fbpx
Tag: Politikan

tag: politikan

MPJ-ja gjermane pret formimin e shpejtë të Qeverisë dhe zbatimin e reformave

“Është mirë që kryetari Ivanov lëshoi pe dhe ndaloi së bllokuari formimin e Qeverisë së re. Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev tashmë ka mandat për formim të Qeverisë. Ky është hapi i parë i rëndësishëm për tejkalim të krizës politike në të cilën gjendet Maqedonia. Ftojmë të gjithë aktorët që të bashkëpunojnë në mënyrë konstruktive kurse ajo vlen edhe...

Zaev i gatshëm për ballafaqim në televizion, Gruevski mendohet

Debati për politikat ekonomike mes ministrit të financave, Kiril Minoski dhe zv- ministri plotësues Kire Naumov, prej 16 shtatorit dhe ai i djeshmi (6 tetor 2016) mes ministrit të brendshëm Oliver Spasovski dhe zv- ministrit plotësues Oliver Andonov, edhe krahas të gjitha dobësive, megjithatë janë fije shprese për më shumë se një dekadë ballafaqimet e bllokuara të ndërsjella të...

Ivanov: I pres kërkesat e jo- politikanëve për anulimin e faljes

Presidenti Gjorgje Ivanov sot në Sofje u bëri thirrje personave tjerë të falur nga lista e tij, që nuk janë nga fusha e politikës, e që duan t’u tërhiqet falja, të dorëzojnë kërkesë deri tek ai. Ivanov në deklaratë për “Telma” thotë se deri më tani nuk ka arritur asnjë kërkesë për anulimin e faljes. “Liderëve u ofrova zgjidhje nga kriza,...

PSP për vendimin e Ivanov: Anulimi i faljes duhet të vlej për të gjithë

Prokuroria speciale sot nuk do të del me koment lidhur me vendimin e presidentit, Gjorgje Ivanov për tërheqjen e vendimit për 22 politikan pasi ende nuk dinë për cilët persona ka të bëjë vendimi i presidentit, deklaroi për “Meta” zëdhënësja e PS-së, prokurorja Lençe Ristoska. “Qëndrimi jonë është se nuk ekziston arsyetim për qasje selektive kur bëhet fjalë për realizimin...

Ivanov tërhoqi faljet për 22 politikanë, të tjerët duhet të kërkojnë vet

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov, në një konferencë për shtyp, sot ka vendosur që ta shfuqizojë një pjesë të abolimit apo faljes. Është tërhequr vendimi për faljen e 22 eksponentëve politik. Të gjithë personat tjerë kanë mundësi që të dorëzojnë kërkesa personale për vendimet e tyre për falje. “Vendimi për falje e solla në interes të shtetit dhe të qytetarëve...

Sot protestojnë të burgosurit dhe familjarët e tyre

Të burgosurit dhe familjarët e tyre sot do të protestojnë në dhe para të gjitha burgjeve në Maqedonisë, pasi presidenti Gjorgje Ivanov ende nuk u është përgjigjur kërkesave të tyre për falje. Sipas njoftimeve, protesta do të mbështetet edhe nga OJQ-të, që tani po protestojnë për shkak të vendimit të Ivanov që t'i ndërpres proceset kundër politikanëve dhe bashkëpunëtorëve të...

Ivanov: Deri më tani nuk kemi gjetur bazë juridike për tërheqjen e faljes

Siç paralajmërova në fjalimin tim të fundit, në lidhje me kërkesat e arritura për tërheqjen e vendimit për falje, lirimin nga ndjekja pa procedurë, në vijim e sipër janë konsultimet me ekspertët për gjetjen e ndonjë zgjidhje juridike- shkruan presidenti Gjorgje Ivanov në deklaratë me shkrim. Në deklaratë përmendet se nga konsultimet e kryera deri më tani me ekspertë të...

Ivanov hodhi “bombë”: I amnistoi politikanët ndaj të cilëve zhvillohen procedura

Presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov sot mori vendim për faljen dhe amnistinë e të gjithë politikanëve ndaj të cilëve ka procedurë gjyqësore. Këtë Ivanov e njofto sot pasdite, në fjalimin e tij para qytetarëve të RM-së. Duhet të shihet si ky vendim i Ivanovit do të ndikoj ndaj të gjitha procedurave para- hetimore dhe hetimore që i hapi PSP kundër politikanëve...

 “E majta”: Të zbardhen emrat e maqedonasve që kanë pasur llogari- ofshor në Panama

Partia e porsaformuar “E majta” kërkon që të zbulohen emrat e atyre që kanë lidhshmëri me aferën “Panama Papers”. “Edhe pse Prokuroria publike gjoja hapi procedurë lidhur me këto ngjarje, opinioni ende nuk e din se si në mënyrë kundër- juridike janë hapur këto llogari dhe prej nga rrjedhin këto shifra milionëshe. Fare nuk jemi të befasuar që Prokuroria publike...

U rritën me krenari: Figurat publike dikur dhe tani

I shohim çdo ditë dhe sa më pak i vërejmë gjurmët e ndryshimeve që koha ka lënë në dukjen e tyre të jashtme. Kur hynë në politikë të gjithë ishin të freskët dhe thuajse pas një dekade pune, orët e gjata të punës, stresi dhe obligimet lanë gjurmë në dukjen e tyre fizike. Mirëpo, kjo nuk vlen vetëm për politikanët...