fbpx
Tags Parulla

Tag: parulla

“Nuk ju amnistojmë”, porositën qytetarët në protestat paqësore dhe të qeta

Në atmosferë të qetë me parulla “Dorëheqje”, “Nikolla në robëri” dhe “Nuk ju amnistojmë” para godinë së Qeverisë përfundoi protesta e sotme e qytetarëve kundër vendimi të presidentit Ivanov i cili fali 56 politikanë. Numri i madh i protestuesve para Qeverisë erdhi nga Ministria e kulturës, e cila u ngjyros me qese me ngjyrë. Itinerari drejt Ministrisë së kulturës, thonë organizatorët,...

Protesta: Ta mbrojmë Kushtetutën nga Gjykata Kushtetuese

Nën transparentën “Ta mbrojmë Kushtetutën nga Gjykata Kushtetuese”, qindra protestues janë mbledhur para objektit të Gjykatës Kushtetuese në Shkup. “Dorëheqje”, “Shtet partiak”, “Banditë”, “Shtet mafijozësh” ishin vetëm disa nga thirrjet që dëgjoheshin nga protestuesit. Masës së protestuesve me fjalim iu drejtua aktivisti për të drejtat e njeriut Petrit Saraçini. “Prapa kësaj fasade të shkatërruar, e ndërtuar me paratë tona, heshti për dëbimin...

Mjekët u grumbulluan në oborrin e Qendrës klinike

Qindra mjek u mblodhën në qendrën klinike në Nëna Terezë që ti japin mbështetje mjekut i cili para tre ditëve u plagos me armë zjarri në Klinikën për sëmundje degjistive, nga ana e një pacienti. Mjekët shprehën solidaritet me kolegun e tyre dhe kërkuan bashkëpunim më të madh me ministrinë e shëndetësisë-shkruan "Plusinfo". Nga Prokuroria publike dje për “Meta” deklaruan...

 “Plenumi i shkollave të mesme”: Do të protestojmë derisa t’i plotësojnë kërkesat tona

Plenumi i nxënësve të shkollave të mesme mban marsh protestues në Shkup me kërkesë të ndryshohet  testimi ekstern dhe plenumi të përfshihet  në përgatitjen e konceptit të ri  për dhënien e maturës shtetërore. Kërkojnë modeli i ri i maturës shtetërore të vlejë për gjeneratat e ardhshme të shkollave të mesme, ndërsa të gjtihë që tani  janë në arsimin e...