fbpx
Tag: Prokurori special publik

tag: prokurori special publik

Houit për “Meta”: Maqedonia nuk ka rënë, por edhe më tej qëndron në zgrip të humnerës

Deputeti evropian dhe ish raportuese i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, Riçard Houit, në intervistë për “Meta” vlerësoi se është shumë vonë që të fitohet rekomandim pozitiv, por se dera e BE-së nuk është e mbyllur. Ai i bëri thirrje partisë në pushtet, të kryeministrit Nikolla Gruevski t’i zbatoj obligimet e marra me qëllim që ta kthej vendin në rrugën...

Kotevski: Vanahute e di kujt dhe sa presion i ushtron

-“Bisedimet janë të gjalla dhe janë duke u zhvilluar, por për këtë më së mirë është që ta pyesni ndërmjetësin në bisedimet Piter Van Houte”, kështu ka deklaruar drejtori i qendrës për komunikime të VMRO-DPMNE-së, Ivo Kotevski. Kotevski nuk ka dëshiruar të komentoj nëse në bisedat bilaterale që po zhvillohen, presion më i madh ushtrohet ndaj VMRO-DPMNE-së, apo ndaj LSDM-së,...

Këshilli i prokurorëve do të zgjedh ekipin e Janevës javën e ardhshme

Seanca e Këshillit të prokurorëve publik, për emërimin e ekipit të prokurores publike, Katica Janeva edhe krahas paralajmërimeve jo- zyrtare se do të mbahet nesër apo të mërkurën, megjithatë është anuluar për javën e ardhshme. Këtë për gazetën “Utrinski” e konfirmoi kryetari i Këshillit të prokurorëve publik, Petar Anevski i cili i theksoi edhe arsyet për anulimin e seancës. “Kërkuam nga...

Janeva: Pres mbështetje të madhe ndërkombëtare

Prokurorja publike speciale Katica Janeva në intervistë për televizionin “24 Vesti” thotë se nuk ndjen presion për asnjë lëndë, por se do të merr vendime së bashku me ekipin e saj për të cilat opinioni do të dijë si do të merren. “Çdo fjalë që do të hyj në prokurorinë special, do të analizohet në mënyrë përkatëse sipas Ligjit për...

Han: Emërimi i prokurores speciale nuk është fundi i tregimit

Emërimi i prokurores speciale publike është element i rëndësishëm për normalizimin e gjendjeve politike në Maqedoni, por kjo nuk është fundi i tregimit, deklaroi sot në Bruksel euro- komisari për zgjerim Johanes Han, një ditë para vizitës në Shkup. Han përshëndeti emërimin e prokurores publike, por porositi se KE do të vazhdoj të ndjek gjendjen në Maqedoni. “Vlerësoj dhe përshëndes faktin...

Gruevski: Nuk kam frikë nga Katica Janeva

Kuptohet se nuk frikësohem, nuk kam pse të frikësohem nga prokurori special, kështu iu është përgjigjur Nikolla Gruevski pyetjes së gazetarit, gjatë vizitës së tij në Qendrën e klinikës. Në pyetjen se propozim i kujt ishte Katica Janeva, për prokurore special, Gruevski ka thënë se të dy anët e kanë mbështetur zgjedhjen e saj. Ai ka mohuar përzierjen e personave nga...

Deputetët votuan Ligjin për prokurorin special publik

Me 111 vota “për” asnjë “abstenim” dhe  “kundër”, Kuvendi miratoi Ligjin për Prokurorinë Publike Speciale. Partitë politike të kënaqur me përmbajtjen e saj. Për LSDM-në marrëveshja është më shumë se ajo që kërkonte partia, transmeton “Meta”. Për VMRO – DPMNE me miratimin e ligjit do t’i jepen fund spekulimeve në lidhje me presionin dhe duke u përmbajtur kushteve të marrëveshjes. Prokurori...

Komisioni Evropian përshëndeti marrëveshjen dhe pret ligji të kaloj në Kuvend

KE përshëndeti marrëveshjen e arritur për emërimin e prokurorit publik special, njoftoi zëdhënësja e euro- komisarit Han, Maja Kocijançiq gjatë konferencës së sotme të shtypit. “Firmosëm marrëveshjen që sot në mëngjes në Shkup e arritën partitë politike për emërimin e prokurorit special publik, që ishte element i rëndësishëm i marrëveshjes politike e që u zhvillua me ndërmjetësimin e komisarit Han...

 “Twitter”: Katica nuk mund të gjenden në Google, Maqedonia fitoi KAT-women

Prokurorja publike Katica Janevs që herët në mëngjes u emërua për prokurore publike speciale është enigmë e vërtetë. Përveç emrit dhe biografisë së shkurtër, për prokuroren publike nga Gjevgjelia në kërkuesin Google s’mund të gjendet asnjë fotografi, që shkaktoi reagime nëpër rrjetet sociale https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/643691368334893056 https://twitter.com/BazeLazevski/status/643690866721296384   https://twitter.com/mindplumber/status/643689563794358272 https://twitter.com/apostolov80/status/643689321531351040 https://twitter.com/KureNaTocak/status/643674676779200513 https://twitter.com/EStavrevska/status/643682379043876864 https://twitter.com/arheologinja/status/643682820590800896 https://twitter.com/Plavaaa/status/643683838410014720 https://twitter.com/sinisa_goliOtok/status/643683831141240832 https://twitter.com/pilula12/status/643683207020453888 https://twitter.com/MajkaNaZmejovi/status/643680625623465984 https://twitter.com/dimanovski/status/643681054629490688 https://twitter.com/The_BB_/status/643679900818403328 https://twitter.com/Gjavolot/status/643679012032802816 https://twitter.com/b0stan/status/643668446480343040 https://twitter.com/Gjavolot/status/643667899136253952 https://twitter.com/bakraci/status/643695014044942336 https://twitter.com/Mee_Yah_/status/643698889443426304

Milloshoski: Bisedimet janë serioze, bëjmë çdo gjë që mundemi

Bisedimet janë serioze, bëjmë çmos që të arrijmë zgjidhje, tha deputeti i VMRO DPMNE, Antonio Milloshoski para fillimit të takimit të sotëm të grupeve të punës për emërimin e prokurorit special që po mbahet në Klubin e deputetëve. Në takim me përfaqësuesit e LSDM, VMRO DPMNE, BDI dhe PDSH janë edhe lehtësuesi belg Piter van Hojte, ambasadori i SHBA-së, Xhes...

Kallajxhiev: Mos të hymë në kurthin se çdo gjë duhet të përfundoj deri më 15 shtator

“Mendoj se tërë këtë tregim po e menaxhon opozita shumë keq- edhe më tej t’i mbaj anash shoqatat profesionale dhe sektorin e OJQ-ve. Ne jemi vendosur në situatë që të vendoset për ndonjë ligj esencial, që do të ketë ndikim në historinë e Maqedoni, a do të mund prej fillimit të krijohet shteti juridik. Opinioni s’duhet të futet në...

Në LSDM janë të befasuar nga deklarata e kryeministrit për prokurorin special

Edhe në LSDM-në opozitare janë në befasuar nga deklarata e djeshme e kryeministrit Nikolla Geuevski, në lidhje me emërimin e prokurorit special publik. Prej atje thonë se deri më tani nga VMRO DPMNE kanë insistuar të emërohet vetëm prokuror special dhe nuk kanë pranuar se ai duhet të ketë bashkëpunëtorë profesionist e as gjëra tjera që i nevojiten që të...

Komisioni Evropian përshëndeti kthimin e opozitës në Parlament

Komisioni Evropian përshëndeti kthimin e opozitës në Parlament. Zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq tha se tani është koha që Kuvendi të filloj të punoj në prioritetet e reformave në interes të shtetit. “Ne përshëndetim faktin që opozita tani është kthyer në Kuvend.  E dini se kjo është pjesë e Marrëveshjes me ndërmjetësim të BE-së, që u arrit në qershor dhe...

Zaev: Qytetarët do të fitojnë nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore

Partitë e mëdha politike do të humbin nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore, por në këtë rast fitojnë qytetarët, demokracia parlamentare dhe realisht, përmes modelit me një njësi zgjedhore, nuk do të ndodh që të ketë figura të fuqishme siç ishte Gruevski në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi Zoran Zaev kryetari i LSDM në takim me qytetarët në Pehçevë. “Kjo...