fbpx
Tags СДСМ

Tag: СДСМ

RMV, Një seri aktivitetesh dhe premtimesh për të rinjtë nga qeveria në katër vitet e ardhshme (infograf)

“Jemi të bindur se shkalla e papunësisë së të rinjve të moshës 15 deri 29 vjeç do të ulet ndjeshëm, në nivel nën 17 % deri në 2024,” thuhet në programin “Mundemi” të LSDM-së që partia e ofroi para zgjedhjeve parlamentare në korrik të këtij viti. Në programin që do duhet të realizohet në katër vitet e ardhshme, mund të lexohen një...

Para zgjedhjeve, partitë po radhitin premtime për shumë projekte infrastrukturore

Dy partitë më të mëdha politike në vend me premtime të ngjashme për zhvillimin e infrastrukturës në katër vitet e ardhshme, nëse ata e marrin mandatin nga qytetarët për të formuar qeveri. Koalicioni “Mundemi” i LSDM-së dhe “Rindërtim për Maqedoninë” e VMRO-DPMNE e theksojnë zhvillimin e infrastrukturës rrugore dhe transportit, me infrastrukturën hekurudhore, ndërsa në sfond transportin me biçikleta...

Nuk është e vërtetë as që mediat janë të lira, as se nuk ka përparim të dukshëm

Dy partitë më të mëdha politike LSDM dhe VMRO-DPMNE, duke vlerësuar gjendjen e mediave në vend, dolën me dy të vërteta krejt të kundërta – nga liria absolute tek të gjendja e keqe katastrofike. E vërteta është krejtësisht ndryshe edhe kur bëhet fjalë për lirinë e mediave, por edhe për lirinë e shprehjes ka shumë punë për t’u bërë,...

Dy të arrestuar në polici pasi kanë e kanë ngacmuar fëmijën e një deputetit nga Koçani

Policia nuk ka dhënë konfirmim të drejtpërdrejtë për spekulimet në opinion se dy persona të panjohur kanë tentuar që ta kidnapojnë një fëmijë 7-vjeçar të deputetit të LSDM-së, Sashko Kostov nga Koçani. Megjithatë, pas disa orëve kërkim të gazetarëve që ta zbulojnë rastin, SPB Shtip ka kumtuar se ka persona të arrestuar për ngacmim të njerëzve. “Pas marrjes së njoftimit...

Pse pas pesë vjetësh Pendarovski u bë person konsensual?

Rikandidimi i Stevo Pendarovskit për president të Maqedonisë së Veriut, dhe mbështetja e të njëjtit nga Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), ka ngjallur reagime të shumta në publik: “A u desh të kalojnë pesë vjet, që Pendarovski të jetë konsesual?” dhe “Çfarë ndryshoi te Pendarovski që u bë person konsesual për BDI-në?”, njofton Portalb.mk. Edhe pse të kontaktuar, nga Bashkimi Demokratik për...

LSDM paralajmëron qeveri teknike, Holanda paralajmëron që ajo të jetë pa “persona hën hetim të PSP-së”

Formim të një qeverie teknike për zbatimin e reformave të nevojshme për mbajtjen e zgjedhjeve korrekte dhe kredibile, paralajmëron LSDM. Nga kjo parti nuk zbulojnë nëse për momentin po zhvillohen bisedime për formimin e kësaj qeverie dhe formatin e saj. Zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov në konferencën e sotme të shtypit tha se këtë e kanë thënë që pas konstatimit...

LSDM: Nuk do të marrim pjesë në zgjedhje pa listë të pastruar zgjedhore dhe mediume të lira

Në seancën e Këshillit ekzekutiv të LSDM është marrë vendim i njëzëshëm se për LSDM nuk janë të pranueshme zgjedhje pa mediume të lira dhe pa listë të pastruar zgjedhore. Në zgjedhje të tilla LSDM nuk do të merr pjesë, njoftojnë nga partia. “Sot u mbajt seanca e Komitetit Qendror të LSDM-së në të cilën njëzëri, është marrë vendim që...

LSDM-ja nuk ja dorëzon materialet e përgjuara Janevës deri sa nuk sigurohen kushte për ruajtjen e tyre

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë (LSDM) nuk do t’i dorëzojë materialet nga përgjimi e paligjshme të komunikimeve prokurores speciale Katica Janevës derisa nuk sigurohen kushte adekuate për ruajtjen dhe mbrojtjen maksimale të tyre, deklaroi sonte në konferencën për shtyp zëdhënësi i LSDM, Petre Shilegov. Materialet nga ndjekja e paligjshme e komunikimeve janë shumë të ndjeshme dhe të natyrës konfidenciale dhe për...