fbpx
Tag: Përgjegjësi

tag: përgjegjësi

VMRO DPMNE: Maqedonia po bëhet viktimë e sjelljes anti- shtetërore të Zaevit dhe LSD-së

"LSD heshti pas vendosjes së flamurit shqiptar në kabinetin e kryetarit të Kuvendit. Tani LSD hesht edhe lidhur me deklaratën e Talat Xhaferit se do ta zyrtarizoj gjuhë shqipe në mbarë territorin ndërsa Kuvendi në Maqedoni do të jetë parlamenti i tretë në rajon ku seancat do të zhvillohen në gjuhën shqipe", ka thënë VMRO DPMNE në kumtesën e...

Zaev- Bejli: Presim Ivanov të veproj sipas Kushtetutës dhe ta jap mandatin

Proceset demokratike është e domosdoshme që të vazhdojnë me formimin e qeverisë së re, që do të siguroj stabilitet në vend dhe perspektivat e Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së. Këtë sot në takim e kanë konstatuar lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ambasadori i SHBA-së në vend, Xhes Bejli, kumtojnë nga LSDM. “Shumica parlamentare veçse ka krijuar kushte për të...

SHBA dënojnë sulmin ndaj deputetëve, kërkojnë hetim dhe përgjegjësi

SHBA fuqishëm dënon sulmet ndaj anëtarëve të Kuvendit të Maqedonisë, ka thënë zëdhënësi i Departamentit shtetëror amerikan, Mark Toner. “SHBA fuqishëm i dënojnë sulmet ndaj anëtarëve të Parlamentit të Maqedonisë të cilat vijuan pas përzgjedhjes së Talat Xhaferit për kryetar parlamenti. Në proceset demokratike nuk ka vend për dhunë. Shprehim simpatitë më të thella për anëtarët e Parlamentit që janë...

LSDM: Proceset demokratike vazhdojnë, qytetarët të ruajnë qetësinë

Proceset demokratike vazhdojnë pas zgjedhjet legjitime të kryetarit të ri të Kuvendit të RM-së, porositën nga LSDM në njoftimin e rregullt ditor pas incidenteve të djeshme të dhunshme, ku u lënduan disa deputetë, mes të cilëve edhe lideri i opozitës, Zoran Zaev. “Opinioni vendor dhe ai ndërkombëtarë zëshëm mbështetën zhbllokimin e Kuvendit. Gjithashtu, qartë dërguan mesazhin e regjimit në rënie...

Zaev: Nuk do të donim që të përsëritet 24 dhjetori, nuk i tregojmë taktikat e partisë

“Ekzistojnë shumë alternativa, nuk i tregojmë taktikat e partisë sepse mund të shkaktojnë hapa nga oponenti ynë, dhe kjo mund të çoj drejt ndonjë situate të padëshiruar. Por, hapur flasim se nuk do të donim të përsëritet 24 dhjetori apo diç e hidhur për opinionin e Maqedonisë. Pamë se çfarë mund të bëj VMRO DPMNE dhe partnerët e tyre...

Kukan, Flekenshtajn dhe Uajgl do të rekomandojnë PE të anulojë miratimin e raportit

I bëjmë thirrje kryetarit dhe partive politike që të respektojnë vendimin demokratik të qytetarëve të vendit dhe pa anulim të mëtutjeshëm të pranojnë çdo shumicë parlamentare, thuhet në deklaratën e përbashkët të treshes euro- parlamentare, Eduard Kukan, Knut Flekenshtajn dhe Ivo Uajgl lidhur me ngjarjet aktuale politike në Maqedoni. “Siç kemi treguar disa herë së bashku me komisarin Han, presim...

Në shenjë solidariteti me kolegët e sulmuar, “Meta” nuk do të informojë nga protestat

Në shenjë proteste për shkak të sulmit ndaj kolegët tanë nga portali “A1on”, por edhe sulmet e vazhdueshme verbale ndaj të gjitha ekipeve, agjencia e lajmeve “Meta”, duke u bashkëngjitur mediave tjera, nuk do të informoj për protestat e sotme të nismës “Për Maqedoni të përbashkët”, as në Shkup e as në qytetet tjera. Nëse nëpër protesta ndodhin dhuna...

Pa përgjegjësi dhe llogaridhënie të institucioneve nuk ka demokraci dhe sundim të mirë

Llogaridhënia dhe përgjegjësia e institucioneve janë kyçe për demokratizimin e shoqërisë- është konkluzioni i konferencës finale në suazat e projektit AKTION SEE Vishegrad- Përgjegjësia, teknologjia dhe rrjeti i llogaridhënies institucionale në Evropën Juglindore me temë “Rruga për sundim më të mirë”, që u mbajt sot nën patronazhin e Fondacionit për internet dhe shoqëri “Metamorfozis”. Ambasadori i Polonisë në Maqedonisë, Jacek...

Plomp: S’ka kohë për humbje, presim qeveri reformuese dhe përgjegjëse

Nuk ka kohë për humbje dhe nga politikanët e vendit varet vendimi për të ardhmen e Maqedonisë, deklaroi sot ambasadori i Holandës, Volter Plomp, pas prezantimit të sotëm të hulumtimit “Të paraburgosur në mënyrë të pabazë – implikime juridike dhe buxhetore”, në Info qendrën e BE-së në Shkup. “Nëse më pyetni si i komentoj ngjarjet e fundit dhe bisedimet për...

Ivanov kërkoj qeveria e re ta ruaj karakterin unitar të shtetit

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka mbajtur sot fjalimin e tij vjetor para gazetarëvem, ku bëri thirrje që të ndërpritet retorika e ndasive në patriotë dhe tradhtarë dhe kërkoi pajtim dhe përgjegjësi. Në këtë fjalim, Ivanov ka theksuar se asnjëherë nuk do të pajtohet që Republika e Maqedonisë të jetë shtet federal. Ai u bëri thirrjeve politikanëve që mos të mendojnë në mënyrë post- zgjedhore...

LSDM: Përgjegjësi për hyrjen në TV 21 duhet të ketë

LSDM sot në mënyrë të ashpër dënoi vandalizmin në TV21 nga sigurimi i Nikolla Gruevski dhek ërkoi përgjegjësi për kryerësit e këtij akti. "Ky akti vandal është edhe një dëshmi se sa shumë është e cenuar informimi në Maqedoni, tregon sa është shkatërruar demokracia. Nikolla Gruevski dhe bashkëpunëtorët e tyre më shumë kanë frikë nga e vërteta dhe ikin nga...

Ivanov ju bëri thirrje liderëve të partive që të tregojnë përgjegjësi

Presidenti i vendit Gjorgje Ivanov ju bëri thirrje partive politike të tregojnë përgjegjësi ndaj qytetarëve dhe interesave të shtetit dhe t’i vendosin fund kësaj krize. Marrëveshja politike e cila u arrit për këtë qëllim ka obligime dhe afate të qarta, thuhet në apelin publik të Ivanov. Ai shton se është koha që, pa shtyrje të mëtutjeshme, të zbatohen pikat e...

LSDM: Nëse s’ka paraqitur pistoletën, çfarë tjetër nuk paraqet Mijallkov kur lëshon vendin?

"Ky është skandal i ri, pas një sërë skandalesh ku i fundit ishte me pasaportën diplomatike të Mijallkovit" reagojnë nga opozitarja LSDM lidhur me informacionin se ish drejtorit të  Drejtorisë së Sigurimit dhe Kundërzbulimit (DSK), Sasho Mijallkov, pasi i është gjetur pistoletë në valixhen e udhëtimit. Nga LSDM-ja pyesin : Kush i ka lejuar Mijallkovit të kalojë pa e kontrolluar valixhen e...

UÇK merr përgjegjësinë për sulmin me granatë ndaj qeverisë

Sulmi ndaj qeverisë së Maqedonisë me granatë tre ditë më parë ka tashmë edhe autorët. Sipas mediave maqedonase duke ciuar komunikatën për shtyp, autorët e sulmit ndaj qeverisë është Ushtria Çlirimtare Kombëtare,  transmeton „Koha ditore" Bazuar në komunikatën për shtyp, UÇK ka marrë përgjegjësinë për sulmin që ndodhi të premten më 10 prill rreth orës 21.00, kur një granatë e hedhur...

Ndërroi jetë Tamara nga Velesi, kush do ta merr përgjegjësinë?

Sot rreth orës gjashtë të mëngjesit pa shenja jete,  në spitalin e  Velisit është dërguar Tamara nga Velesi  ,  informon ”Telegraf “. Akoma nuk dihen shkaqet e  vdekjes së vajzë. sot në or a6 të mëngjesit vajzën sot e sollën tek ne pa shenja jete. Thirrëm anesteziolog, pediatër bëmë përpjekje për reanimim, por pa sukses. Shkaku i saktë për vdekjen...

LSDM-ja kërkon përgjegjësi nga Trajanovski për dyert e mbyllura të shkollave

Sot në seancën për pyetje të këshilltarëve do të kërkojmë përgjigje dhe përgjegjësi për dyert e mbyllura në shkollat e mesme në Shkup, gjatë protestave, deklaroi Damjan Mançevski, koordinatori  i grupit të këshilltarëve nga koalicioni “Lidhja e së ardhmes”, në konferencën për shtyp. - Nxënësit e shkollave të mesme drejtpërdrejtë  janë të prekur nga testimi ekstern që pushteti do ta...