fbpx
Tag: Piter Vanhoute

tag: Piter Vanhoute

Bejl dhe Orav, përforcim në grupet e punës lidhur me mediat

Ambasadori i SHBA-së në Maqedoni Xhes Bejli dhe euro-ambasadori Aivo Orav iu bashkëngjitën negociatorëve të grupeve të punës për ligjin e mediave në Klubin e deputetëve. Diplomatët do të tentojnë të bëjnë presion ndaj partive politike për zgjidhje më të shpejtë të kësaj çështje. Para fillimit të takimit, ndërmjetësi belg Piter Vanhoute tha se pret zgjidhje, por se nuk është optimist. Do...

Vanhoute nuk është optimist, por shpreson në progres për mediat

Shpresoj në zgjidhje, por s'jam optimist, deklaroi ndërmjetësi belg Piter Vanhoute para fillimit të takimit të grupeve të punës në Klubin e deputetëve. "Do të bisedojmë për të gjitha propozimet e partive politike, shoqatave dhe organizatave të gazetarisë. Jam i vetëdijshëm se ka pak kohë, por do të bëjmë çmos që kjo të tejkalohet" deklaroi Vanhoute. Sot pasdite në takim në...

Grupet e punës për mediumet edhe më tej s’mund të arrijnë progres

Nuk dihet nëse sot do të vazhdojnë bisedimet e grupeve të punës të partive politike, nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos lidhur me mediumet, pasi edhe takimi i fundit të enjten e kaluar kaloi pa përafrim të qëndrimeve. Tani për tani, sipas informacioneve partiake, ndërmjetësi belg Piter Vanhoute nuk ka caktuar takim. Bisedimet kanë ngecur prej të premten pasi në takimet...

Bisedimet e grupeve të punës për mediat përsëri të bllokuara

Bisedimet e grupeve të punës të partive politike, nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos sërish janë bllokuar pasi edhe dje në takimet dypalëshe me ndërmjetësin belg Piter Vanhaute, biseduesit i kanë përsëritur vijat e kuqe nga të cilat nuk e kanë ndërmend të largohen. Tani për tani nuk ka të caktuar takim të ri dhe nuk dihet se kur ajo...

Selmani: VMRO DPMNE dhe LSDM janë bashkuar që të minojnë propozimin e Vanhoute

As ligji i propozua nga LSDM nuk është i pranueshëm për SHGM-në. Sipas kryetarit të kësaj Shoqate, Naser Selmani, VMRO DPMNE dhe LSDM i kanë bashkuar forcat për të minuar propozimin e ndërmjetësit belg Piter Vanhoute, për reformat në sistemin mediatik. Ai në profilin e tij në Facebook shkroi se amendamentet e LSDM edhe nga avioni shihet se s’kanë lidhje...

SHGM dhe SPGPM insistojnë partitë politike të pranojnë propozimin e Vanhoute

Nesër partitë politike do të vazhdojnë me bisedimet lidhur me reformat në mediume, kështu që i bëjmë thirrje BE-së dhe SHBA-së të këmbëngulim te biseduesit që të pranojnë propozimin e ndërmjetësit belg Piter Vanhoute, theksoi në konferencën e sotme për shtyp kryetari i Shoqatës së gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani. Sipas tij, ky propozim është zgjidhja më e mirë sepse...

Vanhoute nga Brukseli do të sjell propozim- ligj të ri për mediumet

Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute pritet nesër të miratoj propozim- ligj të ri për mediumet, i cili do t’u prezantohet partive nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos. Sipas informacioneve tona, ndërmjetësi këtë fundjavë ka qenë për konsultime në Bruksel për ngjarjet në vend. Nesër pasdite sërish do të mbahet takim i grupeve të punës në Klubin e deputetëve, ku do të bisedohet...

Vanhoute: Zgjedhje ku nuk marrin pjesë të gjithë partitë politike, janë zgjedhje problematike

Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute sot para fillimit të takimit të grupeve të punës tha se, sipas tij, ka mundësi të arrihet marrëveshje për Ligjin e mediumeve dhe se është mirë që partitë politike ofrojnë propozime, që janë zgjidhje finale e jo vetëm propozime. Ai konfirmoi se me disa nga propozimet ka problem sepse nuk janë sipas standardeve të BE-së. Vanhoute...

Vanhoute: Vendimi njëanësh që të shkohet në zgjedhje shkatërroi besimin në proces

Nuk besoj se partitë duan më tej të punojnë bashkë dhe të tentojnë së bashku t’i arrijnë qëllimet, deklaroi ndërmjetësi belg në bisedimet rreth Marëveshjes së Përzhinos, Piter Vanhoute para takimit të sotëm të grupeve të punës në Klubin e deputetëve, që filloi prej orës 18. Si arsye kryesore për gjendjen e këtillë, Vanhoute theksoi datën e zgjedhjeve gjegjësisht “vendimin...

Vanhoute është optimist se sot do të zgjidhen edhe dy pikët e ngelura nga Marrëveshja

Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute para takimit të sotëm të grupit të punës në Klubin e deputetëve, tha se është optimist dhe se shpreson se sot do të zgjidhen dy çështjet e ngelura nga Marrëveshja e Përzhinos. Ai tha se sot do të bisedohet për dy problemet gjegjësisht për mediumet dhe për metodologjinë e pastrimit të listës së zgjedhësve. “Pres sot të...

Vanhoute: Të gjithë ishin konstruktiv, por ka shumë punë deri në zgjedhje

Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute përshëndeti marrëveshje e arritur sot për ekspertët e KSHZ-së. “Jam shumë i lumtur dhe mund të njoftoj se liderët e partive politike arritën marrëveshje për ekspertët e KSHZ-së. Shpresoj që sa më shpejtë të filloj me punë dhe të emërohet sekretari i përgjithshëm. Mund të them se partitë ishin konstruktive” tha Vanhoute. Ndërmjetësi megjithatë theksoi se deri...