fbpx
Tag: Puç

tag: Puç

MPJ: Qytetarët maqedonas në Turqi të qëndrojnë nëpër vende të sigurta

Ministria e jashtme njoftoi se vazhdimisht ndjek situatën në Turqi dhe është në kontakt të pandërprerë me ambasadën e R. së Maqedonisë në Ankara dhe konsulatin e përgjithshëm në Stamboll. Nga MPJ i njoftojnë të gjithë qytetarët maqedonas që gjenden në këtë moment në Turqi që të qëndrojnë nëpër lokacione të sigurta, të mos largohen nga hotelet dhe vendet ku...

Seanca gjyqësore për rastin “Puç” shtyhet për në 7 shtator

Gjykata Themelore Penale prolongoi  seancën e parë për rastin “Puç”. Gjykatësja caktoi datë të re pas një muaji, sepse sot Zoran Zaevi fare nuk u paraqit në gjykatë. Rastësisht ose jo data për “Puç-in” përputhet me periudhën kur pushteti dhe opozita do të negociojnë për emrin dhe  prokurorin e ri për rastet me përgjimet. Nëse Zoran Zaev nuk shfaqet edhe...

Zaev nuk zbulon detaje për letrën deri tek “New York Times”

Lideri i opozitës Zoran Zaev nuk dëshiron të komentoj letrën e papublikuar dhe të padërguar deri tek “New York Times” për të cilën në konferencën e sotme për shtyp tha se përdoret si material dëshmues në rastin për spiunim. Letra, gjoja është gjetur në kompjuterin e Zoran Verushevskit, të akuzuarit të parë në rastin “Puçi”, por ende nuk mund të publikoj...

„Gruevski, faktikisht e mbështet Zaevin në publikimin e audio- regjistrimeve!

“Kodosh është nëse diçka, për punë të mirë e bën të keqe. Nuk është kodosh nëse disa bëjnë grup punë të këqija- e ky të hesht. Do të thotë, ky është kodosh. Duhet të flet. Kjo është parimore, të thuhet”. Ky, sipas kryeministrit është definicioni për kodoshin që ai ia tregon deputetes Silvana Boneva në një prej bisedave që...

Trajanovi kërkon seancë kuvendore për situatën aktuale në vend

Deputeti dhe kryetar i Lidhjes Demokratike  Pavle Trajanov kërkoi nga kryetari i Kuvendit Trajko Veljanoski të caktojë seancë kuvendore në të cilën do të diskutohet për gjendjen aktuale politike në shtet. "Muajin e fundit janë prezantuar shumë informacione, audio dhe video incizime, si dhe materiale të tjera për shkeljen e të drejtave themelore të njeriut, për shkeljen e Kushtetutës dhe...

Zaev për “Top Chanel Albania”: BDI dhe PDSH janë shërbëtorë të pushtetit

Në intervistën për emisionin “Shqip” të Rudina Xhungës,  në Top Chanel“lideri i LSDM-së, Zoran Zaev,ka thënë se të dy partitë poltike shqiptare BDI dhe PDSH, janë të zhytur në korrupsion dhe materialet që posedon do ta dëshmojnë këtë që po e thotë ai, trasnmeton potrtali "MKD.mk“. “Sipas meje e që mbase jam më informuar, mund të them se incizimet tregojnë se...

MPB apelon të mos paraqiten incizime të reja në “Youtube”

„MPB i bashkëngjitet apeli të Prokurorisë, të mos publikohen incizime në 'Youtube', të cilët mund të shfrytëzohen në procedurë të mëtejshme”, kështu ka deklaruar zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski, për agjencionin e lajmeve “Meta”, ndërsa ka shtuar se pse po pyetet dhe shkruhet vetëm për këto incizime ndërsa nuk parashtrohet pyetje për incizimet që po i publikon Zaevi. “Përse nuk...

Vajgëll: Situata në Maqedoni shumë serioze, duhet t’i ndihmohet

Afera e përgjimeve në Maqedoni vazhdon të tërheq vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Gazeta prestigjioze britanike “The Guardian” e titullon shkrimin kushtuar zhvillimeve të fundit në vend si “Shqetësimet për demokracinë e brishtë të Maqedonisë e cila gjendet në mes padive për “Puç” dhe “përgjime”. Gazeta raporton se Maqedonia e cila është vend kandidat për anëtarësim në BE, ballafaqohet me...

MPB: Dokumentet e Zaevit janë gënjeshtër, DSK-ja kurrë s’ka ndjekur gazetarë në mënyrë paligjshme

Ministria ePunëve të Brendshme përmes njoftimin reagon ndaj konferencës së sotme të shtypit të liderit të LSDM-së, në të cilin thuhet se dokumentet që sot i prezantoi Zaev, e që kanë të bëjnë me përgjimin dhe ndjekjen e gazetarëve, janë gënjeshtër e kulluar e jo dokumente të DSK-së. “MPB dhe DSK gjatë udhëheqjes së deritanishme asnjëherë në mënyrë joligjore nuk...

Tre vjet burg për njërin nga të akuzuarit në rastin “Puç”

Gjykata ka sjellë vendim me të cilin është dënuar me tre vjet burg Z.K., i akuzuar në rastin “Puç”. Ky vendim është sjellë, pas pranimit publik për veprën penale të bërë për të cilën akuzohet ky person në rastin  “Puç”. Z.K. ka pranuar për të gjithë aspektet, pjesëmarrësit, rrethanat dhe detajet tjera të lidhura me rastin. “Pas sjelljes së Propozim...

Çfarë tha, e çfarë në të vërtet donte të na thotë Han?

Komisari evropian për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në intervistën javore për Radion Evropa e Lirë, në mënyrën e tij karakteristik vlerësoi vizitën në vend në vazhdon e krizës politike. “Meta” tentoi që deklaratat e Hanit t’i “përkthej” në gjuhë të rëndomtë jo-politike, që të jetë më qartë, çfarë tha e çfarë donte të na thotë? PËR “PUÇIN” DHE PËRGJIMIN Tha: Ata...

Stanishev me kritika të ashpra për gjendjen në politikën maqedonase

Partia Evropiane Socialiste (PSE) me brengosje të madhe ndjek ngjarjet e fundit në Maqedoni- deklaroi anëtari i grupit të socialistëve në Parlamentin evropian dhe nën-kryetar i komisionit të përzier parlamentar i BE –Maqedoni, euro- deputeti nga Bullgaria, Sergej Stanishev i cili njëherit është kryetari i Partisë së socialistëve evropian. -Proceseve demokratike dhe besimit të institucioneve iu kërcënohet një konfrontim më...

Konfernca për shtyp e Zoran Zaevit në shqip

Të nderuar qytetarë prej sot LSDM-ja dhe opozita e fillojnë projektin “E vërteta e Maqedonisë” Qëllimi është vetëm një, ta kthejmë lirinë dhe demokracinë në Maqedoni, t’i kthejmë vlerat evropiane. Kjo dosje do të bëhet simbol i procesit që e fillojmë sot për ta kthyer lirinë dhe demokracinë. Këtë që në interes të qytetarëve dhe shtetit jam i obliguar...

Kotevski: Në MPB- nuk ka arritur asnjë denoncim

Nga MPB- ja nuk kanë dëgjuar dhe nuk dinë asgjë për pres konferencën e sotme të liderit të opozitës Zoran Zaev, ku u publikuan materiale të incizuara të politikanëve nga opozita dhe pushteti, të cilët janë përgjuar me urdhër direkt të Gruevskit dhe Mijalkovit. Këtë sot për Nova tv  e dekalroi ndihmës ministri në MPB, Ivo Kotevski. “ Lexova në lajme të...

“Puç” dëshmoi se shërbimet i kemi “shoshë”: Kush nuk ka bërë punën e vet?

Lideri i opozitës, Zoran Zaev publikoi një pjesë të “bombës” shumë të pritur, duke prezantuar biseda të përgjuara të politikanëve, ministrave qeveritarë, gazetarëve dhe biznesmenëve. Si urdhërues të përgjimeve jo- ligjore i drejtoi pikërisht Nikolla Gruevskin dhe drejtorin e Drejtorisë për sigurim dhe kundër- zbulim (DSK), Sasho Mijallkov dhe qëndron në pohimin se materialet ia kanë dhënë shërbimet, siç...

Edhe dy arrestime të reja për rastin “Puç”

Edhe dy persona janë arrestuar sot me dyshim për spiunim të shtetit, në kuadër të operacionit “Puç”. Si që lajmëroi policia bëhet fjalë për persona të cilët kanë punuar në Ministri të brendshme. Njëri nga to është aktualisht i punësuar në MPB ndërsa tjetr ish i punësuar në MPB. Zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski nuk ka zbardhur më shumë detaje...

Socialistët evropian në “takim krize” me Sheqerinskën në Bruksel

Zëvendëskryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinsk, sot  në Bruksel  u takua me përfaqësuesit e partisë si motër në Parlamentin Evropian (PE), grupin e socialdemokratëve, dhe me koordinatorin e tyre për punë të jashtme, Riçard Hovit, Socialistët evropian sot mbajti “takim krize” për rastin “Puç”  me prezencën e Sheqerinskës.   “Vështirë është të besohet se rasti punohet paanshmëri kur paralajmërimi  arriti nga kryeministri, e...

VMRO- DPMNE: Prokuroria Publike të zbulojë prej ku janë video- materialet

Sërish ftojmë Prokurorinë Publike të zbulojë prej ku janë videomaterialet  e Nikola Gruevskit dhe liderit të opozitës Zoran Zaev, a guxon të publikohen të tilla, kush e ka bërë këtë ose nëse është ose jo nga masat e posaçme të lëshuara hetuese, si dhe për çfarë bëhet fjalë, thuhet në reagimin e VMRO. Zoran Zaevi vet pranoi se bashkëpunimi me...

Prokuroria do të zbulojë ose të fshehë?

Njoftimi   i mbrëmshëm i Prokurorisë Publike për materialet e takimit mes kryeministrit Nikola Gruevski dhe liderit të opozitës Zoran Zaev, në të cilën, ndër të tjera, mediat janë paralajmërohen të mos publikojnë materiale të këtilla ose të ngjashme, sepse do të ndëshkohen, shkaktoi reagime të mëdha në publik dhe tek shoqatat e gazetarëve. Reagimet e para ndaj njoftimit dalin...

Arsimtarët e Manastirit : Kush bëri puç me ndërprerjen e grevës?

Kush e bëri puçin në grevën e SAShK-ut është dilema kryesore e një pjese të arsimtarëve të Manastirit, pas ndërprerjes së grevës. Arsimtarët nga shkolla e mesme teknike “Gjorgji Naumov” në Manastir, të cilët prej ditës së parë të grevës ishin solidar, sot janë të revoltuar për shkak të pyetjeve të papërgjegjshme nga ana e SASHK-ut. Pse SASHK ndërpreu...