fbpx
Tag: Qytetarë

tag: qytetarë

MPJ-ja gjermane pret formimin e shpejtë të Qeverisë dhe zbatimin e reformave

“Është mirë që kryetari Ivanov lëshoi pe dhe ndaloi së bllokuari formimin e Qeverisë së re. Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev tashmë ka mandat për formim të Qeverisë. Ky është hapi i parë i rëndësishëm për tejkalim të krizës politike në të cilën gjendet Maqedonia. Ftojmë të gjithë aktorët që të bashkëpunojnë në mënyrë konstruktive kurse ajo vlen edhe...

Nuhiu: Sa më shpejtë policia të vihet në shërbim të qytetarëve dhe shtetit

Ministria e Brendshme sot në hapësirat e objektit të MPB-së në mënyrë solemne shënoi 7 Majin, Ditën e policisë së Maqedonisë. Në solemnitet morën pjesë ministri i brendshëm, Agim Nuhiu, drejtorët e Byrosë për Siguri Publike dhe Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim, Mitko Çavkov dhe Vladimir Atanasovski, zyrtarë të lartë të MPB-së si dhe familjarë të policëve dhe mbrojtësve nga...

LSDM: Bllokimi i proceseve demokratike do të thotë përgjegjësi penale

Proceset demokratike do të vazhdojnë dhe shteti duhet të funksionojë me kapacitet të plotë sepse në pikëpyetje është vënë ekzistenca e qytetarëve dhe kompanive për shkak të bllokadave të pakuptimtë me të cilat pengohet transferimi i qetë i pushtetit, theksojnë nga LSDM në njoftimin e rregullt. “Ministrat në largim kanë autorizime teknike. Për kohë të shkurtë do të ndërpriten të...

VMRO DPMNE: Nevojiten zgjedhje të reja, në të kundërtën revolti do të rritet

Zgjedhjet janë debati më i mirë që Zoran Zaevi mund ta bëj për Platformën e Tiranës dhe elementet që i përmban ajo, thuhet në njoftimin e rregullt ditor të VMRO DPMNE-së. nga partia shtojnë se në të kundërtën revolti do të rritet dhe çdo ditë qindra mijë qytetarë do të shprehin revoltën e tyre nga “raporti servil i kriminelit...

Zaev: Pas 11 viteve regjim, do të formojmë qeveri demokratike dhe reformuese

Nderi është i imi dhe i LSDM-së, që thuajse pas 11 viteve regjim, fitojmë mundësi që ta formojmë Qeverinë demokratike në Maqedoni. Angazhimet tona të forma janë që ajo të jetë Qeveri reformuese në të cilën, prioritet janë qytetarët e Maqedonisë”, tha kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, pasi që Kryesia Qendrore dhe partia e zgjodhën për mandatar për formimin...

VMRO DPMNE: LSDM-ja dhe Sorosi ofendojnë Donald Trampin dhe administratën e tij

LSDM-ja dhe Sorosi zgjodhën rrugën e sponsorit të tyre, u vendosën në mbrojtjen e tij dhe filluam me ofendime dhe nënçmime ndaj presidentit amerikan Donald Tramp dhe administratës së tij, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së. Në të thuhet se “për sorosoidët shtrenjtë të paguar nuk është problem me urdhër të futen në konflikt me kë të duan, duke u...

Mickoski: Defekti në “RKE Bitola” është mënjanuar, gjendja me rrymën është stabile

Defekti në RKE Bitola është mënjanuar dhe centrali tani punon me kapacitet të plotë, njoftoi sot drejtori i përgjithshëm i SH.A ELEM, Hristian Mickoski. Sipas tij, vendi në ditët më të ftohta i ka përmbushur nevojat e energjisë elektrike me 80% të prodhimtarisë vendore. “Edhe krahas kushteve të motit, arritëm që në kohë t’i porosisim sasitë e nevojshme të energjisë elektrike....

Ivanov dërgon urimet e fundvitit, pret vit më të mirë 2017

  Shefi i shtetit porositi që të nxirren leksione prej krizave të shumta dhe sfidave me të cilat u ballafaqua shteti gjatë këtij viti. “Viti që po kalon dëshirojmë ta harrojmë sa më parë. Në të jemi ballafaquar me shumë kriza dhe sfida. Është e radhës të nxjerrim leksione prej gjithë kësaj dhe të dalim më të fuqishëm, më të matur...

Çiçakovski: Deri ora 12 kanë votuar 34,43%, votimi zhvillohet qetë

Deri më orën 13 në nivel shtetëror kanë votuar 34,43% nga votuesit, njoftoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski. “Në NJZ 1 kanë dalë 38,35%, në NJZ 2 33,71 %, NJZ 3 38,62 %, NJZ 4 39,9 %, NJZ 5 33,55% ndërsa në NJZ 6 23,85 % – deklaroi Çiçakovski. Ai shtoi se vlerësimi i përgjithshëm i KSHZ-së është se votimi po...

PSP: Më shumë qytetarë kontrollojnë nëse po përgjohen

Gjithsej 81 kërkesë deri më sot kanë arritur në PSP nga qytetarë që interesohen nëse numrat e tyre të telefonit janë ndjekur ilegalisht, njoftoi sot Specialja, duke shtuar se kërkesat kanë të bëjnë për gjithsej 245 numra telefoni. Nga PSP thonë se të gjithë të interesuarit munden deri tek ta të dërgojnë kërkesë me shkrim, ku do të shënojnë numrin...

#Përgjegjësi është qyteti mos të duket si një kosh i madh plehrash

Mungesa e koshave të mbeturinave është problem i madh që ka kapluar komunën e Çairit të Shkupit. Nga mungesa e koshave, mbeturinat kundërmojnë rrugëve të kryeqytetit. Qytetarët që banojnë në këtë zonë fajësojnë komunën dhe higjienën komunale e cila neglizhon punët si dhe banorët e papërgjegjshëm. Rrugët kryesorë nuk kanë shporta fare, madje edhe disa që kanë qenë janë dëmtuar dhe...

Familjet nga zonat e vërshuara do të marrin nga 200 euro nga Kryqi i Kuq

Nga data 7 deri më 30 gusht në llogarinë e Kryqit të Kuq të Maqedonisë janë grumbulluar 57.860.933, nga të cilat 44.610.633 denarë janë të llogari të Fondit të solidaritetit dhe 13.250.300 denarë me thirrje në telefonat për donacione. Për këtë sot në konferencën për shtyp informoi sekrtari i përgjithshëm i Kryqit të Kuq të RM-së Sait Saiti, me ç’rast...

Qytetarët në maj kanë tërhequr 67 milionë euro nga bankat

Qytetarët muajin e kaluar kanë tërhequr 67 milionë euro nga bankat, ndërsa baza e depozitave është zvogëluar për 22 milionë euro, tregojnë të dhënat e Bankës Popullore. Për dallim nga qytetarët, te të cilët ka vazhduar trendi i tërheqjes së parave nga bankat, ndërmarrjet i kanë kthyer paratë prapa. Ato në maj kanë deponuar 29,6 milionë euro, në sistemin bankar. Guvernatori...

Qytetarët dhuruan 15.528 euro për gjobat e protestuesve

Qytetarët grumbulluan 1.405 euro, 40 dollarë dhe 878.360 denarë apo gjithsej 15.528 euro në ngjarjen e djeshme në kafenenë "Izlet" për mbështetjen e protestuesve nga "Revolucioni shumëngjyrësh" të cilët ballafaqohen me kallëzime penale dhe kundërvajtëse. Nga "Revolucioni shumëngjyrësh" deklarojnë se janë shumë të kënaqur nga paraqitje e djeshme. "Jemi shumë të kënaqur nga jehona e qytetarëve në paraqitjen e djeshme. Paratë do të...

“Nuk e ke larg burgun Nikolla”, porositën qytetarët në protestën e sotme para Qeverisë

Qetë përfundoi edhe protesta e sotme e qytetarëve të cilët kërkuan dorëheqjen e presidentit Gjorgje Ivanov dhe tërheqjen e vendimit për falje. Destinacioni final i protestuesve edhe sot ishte para Qeverisë, por këtë herë nuk hodhën ngjyrë, por vetëm brohoritnin "Nuk e ke larg burgun Nikolla", "Mafia në robëri", "Dorëheqje" dhe "Do të jepni llogari"... Disa protestues vizatuan yll në trotuar...

“Jo bisedimeve”, porositën qytetarët duke kërkuar barazi, drejtësi dhe liri

Në atmosferë me tension dhe përleshje të vogël mes protestuesve dhe policisë para godinës së Teatrit "Komedia", mbaroi protesta e OJQ-ve. Një incident i vogël ndodhi pasi kreu i partisë "Dinjiteti" Stojançe Angelov iu bëri thirrje të kundërshtojnë policinë, që sipas tij nuk ka të drejtë t'i pengojnë të protestojnë dhe të shprehin revoltën e tyre. https://twitter.com/meta_agency/status/722502631441178624 Në tentimin që t'ia ndërrojnë...

Han iu bëri thirrje qytetarëve të përmbahen nga dhuna

Pas protestave që dy ditë me radhë po mbahen ndaj vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov që të fal politikanë të përfshirë në krime, në Tuiter u prononcua euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i cili porositi qytetarët të jenë të arsyeshëm dhe të distancohen nga dhuna. "Thirrje për partitë politike dhe qytetarët e arsyeshëm që të përmbahen...

KSHZ do të kryqëzoj të dhënave dhe më pas do të shqyrtoj nëse kanë bazë denoncimet e qytetarëve

KSHZ sot njëzëri ka vendosur që lidhur me qindra denoncimet nga qytetarët të merr vendim pasi të përfundoj kryqëzimi i të dhënave nga institucionet, njofton televizioni “Telma”. “Kjo ka të bëjë me denoncimet e qytetarëve që nuk jetojnë në këtë adresë, janë shpërngulur apo jetojnë jashtë shtetit. Edhe pse personi është në punë të përkohshme më shumë se tre muaj...

LSDM: Lista kaotike zgjedhore konfirmon mashtrime zgjedhore

"U konfirmua se Nikolla Gruevski dhe VMRO DPMNE kanë zhvilluar zgjedhje kriminale, përmes votuesve fantom dhe keqpërdorimit të institucioneve shtetërore. Opinioni për çdo ditë njihet me listën kaotike zgjedhore" thuhet në njoftimin e LSDM-së. Nga partia opozitare shtojnë se vetëm disa shembuj tregojnë se në një adresë figurojnë qindra madje edhe më shumë persona. "Në adresën e parë në Shkup figurojnë...

Në protestën para MPB-së u kërkuar përgjegjësi nga Spasovski, paralajmërohen “nisma” të reja nga KMB

Rreth 1 mijë qytetarë sot iu përgjigjën thirrjes së Kongresit Maqedonas Botërorë dhe dolën në protestë para MPB-së që të shprehin revoltin kundër ministri të brendshëm Oliver Spasovski, i cili sipas kësaj Organizate ka lejuar persona në krye me BDI-në të marrin themelet e kryqit në Butel. Ata mbanin mbishkrime në të cilat shkruante “Oliver, pse merr rrogë”, “Oliver, përmbush...