fbpx
Tag: Prokuroria

tag: prokuroria

PSP prej sot do të punojë në hapësirat e reja

Prokuroria Speciale Publike (PSP), prej sot edhe zyrtarisht do të vazhdojë me hetimet për rastet që lidhen me përgjimet e paligjshme në hapësirat e reja në rrugën “Franklin Ruzvelt”. Mëngjesin e sot, shihet përforcim i forcave të sigurimit nga radhët e policisë, gjë që nuk ka qenë karakteristike në zyrën paraprake në bulevardin “Mitropolit Teodosij Gologanov”. Në hollin e ndërtesës shihet...

Jankulloska kërkoi dhe fitoi anulim të bisedës informative në PSP për shkak të shqyrtimit të provave ndaj saj

Ish ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankulloska, pas daljes nga Prokuroria Speciale, ku është dashur të jep dëshmi për rastin “Fortesa”, në të cilin ajo është e akuzuar për prishjen dhe asgjësimin e dy sistemeve me të cilat janë kryer përgjimet e paligjshme, tha se marrja në pyetje është anuluar. Jankulloska, tha se sipas saj, nuk janë plotësuar kushtet...

Fermerët e Manastirit Ilievski dhe Nedelovski thirren për bisedë informative në Prokurorinë themelore- Shkup

Prokuroria themelore- Shkup u ka dërguar ftesë për bisedë informative fermerit të Manastirit Dushko Ilievski dhe duhan- prodhuesit Kire Nedelkovski, për shkak të pjesëmarrjes në protestat e prillit të këtij viti në Shkup, ndaj vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov për faljen e 56 politikanëve. Ilievski dhe Nedelkovski, sipas ftesave, dyshohen për pjesëmarrje në turmë dhe pengimin e personit zyrtar në...

Ali Ahmeti paraqitet si dëshmitar në Prokurorinë speciale

Kreu i BDI Ali Ahmeti i shoqëruar nga shefi i kabinetit të tij, Artan Grubi, në orën 14 ka arritur në Prokurorinë Speciale Publike, i cili është ftuar në cilësinë e dëshmitarit. Para se të hyj, kreu i BDI-së nuk u prononcua për mediat. Nga PSP deklaruan se Ahmeti është ftuar si dëshmitar, por në interes të procedurës para-hetimore nuk zbulojnë...

Zaev: Do të paraqitem para Komisionit Anketues pasi Gruevski të dëshmoj publikisht

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev në intervistë për "Top- tema" në televizionin Telma tha se do të paraqitet para Komisionit anketues për skandalin e përgjimeve pasi kryeministri publikisht të dëshmoj. Lidhur me letërnjoftimet e falsifikuara, Zaev rikujtoi se ato janë nxjerrë nga viti 2009 deri 2014 dhe shtoi se hetimi duhet të tregoj qëllimin e nxjerrjes së dokumenteve. Ai konfirmoi...

Zaev: Është e vërtetë se mafia është në Qeveri

Në Maqedoni, sipas tij ka luftë për liri dhe demokraci dhe ato kanë çmim të lartë. Është e vërteta se mafia është në Qeveri dhe paniku i paparë, tha ai tregon se pushteti është e vetëdijshme se për ta s’ka rrugëdalje. “Çdo gjë që bën Gruevski është përpjekje dhe propagandë për të gjetur shpëtim nga Prokuroria speciale publike. Gruevski dhe...

Zaev: MPB, Prokuroria dhe gjykata ta qojnë deri në fund hetimet për rastin me letërnjoftimet

Pushteti nëpërmjet mediave të tij u përpoq që t’i shtrembërojë faktet për rastin me falsifikimin e letërnjoftimeve, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve lidhur me këtë rast. Në një moment përmendin dhe theksojnë se këto letërnjoftime nuk janë shfrytëzuar për zgjedhjet, që sot për këtë punë të akuzojnë opozitën. Duhet të përkufizohet se...

Lëndët rreth parregullsive zgjedhore, të parat në listën e ekipit të Janevës

Lëndët e para për të cilat Prokuroria speciale publike konfirmoi se janë nën kompetencën e tyre dhe për të cilat do të fillohet procedurë para- hetimore janë lidhur me parregullsitë zgjedhore, njoftoi në konferencë shtypi zëdhënësja e Katica Janevës, prokurorja Lençe Ristovska. Siç njoftoi Ristovska, periudhën e kaluar krahas shqyrtimit janë bërë edhe analiza për të dhënat statistikore për lëndët...

Përzhino e pasaktë: Gruevski duhet të jep dorëheqje “në kohë” ndërsa Qeveria “në një kohë të ardhshme”

Grupet e punës së partive politike, që kanë firmosur Marrëveshjen e Përzhinos, këto ditë po i përmbyllin problemet në sferën e mediumeve. Më pas, në dhjetor pritet të zgjidhen dy çështje të rëndësishme: dorëheqja e kryeministrit Nikolla Gruevskit, të zgjidhet një kryeministër i ri dhe të ngritet padia e parë nga prokurorja speciale, Katica Janeva. Nëse respektohen të gjitha afatet...

Prokuroia për “Meta”: E qartë që Sofeski ka vdekur nga infrakti

Prokurori publik  kompetentë për ekspertizën në vendngjarje ku vdiq ish agjenti ushtarak, Goran Sofeski, nuk ka urdhëruar që të bëhet obduksion i trupit, sepse ekipi mjekësor, pas kontrollit ka konstatuar se Sofeski  “ e qartë ” se ka vdekur nga infarkti dhe nuk ka asnjë lloj dyshimi për shkaqet e vdekjes, thonë nga Prokuroria Publike për “Meta”. “Ekipi mjekësor i...

Gjykata e mbron vendimin për “bombat” e opozitës

Pas dilemës, e cila u shpalos në media dhe opinion e ekspertëve rreth çështjes se gjykatësi nga procedura e mëparshme ka guxuar të intervenoj dhe t’i shpall të pavlefshme “bombat” e opozitës si dëshmi, ndërkaq lëndët akoma janë në Prokurori para procedurës hetuese. Nga Gjykata Themelore Shkupi I thonë se vendimi i gjykatëses është i ligjshëm edhe në këtë...

Arrest për të dyshuarin e vrasjes së Argëtim Asani

Gjykatësi me procedurë të mëparshme nga gjykata themelore e Strugës i ka shqiptuar masën e arrestit 23 vjeçarit nga Struga, i cili dyshohet të ketë kryer vrasjen e zëvendës- drejtorit të DAP, Argëtim Asani (42), këtë fundjavë. Nga Prokuroria njoftojnë se po bëhet grumbullimi i dëshmive për zbardhjen e rastit. “Prokurori kompetent publik nga Prokuroria themelore publike- Strugë i ka ndërmarrë...

Dy të arrestuar në incidentin e armatosur në Kumanovë

Një ditë pas vrasjes së Xhemail Rexhepit, i njohur si Komandant Shqiponja në Kumanovë, policia nuk jep informacione të detajuara rreth rastit. Në kumtesën e MPB-së shkruhet vetëm se ka ndodhur një vrasje, të dyshuarit e të cilës i janë dorëzuar policisë, dhe se rasti po procedohet. “Dje rreth orës 15:35, rrugës për në lagjen Bedinje, në bar-kafenë “Shpija jonë”,...

Prokuroria 10 ditë pret rezultatet e obduksionit për 18 personat e vrarë në aksionin në Kumanovë

Prokuroria për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, në kompetencën e të cilës është hetimi për aksionin policor në Kumanovë, edhe më tej i pret raportet zyrtare nga rezultate e obduksionit për pjesëtarët e vrarë të policisë dhe grupit të armatosur, thonë për “Meta-n” nga Prokuroria. Në shkresën, si përgjigje ndaj pyetjeve tona : “Sa persona gjithsej kanë humbur...

Angellov proteston para Prokurorisë Publike

Drejtuesi i ‘Dinjitet’-it Stojançe Angellov, i shoqëruar edhe nga dhjetëra persona tjerë protestuan edhe sot para prokurorisë publike duke kërkuar dorëheqjen të parit të këtij Institucioni Marko  Zvërlevski. ‘Kërkojmë që të na njoftojnë në bazë të çfarë vendimi të tyre kanë dërguar kumtesë nëpër media, me çka në mënyrë jo formale i ndalojnë RTVM-së që të publikojë  materiale të plasuar...

Tre vjet burg për njërin nga të akuzuarit në rastin “Puç”

Gjykata ka sjellë vendim me të cilin është dënuar me tre vjet burg Z.K., i akuzuar në rastin “Puç”. Ky vendim është sjellë, pas pranimit publik për veprën penale të bërë për të cilën akuzohet ky person në rastin  “Puç”. Z.K. ka pranuar për të gjithë aspektet, pjesëmarrësit, rrethanat dhe detajet tjera të lidhura me rastin. “Pas sjelljes së Propozim...