fbpx
Tags Qeveri

Tag: qeveri

Bundestagu vlerëson se vështirë do të shkojë formimi i Qeverisë në Maqedoni

Komisioni pĂ«r çështje evropiane nĂ« Bundestagun gjerman sot diskutoi pĂ«r situatĂ«n aktuale nĂ« Maqedoni, ndĂ«rsa pas pĂ«rfundimit tĂ« seancĂ«s, social- demokrati Josip Juratoviq (SPD) deklaroi se situata nĂ« Maqedoni Ă«shtĂ« e vĂ«shtirĂ« sa i pĂ«rket formimit tĂ« QeverisĂ«, njofton “Dojçe Vele”. Ai shton se patjetĂ«r tĂ« vazhdojĂ« ndĂ«rmjetĂ«simi qĂ« tĂ« pranohet rezultati i zgjedhjet dhe tĂ« formohet Qeveria. “NĂ« njĂ« demokraci...

Lavrov shpreson që Perëndimit kupton rrezikun e destabilizimit të Maqedonisë

Moska shpreson se vendet perĂ«ndimore kuptojnĂ« rrezikun e pĂ«rpjekjeve pĂ«r destabilizimin e MaqedonisĂ«, deklaroi sot ministri i jashtĂ«m rus, Sergej Lavrov, njofton “Sputnik”. Sipas Lavrov, Ă«shtĂ« e çuditshme qĂ« Ballkani perceptohet si rajon i “aktiviteteve provokuese” ruse ndĂ«rsa çdo relacion normal  i RusisĂ« dhe vendeve tĂ« Ballkanit shkaktojnĂ« shqetĂ«sim tek PerĂ«ndimi. “Situata aktuale nĂ« Maqedoni Ă«shtĂ« pak komplekse, madje do ta...

LSDM: Programi i Qeverisë së re është garanci për unitet

Nikola Gruevski dhe VMRO DPMNE janĂ« tĂ« vetmit qĂ« punojnĂ« kundĂ«r interesave shtetĂ«rore dhe nacional tĂ« RepublikĂ«s sĂ« MaqedonisĂ«, pĂ«rmes konflikteve, dhunĂ«s dhe incidenteve qĂ« i shkaktojnĂ« me opinionin vendor dhe atĂ« tĂ« huaj, nĂ« tentim qĂ« tĂ« ikin nga pĂ«rgjegjĂ«sia pĂ«r krimin e bĂ«rĂ«- u prononcua LSDM sot si pĂ«rgjigje ndaj njoftimit tĂ« VMRO DPMNE-sĂ«. “Programi i qeverisĂ« sĂ«...

Miloshoski: Zaev Ă«shtĂ« person i shantazhuar qĂ« tentoi t’i gĂ«njejĂ« qytetarĂ«t

Lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev Ă«shtĂ« person i shantazhuar, i cili Ă«shtĂ« i gatshĂ«m tĂ« bĂ«j çmos vetĂ«m qĂ« tĂ« vijĂ« nĂ« pushtet, edhe pse LSDM i humbi zgjedhjet, porositi Antonio Milloshoski nĂ« konferencĂ« pĂ«r shtyp nĂ« selinĂ« e VMRO DPMNE-sĂ« menjĂ«herĂ« pas konferencĂ«s sĂ« shtypit tĂ« Zaevit ku lideri i LSDM-sĂ« prezantoi programin qeveritar tĂ« partisĂ« sĂ« tij. “ZotĂ«ri...

Zaev: Ja programi, qytetarët le të kthehen në shtëpi ndërsa Ivanovi le ta vlerësojë

Lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev sot paraqiti programin e ri pĂ«r qeverinĂ« e ardhshme, e cila siç tha, del nga programi para- zgjedhor “Plan pĂ«r jetĂ«â€ i LSDM-sĂ«, por edhe tĂ« programeve tĂ« partive pĂ«r tĂ« cilĂ«n kanĂ« votuar shumica e qytetarĂ«ve. Ai u bĂ«ri thirrje partive- partnerĂ«ve nĂ« koalicion qĂ« ta vlerĂ«sojnĂ«, opozita ta komentoj, presidenti Ivanov ta...

Misioni i SHBA-së në OSBE: Jemi të zhgënjyer nga Ivanovi, kërkojmë ta shqyrtoj vendimin

Shtetet e Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s janĂ« tĂ« zhgĂ«njyer qĂ« presidenti Ivanov refuzoi t’u ofroj mundĂ«si pĂ«r tĂ« formuar qeverinĂ« e re pĂ«rfaqĂ«suesit qĂ« kanĂ« shumicĂ« tĂ« qartĂ« parlamentare dhe kĂ«rkon prej tij tĂ« shqyrtoj vendimin, thuhet nĂ« kumtesĂ«n nga fjalimi i shefes sĂ« Misionit tĂ« SHBA-sĂ« nĂ« OSBE, Kejt BĂ«rns lidhur me situatĂ«n politike nĂ« Maqedoni. “BashkĂ« me aleatĂ«t tanĂ«...

Arifi: Do të gjendet zgjidhje ligjore për shpalljen e zgjedhjeve lokale

ShqiptarĂ«t nuk janĂ« problem nĂ« vend dhe Platforma e shqiptarĂ«ve Ă«shtĂ« nĂ« suaza e kushtetutĂ«s dhe ligjeve. Kjo Ă«shtĂ« pĂ«rgjigja e nĂ«nkryetares sĂ« BDI-sĂ«, Teuta Arifi nĂ« pyetjen e gazetarĂ«ve rreth situatĂ«s sĂ« rĂ«nduar politike nĂ« Maqedoni pasi presidenti refuzoi t’ia jep mandatin liderit tĂ« LSDM-sĂ«, Zoran Zaev pĂ«r formimin e QeverisĂ«. Ajo shtoi se BDI si parti qĂ«ndron nĂ«...

Osmani: BDI do të shkoj në Qeveri me LSDM-në

Bashkimi Demokratik për Integrim në seancën e Kryesisë qendrore ka vendosur që të merr pjesë në Qeverinë e re e udhëhequr nga LSDM, shpjegoi mbrëmë zëdhënësi Bujar Osmani. "BDI ka vendosur të respektoj vullnetin e qytetarëve dhe të merr pjesë në Qeveri. Kërkojmë Ivanovi të ndaj mandatin liderit të LSDM-së, Zoran Zaevit", tha ai gjatë mbledhjet së Kryesisë qendrore në...

NĂ« shenjĂ« solidariteti me kolegĂ«t e sulmuar, “Meta” nuk do tĂ« informojĂ« nga protestat

NĂ« shenjĂ« proteste pĂ«r shkak tĂ« sulmit ndaj kolegĂ«t tanĂ« nga portali “A1on”, por edhe sulmet e vazhdueshme verbale ndaj tĂ« gjitha ekipeve, agjencia e lajmeve “Meta”, duke u bashkĂ«ngjitur mediave tjera, nuk do tĂ« informoj pĂ«r protestat e sotme tĂ« nismĂ«s “PĂ«r Maqedoni tĂ« pĂ«rbashkĂ«t”, as nĂ« Shkup e as nĂ« qytetet tjera. NĂ«se nĂ«pĂ«r protesta ndodhin dhuna...

Parlamenti Evropian kërkon tranzicion transparent të pushtetit dhe regjistrim

Me 54 vota “pĂ«r” dhe tetĂ« “kundĂ«r”, Komiteti pĂ«r punĂ« tĂ« jashtme i KE-sĂ« (AFET) sot miratoi propozim- rezolutĂ«n pĂ«r avancimin e R. sĂ« MaqedonisĂ« nĂ« integrimet evropiane nĂ« vitin 2016-tĂ«, njofton MIA. Euro- deputetĂ«t paraprakisht miratuan 28 amendamente kompromisi dhe sot tĂ« gjitha i miratuan ndĂ«rsa nĂ« to ka mĂ« shumĂ« terme “Maqedoni”, “maqedonas”, por gjithashtu edhe parashikim se...

Han: Pasi u grumbulluan nënshkrimet, presim presidenti të dorëzojë mandatin

Pasi u grumbulluan nĂ«nshkrimet, me padurim presim hapat e mĂ«tutjeshĂ«m. Tani presim presidenti t’ia jep mandatin pĂ«r formimin e qeverisĂ« kandidatit nga partitĂ« qĂ« kanĂ« shumicĂ« nĂ« Kuvend, nĂ« pajtim me KushtetutĂ«n, thuhet nĂ« deklaratĂ«n e euro- komisarit pĂ«r zgjerim dhe politikĂ« fqinjĂ«sore, Johanes Han nĂ« faqen e KE-sĂ« pasi BDI mbrĂ«mĂ« vendosi nĂ«nshkrimet pĂ«r formimin e QeverisĂ« t’ia...

Zaev: Pas 11 viteve regjim, do të formojmë qeveri demokratike dhe reformuese

Nderi Ă«shtĂ« i imi dhe i LSDM-sĂ«, qĂ« thuajse pas 11 viteve regjim, fitojmĂ« mundĂ«si qĂ« ta formojmĂ« QeverinĂ« demokratike nĂ« Maqedoni. Angazhimet tona tĂ« forma janĂ« qĂ« ajo tĂ« jetĂ« Qeveri reformuese nĂ« tĂ« cilĂ«n, prioritet janĂ« qytetarĂ«t e MaqedonisĂ«â€, tha kryetari i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev, pasi qĂ« Kryesia Qendrore dhe partia e zgjodhĂ«n pĂ«r mandatar pĂ«r formimin...

BDI vendos: NĂ«nshkrimet do t’ia jep LSDM-sĂ«

Kryesia qendrore e BDI-sĂ«, pas mĂ« shumĂ« se dhjetĂ« orĂ« takim, sonte ka marrĂ« vendim qĂ« t'ia jep nĂ«nshkrimet LSDM, tha para pak çaste nĂ« ReçicĂ« tĂ« VogĂ«l, para selisĂ« sĂ« partisĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«si, Bujar Osmani.  

Të hënën BDI do të vendos nëse do të hyj në Qeveri apo do të mbështes qeverinë e pakicës

Kryesia qendrore e BDI-së sot po debaton mbi dy opsionet, njëri është për pjesëmarrje në Qeverinë e re ndërsa tjetri për mbështetjen e qeverisë së pakicës, deklaroi zëdhënësi i partisë, Bujar Osmani. Ai shtoi se pengesa më e madhe, ligji për përdorimin e gjuhës shqipe, është tejkaluar dhe se është qëndrim që është harmonizuar mes BDI-së dhe LSDM-së. Në pyetjen e...

Ahmeti: Do të bisedojmë për opsionin që të qëndrojmë në opozitë

Lideri i BDI-sĂ«, Ali Ahmeti para fillimit tĂ« takimit tĂ« kryesisĂ« qendrore tĂ« partisĂ« tha se mundĂ«sitĂ« janĂ« tĂ« paktĂ« qĂ« tĂ« ketĂ« sot marrĂ«veshje. NĂ« pyetjen e gazetarĂ«ve nĂ«se sot BDI do tĂ« merr vendim final pĂ«r dhĂ«nien e nĂ«nshkrimeve, Ahmeti tha se njĂ« prej opsioneve Ă«shtĂ« qĂ«ndrimi nĂ« opozitĂ«. “Sot do tĂ« flasim rreth opsioneve pĂ«r BDI-nĂ« tĂ« qĂ«ndrojĂ«...

VMRO DPMNE -Dankan: Do të ketë tensione, votuesit dhe kryesia jonë janë të shqetësuar

“Jemi nĂ«n presion tĂ« madh nga votuesit dhe kryesia jonĂ« qĂ« tĂ« luftojmĂ« dhe tĂ« mos lejojmĂ« tĂ« prishet parimi “fituesi me fituesin” sepse nĂ« esencĂ« ne veprojmĂ« si duhet tĂ«rĂ« kohĂ«n dhe tani dikush nuk vepron si ne. Ne do tĂ« bĂ«jmĂ« çdo gjĂ« qĂ« Ă«shtĂ« nĂ« forcĂ«n tonĂ« qĂ« tĂ« ruajmĂ« qetĂ«sinĂ« dhe stabilitetin, por s’dimĂ« si...

Zaev: Në fillim të marsit do të kemi qeveri të re në krye me LSDM-në

Bashkimi Demokratik pĂ«r Integrim (BDI) mbrĂ«mĂ« mori vendim tĂ« na japin nĂ«nshkrimet pĂ«r marrjen e mandatit pĂ«r formimin e QeverisĂ«, qĂ« do tĂ« bĂ«het nĂ« mesĂ«n e parĂ« tĂ« marsit, tha lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev, gjatĂ« vizitĂ«s nĂ« SarajevĂ« nĂ« konferencĂ« tĂ« pĂ«rbashkĂ«t tĂ« shtypit me liderin e PartisĂ« Socialdemokrate tĂ« BosnjĂ«s dhe HercegovinĂ«s, Nermin Nikshiq. “MbrĂ«mĂ« e di...

Bejli: USAID nuk punon kundër Qeverisë, zgjedhjet e reja nuk garantojnë rezultate të reja

Ambasadori amerikan nĂ« Maqedoni, Xhes Bejli nĂ« intervistĂ« pĂ«r televizionin “Sitel” deklaroi se USAID nuk punon kundĂ«r qeverisĂ«, se nevojitet vazhdimi i mandatit tĂ« PSP-sĂ« dhe se zgjedhjet e reja nuk do tĂ« sillnin rezultate tĂ« reja. “Se USAID punon pĂ«r shkatĂ«rrimin e QeverisĂ«, thjeshtĂ« nuk Ă«shtĂ« e saktĂ«. Grantet nuk janĂ« pĂ«r mbĂ«shtetjen e ndonjĂ« ideologjie apo partie politike,...

Arifi: Kontrollet e shpeshtë në Komunën e Tetovës kanë motivim politik

Kontrollet qĂ« institucionet e shtetit i bĂ«jnĂ« ndaj organeve tĂ« vetĂ«qeverisjes lokale janĂ« tĂ« motivuara politikisht para formimit tĂ« QeverisĂ« sĂ« re, tha kryetarja e TetovĂ«s, Teuta Arifi pasi javĂ«ve tĂ« fundit disa institucione nĂ«n patronazh shtetĂ«ror, kontrollonin punĂ«n e autoritetit komunal. Arifi shton se kontrollet e kĂ«tilla nuk janĂ« nĂ« interes tĂ« qytetit dhe popullit. “Nuk besoj qĂ« kĂ«to...

Duhet të marrim vendim të mirë, së shpejti do të ketë rezultat konkret

Duhet tĂ« marrim vendim tĂ« mirĂ« dhe tĂ« shĂ«ndoshĂ« ndĂ«rsa çdo reagim i shpejtĂ« mund tĂ« ketĂ« pasoja fatale, deklaroi sot lideri i BDI-sĂ«, Ali Ahmeti pas shĂ«nimit tĂ« 16 vjetorit tĂ« konfliktit nĂ« vitin 2001. Ahmeti vuri nĂ« dukje se nĂ« parti po bĂ«hen tĂ« gjitha analizat, por se ato “nuk rezultojnĂ« me ndonjĂ« bombĂ« atomike”, por se punohet...