fbpx
Tag: Serbi

tag: Serbi

Analiza e komenteve në portalet e njohura serbe tregon shtrirjen e narrativave pro-ruse

Komentet në faqet mediatike më të vizituara në Serbi tregojnë depërtimin e narrativave pro-ruse në opinionin publik serb. Për shembull, lajmet e luftës në Ukrainë në një nga portalet e internetit Blic në mars 2022, jo vetëm që riprodhuan disa rrëfime që përkonin me interpretimin rus të ngjarjeve, por raporti i komenteve të vlerësuara pozitivisht dhe negativisht ishte fuqimisht në favor...

 “Blic”: Serbia është për katër herë më e fuqishme ushtarakisht se Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova

Serbia me 36.000 ushtarë është më shumë se katër herë më e fuqishme se Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova, që kanë nga 8000 ushtarë. Më poshtë është Mali i Zi me 1853 ushtarë. Megjithatë, Kosova prin para tjerëve për shkak të 150 pjesëtarëve të njësitit anti- terrorist ROSU, që i shtohen shifrës prej 8000 ushtarë, prej të cilëve 4000 janë...

Beogradi këmbëngul në BE për zgjidhje të qetë të krizës në Maqedoni

Diskursi publik i cili thërret në dhunë, në mungesë të dialogut esencial mes Beogradit dhe Prishtinës dhe mos- stabiliteti në Maqedoni, paraqesin kërcënim serioz dhe të hapur për qetësi në Evropën Juglindore- është porosia kryesore e dokumentit jozyrtar që ministrja serbe për integrime evropiane, Jadranka Joksimoviq dhe drejtori i Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq, ia kanë dorëzuar ambasadorëve të...

MPJ për “Meta”: Daciq ka frikë që fluksin e shovinizmit t’i drejtoj kah fuqitë e mëdha

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daciq ka frikë që fluksin e shovinizmit ta shpreh drejt fuqive të mëdha që e pranuan Kosovën, dhe për këtë konfrontohet me vendet më të vogla të Evropës, thonë për “Meta” nga Ministria e jashtme e Maqedonisë, pas deklaratës së fundit të shefit të diplomacisë serbe, ku pyetet pse Maqedonia është anëtare në organizatat...

Daciq: Nëse ju ofendon IRJM, pse qëndroni në KB, BE, OSBE dhe Këshillin e Evropës?

Për Serbinë është ofenduese përdorimi i referencës “Republika e Kosovës”, deklaroi sot shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq, lidhur me kërkesën e MPJ-së së Maqedonisë që mos të përdoret referenca IRJM, pasi është ofenduese. “Ne kërkojmë raport korrekt dypalësh. Nëse tashmë protestojnë për shkak të llogarisë në pikën doganore, çfarë duhet të bëjmë ne për pranimin e tyre të Kosovës...

Prej nesër Serbia fshin IRJM nga pikat e pagesës, thonë për “Meta” nga “Putevi Srbie”

Maqedonia tashmë një muaj figuron me referencën IRJM në llogaritë e pikave të doganave në Serbi, njoftuan për “Meta” nga ndërmarrja publike serbe “Putevi Srbie”. “Lidhur me kërkesën Tuaj, lidhur me referencën në llogaritë e pikave të pagesës nga autostrada në Preshevë, Ju njoftojmë se sistemi i pagesave në këtë aks rrugor është lëshuar në përdorim para një muaji dhe...

Daciq qetëson “gjakrat”: Miqësia duhet të respektohet edhe në Shkup edhe në Beograd

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq sot deklaroi se pajtohet me qëndrimet e MPJ-së maqedonase se nuk duhet të prishen miqësitë mes Serbisë dhe Maqedonisë dhe shtoi se kjo duhet të vlej edhe në Beograd edhe në Shkup, njofton korrespondenti i “Meta” nga Beogradi. Lidhur me reagimin e MPJ-së së Maqedonisë ndaj deklaratës së tij se Serbia ka gabuar që...

Daciq është nacionalist i cili hap fronte të reja, reagojnë nga PLD-ja serbe

Ivica Daciq me deklaratat  e fundit me vetëdije prish raportet në rajon dhe sërish shkakton dhe provokon reagime nga vendet e fqinjësisë, thuhet në njërën nga dy njoftimet e Partisë liberal-demokrate të Serbisë, si reagim ndaj intervistës së shefit të diplomacisë serbe Ivica Daciq, ku ai mes tjerash, deklaroi se Serbia ka bërë gabim të madh që ka pranuar...

Daciq: Serbia gaboi që e pranoi Maqedoninë me emrin kushtetues

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq tha se Serbia ka gabuar që e pranuar Maqedoninë nën emrin kushtetuese sepse Maqedonia ka pranuar dhe ka mbështetur anëtarësimin e saj në UNESKO.   “Serbia bëri gabim të madh. E tërë Evropa dhe bota e përdorin termin Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë ndërsa ne i dhamë shuplaka vëllezërve tanë grek dhe tani presim nga...

Maqedonia, Austria, Kroacia, Serbia dhe Sllovenia nesër do të merren vesh për refugjatët

Drejtorët e policive të Austrisë, Kroacisë, Sllovenisë dhe Serbisë nesër do të arrijnë në vend për takim me drejtorin e Byrosë së sigurimit publik (BSP) Gorançe Savovski ku tema kryesore pritet të jetë gjendja e krizës së refugjatëve. Siç njoftojnë nga MPB në takim do të merr pjesë edhe sekretarja shtetërore për punë të brendshme, Anastasia Ilieska. Pas takimit të caktuar...

Arrestohen 79 persona në Serbi, mes të cilëve edhe funksionarë

Në aksion e madh anti- korrupsion mbrëmë në Serbi janë arrestuar 79 persona, mes të cilëve edhe ish funksionarë, njoftoi ministri i brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviq. Në konferencën e shtypit, Stefanoviq deklaroi se në mesin e 79 të arrestuarve është ish ministri Slobodan Milosavleviq dhe ish drejtorja e Agjencisë për luftë kundër korrupsionit, Zoran Markoviq si dhe biznesmeni Zhelko Zhuniq...

Daciq deri te MPJ-ja maqedonase: Udhërrëfyesi me IRJM do të ngel

Serbia hodhi poshtë kërkesën e MPJ-së maqedonase për ta larguar tabelën e vendosur në aksin rrugor në Korridorin 10 ku qëndron IRJM në vend të emrit kushtetues Maqedoni. Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq porositi se tabela do të ngel dhe se nuk sheh arsye për reagimin e Maqedonisë. Në autostradën në Vladiçin Han është vendosur shenja “autostradë E 75-Korridor 10-Beograd...

Kryetari i Këshillit të Evropës, Tusk të dielën në Shkup

Kryetari i Këshillit të Bashkimit Evropian, Donald Tusk, fundjavën që vjen do të vizitojë Shkupin, Shqipërinë dhe Maqedoninë dhe do të takohet me  liderët e tre vendeve, informuan sot pasdite nga Këshilli i BE-së. Në  faqen e internetit të Këshillit të BE-së është publikuar agjenda e takimeve të Tuskut me liderët e vendeve, por nuk janë përmendur arsyet dhe temat...

Pasaporta e kamikazit në Paris vendos në pozitë të palakmueshme edhe policinë e Maqedonisë

Identifikimi i njërit prej kamikazëve në Francë po bëhet proces shumë kompleks për hulumtuesit policor pasi të shtunën policia serbe, në qendrën e pranimit në Preshevë, ka arrestuar një refugjat me emër të ngjashëm, me emrin Ahmed Almuhamed, sikur pasaporta që është gjetur tek njëri prej kamikazëve në stadiumin “Stad de France”. Sipas autoriteteve serbe, emri dhe të dhënat tjera...

Autoritet maqedonase janë më të fshehtë rreth kamikazit në Pairs

Shtetasi i Sirisë Ahmed Almuhamed, për të cilin supozohet se është njëri nga terroristët në Paris, ka kaluar nëpër territorin e Maqedonisë, akoma mbetet misteri, për të cilën autoritetet maqedonase ende po heshtin. Greqia dhe Serbia dje konfirmuan se personi me këtë identitet, i cili ka kaluar nëpërmjet të ashtuquajturës marshutës ballkanike së refugjatëve, është regjistruar nga shërbimet e tyre...

Doganat e Serbisë: Në Kroaci udhëtoni përmes vendeve përreth

Drejtoria e doganave në Serbi ka dërguar apel deri tek udhëtarët nga Serbia, për shkak të mbylljes së pikëkalimeve kufitare, të udhëtojnë përmes ndonjë prej vendeve përreth. Sipas informacioneve të tyre, makinat me targa serbe nuk lëshohen në pikëkalimet kufitare kroate. Apelojnë, udhëtarët që kanë pasaportë serbe, ose të shkojnë në këmbë ose të barten me makina me targa të...

Policia e Maqedonisë, Serbisë, Austrisë dhe Hungarisë firmosën memorandum për menaxhimin e krizës me refugjatët

  “Si shtet jemi lënë të vetëm që të ballafaqohemi me këtë gjendje edhe atë për fajin tonë nga aspekti rajonal, e shkaktuar në pjesën e kufirit shtetërorë me vend- anëtarë të BE-së” theksoi ministri i brendshëm i Maqedonisë, Mitko Çavkov në takimin e sotëm me homologët e tij në Ohër në kuadër të krizës me refugjatët ku shtoi se...

Maqedonia dhe Serbia me zonë të përbashkët për refugjatët

Formim të zonës së përbashkët ku personeli zyrtar bashkërisht do t’i kryej obligimet e veta që të shkurtohet koha e kalimit të udhëtarëve dhe mallrave përmes pikëkalimit kufitar Tabanocë- Preshevë ndërsa njëkohësisht edhe të shkurtohet koha e udhëtimit përmes korridorit 10. Kjo është marrëveshja e re që duhet të ratifikohet mes qeverive të Maqedonisë dhe Serbisë për konfirmimin e procedurave...

Në Preshevë nga Maqedonia kanë arritur 5000 refugjatë

Rreth 5000 refugjatë që mbrëmë u futën në Maqedonia, sot në mëngjes në mënyrë të organizuar me taksi, autobusë dhe minibusë kanë arritur në Serbi, njoftojnë mediumet serbe. Në qendrën e refugjatëve në Preshevë sot në mëngjes kanë arritur 2000 emigrantë, mëson jozyrtarisht RTS. Sipas raporteve të mediumeve serbe, në qendër dhe përreth saj ka rrëmujë të madhe, por refugjatë...

Qeveritë e Maqedonisë dhe Serbisë punojnë bashkërisht për projekte konkrete

Qeveritë e Maqedonisë dhe Serbisë zhvilluan seancën e dytë të përbashkët, por këtë herë në Shkup. Kryeministrat e të dy vendeve, Nikolla Gruevski dhe Aleksandar Vuçiq e cilësuan akoma më të suksesshëm takimin e radhës ndërkohë që theksuan marrëdhëniet të shkëlqyeshme. Në qendër të takimeve të sotme siç theksuan kryeministrat ka qenë thellimi i bashkëpunimit ekonomik. “Kjo ishte seancë akoma...