fbpx
Tags пуч

Tag: пуч

Tre vjet burg për njërin nga të akuzuarit në rastin “Puç”

Gjykata ka sjellë vendim me të cilin është dënuar me tre vjet burg Z.K., i akuzuar në rastin “Puç”. Ky vendim është sjellë, pas pranimit publik për veprën penale të bërë për të cilën akuzohet ky person në rastin  “Puç”. Z.K. ka pranuar për të gjithë aspektet, pjesëmarrësit, rrethanat dhe detajet tjera të lidhura me rastin. “Pas sjelljes së Propozim...

“Puç” dëshmoi se shërbimet i kemi “shoshë”: Kush nuk ka bërë punën e vet?

Lideri i opozitës, Zoran Zaev publikoi një pjesë të “bombës” shumë të pritur, duke prezantuar biseda të përgjuara të politikanëve, ministrave qeveritarë, gazetarëve dhe biznesmenëve. Si urdhërues të përgjimeve jo- ligjore i drejtoi pikërisht Nikolla Gruevskin dhe drejtorin e Drejtorisë për sigurim dhe kundër- zbulim (DSK), Sasho Mijallkov dhe qëndron në pohimin se materialet ia kanë dhënë shërbimet, siç...

Edhe dy arrestime të reja për rastin “Puç”

Edhe dy persona janë arrestuar sot me dyshim për spiunim të shtetit, në kuadër të operacionit “Puç”. Si që lajmëroi policia bëhet fjalë për persona të cilët kanë punuar në Ministri të brendshme. Njëri nga to është aktualisht i punësuar në MPB ndërsa tjetr ish i punësuar në MPB. Zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski nuk ka zbardhur më shumë detaje...

Socialistët evropian në “takim krize” me Sheqerinskën në Bruksel

Zëvendëskryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinsk, sot  në Bruksel  u takua me përfaqësuesit e partisë si motër në Parlamentin Evropian (PE), grupin e socialdemokratëve, dhe me koordinatorin e tyre për punë të jashtme, Riçard Hovit, Socialistët evropian sot mbajti “takim krize” për rastin “Puç”  me prezencën e Sheqerinskës.   “Vështirë është të besohet se rasti punohet paanshmëri kur paralajmërimi  arriti nga kryeministri, e...

Zaevi për telvizionin kroat: Qëllimisht i thashë se janë nga shërbimet e huaja

Zoran Zaev, lideri i LSDM- së në një deklartë për televizionin kroat "Nova Tv" thotë se nuk ka dashur t'ia thotë të vërtetën kryeministrit për atë se ku ai mori materialet për veprimtaritë e pretenduara kriminale dhe aktivitet e korruptuara të kryeministrit dhe bashkëpunëtorët e tij të ngushtë. - Në pyetjen se si erdhi në këtë materiali unë i thashë...

VMRO- DPMNE: Prokuroria Publike të zbulojë prej ku janë video- materialet

Sërish ftojmë Prokurorinë Publike të zbulojë prej ku janë videomaterialet  e Nikola Gruevskit dhe liderit të opozitës Zoran Zaev, a guxon të publikohen të tilla, kush e ka bërë këtë ose nëse është ose jo nga masat e posaçme të lëshuara hetuese, si dhe për çfarë bëhet fjalë, thuhet në reagimin e VMRO. Zoran Zaevi vet pranoi se bashkëpunimi me...

Ambasada e Rusisë apelon për hetime thellbësore për rastin “Puç”

Me një reagim për zhvillimet e fundit doli edhe ambasada ruse në vend. Kërkojnë hetim thelbësor të rastit dhe përkujton për rrezikun e ashpërsimit të tensioneve ndëretnike në vend. "Presim që kjo ngjarje të jetë lëndë e hetimit thelbësor në interes të stabilitetit dhe sigurisë në Maqedoni. Të gjitha partitë politike në vend i ftojmë që të veprojnë në kuadër...