fbpx
Tags Reagime

Tag: reagime

Veljanovski: PSP me vendimin për lëndën “Puçi” vërtetoi se është degë partiake e LSDM-së

Me vendimin e sotëm për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”, PSP vërtetoi se është degë partiake e LSDM-së/ Sorosit, deklaroi sot në konferencë shtypi  deputeti i VMRO DPMNE-së dhe ish kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski. Ai shtoi se Janeva “nuk është prokurore që punon në mënyrë të pavarur, por se me urdhrat e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe...

Falja selektive nuk kalon te komuniteti ndërkombëtarë

Presidenti Gjorgje Ivanov të premten e kaluar vendosi të anuloj faljen për 22 persona nga gjithsej 56, vendim që hasi në kritika të ashpra nga faktori ndërkombëtar. Sot sipas paralajmërimeve, PSP duhet të del me koment zyrtar për tërheqjen e faljes për 22. Në kabinetin e Katica Janevës presin materialet komplete për personat që është tërhequr falja. Nga PSP të premten...

VMRO- DPMNE: LSDM sërish grindet me shifrat dhe faktet

Në vitin 2006 në Radovish  dhe rrethinë ka pasur 4.464 të punësuar. Sot numri i të punësuarve është rritur për 50% reagojnë nga VMRO- DPMNE-ja dhe është 6.268 persona, reagojnë nga VMRO- DPNE-ja në kumtesën e LSDM-së. "Banorët e Komunës së Radovisht, kujtojnë mirë LSDM-në kohën e së cilës u mbyllën disa kompani të mëdha.Banorët e Komunës së Radovisht e...

BE: Do të besojmë, kur ta shohim marrëveshjen!

“Do të besojmë, kur ta shohim marrëveshjen” shkurt njoftuam nga delegacioni i BE-së. Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i cili sot është për vizitë në Kosovë, megjithatë nuk do të vijë për vizitë në Maqedoni. Nga shërbimi i shtypit nga zyra e komisarit evropiane, në pyetjen “nëse do ta vizitoj Maqedoninë pas arritjes së marrëveshjes”, shkurt u...

 “Twitter”: Katica nuk mund të gjenden në Google, Maqedonia fitoi KAT-women

Prokurorja publike Katica Janevs që herët në mëngjes u emërua për prokurore publike speciale është enigmë e vërtetë. Përveç emrit dhe biografisë së shkurtër, për prokuroren publike nga Gjevgjelia në kërkuesin Google s’mund të gjendet asnjë fotografi, që shkaktoi reagime nëpër rrjetet sociale https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/643691368334893056 https://twitter.com/BazeLazevski/status/643690866721296384   https://twitter.com/mindplumber/status/643689563794358272 https://twitter.com/apostolov80/status/643689321531351040 https://twitter.com/KureNaTocak/status/643674676779200513 https://twitter.com/EStavrevska/status/643682379043876864 https://twitter.com/arheologinja/status/643682820590800896 https://twitter.com/Plavaaa/status/643683838410014720 https://twitter.com/sinisa_goliOtok/status/643683831141240832 https://twitter.com/pilula12/status/643683207020453888 https://twitter.com/MajkaNaZmejovi/status/643680625623465984 https://twitter.com/dimanovski/status/643681054629490688 https://twitter.com/The_BB_/status/643679900818403328 https://twitter.com/Gjavolot/status/643679012032802816 https://twitter.com/b0stan/status/643668446480343040 https://twitter.com/Gjavolot/status/643667899136253952 https://twitter.com/bakraci/status/643695014044942336 https://twitter.com/Mee_Yah_/status/643698889443426304

OJQ-të: Paralajmërimet e Gruevskit për regjistrimin e popullatës janë joserioze

Pothuajse 46 shoqata joqeveritare kanë nënshkruar një reagim në të cilën kundërshtohet ideja e hedhur nga kryeministër Nikolla Gruevski për të bërë regjistrimin e popullsisë. Në reagimin thuhet se qeveria VMRO-DPMNE dhe BDI nuk ka kredibilitet për të organizuar regjistrimin e popullsisë. “Ne si organizata qytetare dhe aktivistë të cilët bëjmë përpjekje dhe lobojmë për zbatimin e regjistrimit të drejtë,...

Twitter : Han i zhgënjyer, ne të zgjënjyer, Grujo i zhgënjyer, Zaevi i zhgënjyer

Dështimi i bisedimeve  në mes  liderëve të partive më të mëdha të vendit dhe  komesarit për zgjerim, Johans Han dhe deklarata e tij se është i zhgënjyer nga papërgjegjësia dhe  lidershipi, hasën nëpër komente të shumta të rrjeteve sociale. Мда. Груевски го обвини Заев дека ги минирал преговорите, не прифаќајќи ја неговата оставка. Нека се шири ова во кампот собрание....

Reagimet në Twitter për sarkazmin e Gruevskit

Në rrjetin social Twitter u paraqitën sërë reagime për të qeshurën sarkastike të kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili në regjistrimet që sot i prezantoi Zoran Zaev, haptazi gëzohet për shembjen e objektit “Cosmos” të Fijat Canoskit. Në audio regjistrimet mund të dëgjohet se si Gruevski imiton Cakosin kur ai ka lutur që mos t’i shembet objektit, që përcillet me...

MPB: Dokumentet e Zaevit janë gënjeshtër, DSK-ja kurrë s’ka ndjekur gazetarë në mënyrë paligjshme

Ministria ePunëve të Brendshme përmes njoftimin reagon ndaj konferencës së sotme të shtypit të liderit të LSDM-së, në të cilin thuhet se dokumentet që sot i prezantoi Zaev, e që kanë të bëjnë me përgjimin dhe ndjekjen e gazetarëve, janë gënjeshtër e kulluar e jo dokumente të DSK-së. “MPB dhe DSK gjatë udhëheqjes së deritanishme asnjëherë në mënyrë joligjore nuk...

Edhe funksionarët do të paguajnë kontribute për të ardhurat shtesë

Opinioni u mësua që Lidhja Socialdemokrate të del dhe të pengojë çdo masë pozitive, pamarre parasysh sa e njëjta është e dobishme për qytetarët, sidomos për punëtorët dhe keqinterpretimi i tezave dëshiron të manipulojë me punëtorët , thuhet në reagimin e Ministrisë së Punës dhe Politikës  Sociale për qëndrimit  e konferencës për shtyp të LSDM-së lidhur me Ligjin e...