fbpx
Tags OSBE

Tag: OSBE

Ahmeti: Ekziston mundësia për nxitjen e përplasjeve në vend për interesa gjeopolitike

Qeveria e re reformuese do të formohet së shpejti ndërsa kryetari sapoemëruar i Kuvendit po kryen pjesën e tij të obligimit që të lehtësohet dhe të përshpejtohet ky proces, ka thënë kreu i BDI-së, Ali Ahmeti në takimin e djeshëm me përfaqësuesin e posaçëm të OSBE-së, ambasadorin Kristian Shtrohal dhe ambasadoren e OSBE-së në Maqedoni, Nina Suomalainen. Ahmeti dhe Shtrohal...

SHBA: Të japin llogari ata që kanë kryer, organizuar dhe porositur dhunën

SHBA-të i bëjnë thirrje kompetentëve në Maqedoni që të marrin hapa për të gjetur siguri për të gjithë anëtarët e Kuvendit, t’i hetojnë rastet e dhunës hollësisht dhe t’i thërrasin në përgjegjësi kryerësit, organizuesit dhe porositës e dhunës, ka deklaruar përfaqësuesja e Misionit të SHBA-së në OSBE, Kejt Bërns gjatë fjalimit të saj në këshilli e përhershëm të OSBE-së...

Zaev për flamurin në kabinetin e Xhaferit: Nëse ka ndodhur gabim, duhet të përmirësohet

Ka mundësi deri në fund të muajit të formohet qeveria e re, sipas afateve, por varet nga vendimi i Gjorge Ivanovit si dhe nga gatishmëria teknike e Kuvendit, ka deklaruar lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, pas takimit me përfaqësuesit e OSBE-së në “Holiday In”. Ai ka shtuar se është i gatshëm të takohet me Ivanovin për t’ia garantuar unitetin dhe...

OSBE bën thirrje që dhuna të ndalojë ndërsa policia të krijojë kushte për siguri

Shefja e misionit të OSBE-së në Maqedoni, Nina Suomalainen, përmes profilit të saj në Twitter bëri thirrje që të ndalojë dhuna në Kuvend ndërsa policia të krijojë kushte për siguri. "Situatë me tension në Shkup. Dhuna duhet të ndalojë, policia duhet të krijoj kushte për sigurinë e Kuvendit dhe deputetëve", shkroi Suomalainen në Twitter.   https://twitter.com/ninasuomalainen/status/857658079453818880

Zanier në Twitter: Kriza politike nuk guxon të shndërrohet në tensione ndëretnik

Liderët politik patjetër t'i tejkalojnë interesat partiake dhe të zgjidhin krizën politike dhe nuk duhet të lejohet kjo të shndërrohet në tension ndëretnik. Ky është mesazhi kryesor i sekretarit të përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zanier që ia ka dërguar presidentit të shtetit, Gjorgje Ivanov dhe ministrit të jashtëm, Nikola Poposki. "Sot në mëngjes u takova me Kryetarin e shtetit dhe...

Zanier: Kriza politike mund të merr dimension ndëretnike dhe rajonal

Avancimi që është arritur në vitin 2016-të do të rrezikohet pa stabilitet politik ndërsa kriza e vazhduar politike është e dëmshme për vendim dhe popullin, vlerësoi sekretari i përgjithshëm i OSBE-së, Lamberto Zanier në kolumnën e publikuar në “Utrinski Vesnik”. “Kriza politike dyvjeçare përveç që i ngadalëson reformat gjithashtu kërcënon të merr dimension ndëretnik dhe rajonal, diç që vendi s’mund...

Shefi i OSBE-së do të takohet me krerët shtetëror dhe politik

Sekretari i përgjithshëm i OSBE-së, Lamberto Zanier sonte do të arrijë në Shkup për shkak të krizës së re pas vendimit mos të ndahet mandati për formimin e Qeverisë. Zanier gjatë ditës do të takohet me shefin e diplomacisë maqedonase, Nikola Poposki, presidentin Gjorgje Ivanov, liderët e partive politike si dhe përfaqësuesit e organizatave civile. Javën e shkuar, pasi Ivanovi vendosi...

Kurz: Vendimet final duhet t’i marrin partitë ndërsa ne nuk do të përzihemi

Politikanët maqedonas duhet t’i marrin vendime të cilat merren pas zgjedhjeve ndërsa nga ana jonë nuk do të ketë pengesë në rrjedhën e mëtutjeshëm të ngjarjeve, deklaroi shefi i diplomacisë austriake dhe kryesues me OSBE-në, Sebastian Kurz, i cili sot ishte për vizitë në vend. Ai shtoi se interesi i Austrisë është që në Maqedoni edhe më tej të ketë...

Poposki dhe Kurz vizituan “kuotën 59”, por anashkaluan kampin “Vinojug”

Shefi i diplomacisë austriake dhe kryesues me OSBE-në, Sebastian Kurz sot ka arritur në vend ndërsa pasdite me homologun e tij, ministrin e jashtëm Nikola Poposki vizituan kuotën 59 në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë, në Gjevgjeli. Për mediat u prononcua vetëm Poposki i cili tha se Maqedonia ka pasur rol kyç në pengimin e emigrimit dhe menaxhimit me krizën...

Kurz nesër me Poposkin do të vizitojnë “kuotën 59” në Gjevgjeli

Shefi i diplomacisë austriake dhe kryesues me OSBE-në për vitin 2017, Sebastian Kurz nesër do të qëndron për vizitë pune në Maqedoni ku do të takohet me homologun e tij, Nikola Poposkin. Sipas agjendës, e publikuar nga MPJ, Poposki dhe Kurz nesër në ora 13:30 do të vizitojnë kuotën 59 në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë në Gjevgjeli, që është...

Ahmeti: Erdhi koha që e vërteta të del në shesh

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka pritur sot në një takim pune në selinë e BDI-së në Tetovë, Shefen e Misionit të OSBE në Shkup, Ambasadoren Nina Suomalainen në të cilin, siç njoftojnë nga partia, është diskutuar për situatën pas- zgjedhore në Maqedoni dhe për qëndrimet e BDI-së lidhur me situatën e krijuar. “Ahmeti foli për fushatën tendencioze...

OSBE: Zgjedhjet kaluan mirë, por shteti patjetër duhet t’i përforcoj institucionet

Dita zgjedhore kryesisht kaloi mirë ndërsa nëse nuk ka ankesa, institucionet dhe shteti duhet të ballafaqohen me to, deklaroi përfaqësuesi special i OSBE-së, Roberto Bateli, gjatë prezantimit të rezultateve fillestare për rrjedhën e procesit zgjedhor. Në konkluzionin e përbashkët të vëzhguesve ndërkombëtarë theksohet se qytetarët e kanë kuptuar rëndësinë dhe rolin e zgjedhjeve ndërsa politikanët tani duhet të shfrytëzojnë mundësinë...

Poposki: Përgatitja e zgjedhjeve nuk lë hapësirë për pretekste rreth rezultateve

Shefi i diplomacisë maqedonase, Nikolla Poposki sot në takimin ministror të vendeve- anëtare të Organizatës për siguri dhe bashkëpunim pranë Evropës (OSBE) theksoi se terrorizmi, ekstremizmi i dhunshëm, radializimi dhe kriza e refugjatëve paraqesin sfida serioze të sigurisë me të cilat ballafaqohet rajoni i OSBE-së. “Maqedonia është partner aktiv i koalicioneve ndërkombëtare anti- terror dhe do të vazhdoj të kontribuoj...

SHBA i bën thirrje VMRO DPMNE-së publikisht të mbështes Katica Janevën dhe KSHZ-në

Kejt Bërns, përfaqësuesja e SHBA-së në Këshillin e përhershëm të OSBE-së në Vjenë, i bëri thirrje VMRO DPMNE-së publikisht të mbështes punën e prokurores publike në të gjitha fazat e funksionimit të saj, shkruan Nova TV. “Emërimi i shpejtë i Katica Janevës si prokurore publike për hetim të komunikimeve të përgjuara; propozimi i saj në kohë të ekipit të prokurorëve...

Zaev: Presim që Marrëveshja e Përzhinos të realizohet sa më parë

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sot pasdite u takua me ambasadoren e OSBE-së në Maqedoni, Nina Soumalajnen. Siç njoftojnë nga LSDM-ja në takim është diskutuar për gjendjen aktuale politike të Maqedonisë dhe për sigurimin e kushteve për zgjedhje korrekte dhe demokratike.  Zaev ka informuar Suoumalajnen për ngjarjet e fundit në procesin e bisedimeve dhe për Marrëveshjen e Përzhinos. -Jemi të përkushtuar...

Daniel Ber: Dështimi i Marrëveshjes së Përzhinos i vë në pikëpyetje edhe zgjedhjet

Dështimi i zbatimit të reformave të nevojshme vë nën dyshim mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të caktuar për muajin prill të vitit të ardhshëm, deklaroi ambasadori i SHBA-ve në Këshillin e OSBE-së në Vjenë, Daniel Ber në fjalimin e tij para Këshillit. “SHBA-të me kujdes vëzhgojnë ngjarjet në Maqedoni lidhur me zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos. Respektimi i marrëveshjes...

Xhaferi: Modeli gjuhësorë zviceran do të ishte më i mirë për Maqedoninë

Konferenca e sotme për Marrëveshjen Kornizë të Ohrit, e cila u ndoq nga Zëvendës Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, në krye të Marrëveshjes Kornizë, Musa Xhaferi, Pieter Feith nga Instituti për Paqe dhe ambasadori i OSBE-së në Maqedoni, Nina Suomalajnen, transmeton “Meta”. Sipas Xhaferit mënyra më e mirë për zbatimin e Marrëveshjes kornizë është modeli gjuhësorë i Zvicrës, ku të...

OSBE: Prioriteti kryesor dhe urgjent është që të evitohet përshkallëzimi

Misioni i OSBE-së në Shkup prej afër vëzhgon situatën në Kumanovë dhe kërkon nga palët që të jetë të qetë. “Besojmë se siguria e popullatës lokale është me rëndësi elementare. Jemi në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet relevante dhe kërkojnë të gjithë qytetarët dhe partitë politike të jenë të përmbajtur. Prioriteti kryesor dhe urgjent është që të evitohet përshkallëzimi që...

OSBE: Të ndalohen sulmet prej në internet ndaj gazetareve

Përfaqësuesja e OSBE-së për lirinë e mediumeve, Dunja Mijatoviq theksoi se nevojitet aksion urgjent për kundërshtimin e sulmeve të shpejta prej internetit ndaj gazetareve. Hulumtimet për shqetësimin dhe dhunën ndaj gazetareve tregojnë se më shumë se 25% e këtyre dukurive ndodhin në internet. Është vërtetuar edhe se gazetarët thuajse tre herë më shpesh i ekspozohen komenteve fyese në rrjetin social “Tuiter”...

Mijatoviq: Mbyllja e Kezharovskit është porosi për censurë të frikshme në Maqedoni

Përfaqësuesja e lartë e OSBE-së për lirinë e mediumeve, Dunja Mijatoviq në profilin në tweeter shkroi se burgosja e gazetarit Tomisllav Kezharovskit është presedan i rrezikshëm i lirisë së mediumeve të Maqedonisë, informon “Lokalno.mk”“. Ajo thotë se “vendimi i Gjykatës së Shkupit që të dërgojë gazetarin Kezharovski në burg, jep porosi për censurë të frikshme”. Pardje në Gjykatën e Apelit i...