fbpx
Tag: Sanskione

tag: sanskione

BE planifikon masa serioze kundër politikanëve të Maqedonisë!

Bashkimi Evropian mund të vendosë sanksione, sikur ndalesë për udhëtime dhe ngrirje të pronës, ndaj disa politikanëve të Maqedonisë që bëjnë obstruksione në procesin e  zgjidhjes së krizës, ka deklaruar për “Rojters”, një përfaqësues anonim nga BE-ja. Sipas burimit të njëjtë, presidenti Gjorge Ivanov, duhet patjetër ta anulojë vendimin për abolimin e 56 politikanëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre që janë...

Cipras kundër sanksioneve evropiane ndaj Rusisë

Qeveria greke porsazgjedhur kundërshton sanksionet e mëtutjeshme kundër Rusisë dhe nuk pranon njoftimin e liderëve të BE-së ku dënohet vrasja e civilëve në Ukrainë më 24 janar dhe vlerësohet se Moska ka “përgjegjësi” për aksionet e separatistëve në Ukrainë. Gjatë ditës së sotme, burime të larta partiake të SIRIZA njoftuan gazetarët, duke shprehur “pakënaqësinë” e tyre për bisedimet e liderëve...

BE-ja kërcënon Rusinë me sanksione të reja

Shefat e shteteve dhe qeverive të 27 vendeve të BE-së, sot informuan për rigorozitetin e sanksioneve, nëse Rusia nuk dënon aksionet e forcave proruse dhe të fillojë të zbatojë marrëveshjen nga Minsk. “Zbuluam dëshmi për përkrahje shumë intensive të separtisëve rus, që vë në pah përgjegjësinë se Rusi”, thuhet në kumtesën e përbashkët, në të cilën dënohen sulmet artilerike të...