ТV“. Këtë ministri e deklaroi në hapjen e projektit "Logoped i disperzuar", për të cilin mediat u ftuan gjashtë minuta para fillimit të ngjarjes. Pas heshtjes,...

PLD kërkon dorëheqjen e parevokueshme të ministrit Todorov

Partia Liberal Demokratike po kërkon dorëheqjen e parevokueshme të ministrit të Shëndetësisë, Nikolla Todorov, për shkak të vdekjes së vajzës së vogël Tamara nga Velesi. Partia shprehu ngushëllime për familjen e Tamarës dhe shpreh keqardhjepër vdekjen e saj. Ato shprehën të revoltuar edhe me qëndrimin e institucioneve që ishin të angazhuara për mjekimin e Tamarës. “Opinioni publik e di shumë mirë...

Ndërroi jetë Tamara nga Velesi, kush do ta merr përgjegjësinë?

Sot rreth orës gjashtë të mëngjesit pa shenja jete,  në spitalin e  Velisit është dërguar Tamara nga Velesi  ,  informon ”Telegraf “. Akoma nuk dihen shkaqet e  vdekjes së vajzë. sot në or a6 të mëngjesit vajzën sot e sollën tek ne pa shenja jete. Thirrëm anesteziolog, pediatër bëmë përpjekje për reanimim, por pa sukses. Shkaku i saktë për vdekjen...