fbpx
Tags СергејЛавров

Tag: СергејЛавров

Lavrov: Në listën e zezë të Rusisë ka mbështetës të puçit në Ukrainë

Në “listën e zezë” ruse gjendet persona që në mënyrë aktive kanë mbështetur puçin e vitit të kaluar në Ukrainë, deklaroi sot shefi i diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, duke refuzuar pohimin e BE se lista është pa bazë dhe duke theksuar  se Rusia është përgjigjur për këtë madje edhe me masë më të vogël në krahasim me sanksionet e...

Ambasada e SHBA-së: Pohimet e Lavrov janë absurde

Absurde janë akuzat se SHBA-të janë të përfshirë në komplot për destabilizimin e Maqedonisë, njoftojnë nga ambasada e SHBA-së në Shkup për Nova TV. Reagimi i këtillë ka të bëjë me akuzat e kohëve të fundit të shefit të diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, i cili akuzoi Perëndimin se qëndron pas krizës politike në vend dhe se po bën presion ndaj...

Reagimi i MPJ-së: Bllokadat dhe kërcënimet nuk kontribuojnë për paqen dhe stabilitetin e rajonit

Të gjitha bllokadat, kërcënimet për bllokada dhe deklaratat për imponimin e arsyetimit kundër anëtarësimit tonë, nuk janë në frymën e vlerave evropiane dhe nuk kontribuojnë për paqen dhe stabilitetin e rajonit, thuhet në reagimin e MPJ-së maqedonase pas deklaratës së kryeministrit shqiptarë Edi Rama për bllokadën e mundshme të Maqedonisë për hyrje në NATO si dhe pas deklaratës së...