fbpx
Tags Opozita

Tag: opozita

Partitë fshehin prej ku i financojnë fushatat, që kushtojnë rreth 1 milionë euro

Presidenti amerikan Donald Tramp në fushatën zgjedhore ka shpenzuar 600 milionë dollarë ndërsa kundër- kandidatja e tij, Hilari Klinton më shumë se 1 miliardë euro. Ndërsa në Maqedoni për fushatat zgjedhore të kandidatëve të partive më të mëdha politike për zgjedhjet presidenciale në vitin 2014-të janë shpenzuar rreth 1 milionë euro. Për fushatën zgjedhore e Gjorgje Ivanovit, VMRO DPMNE ka...

Maqedonia lëshoi euro- obligacionin në vlerë prej 450 milionë euro

Maqedonia sot lĂ«shoi euro- obligacionin nĂ« vlerĂ« prej 450 milionĂ« euro me normĂ« interesi prej 5,625% dhe afat kthimi prej 7 viteve dhe bĂ«het fjalĂ« pĂ«r kushte tĂ« volitshme duke pasur parasysh situatĂ«n komplekse politike nĂ« vend, njoftoi Ministria e financave. “Mjetete nga euro- obligacioni do tĂ« pĂ«rdoren pĂ«r nevojat buxhetore nĂ« vitet fiskale 2016/2017 si dhe pĂ«r pagesĂ«n e...

Euro–obligacioni pĂ«r herĂ« tĂ« dytĂ« ofrohet pĂ«r shitje

Pas anulimit tĂ« shitjes sĂ« euro – obligacionit prej 650 milionĂ« euro, ajo pĂ«rsĂ«ri Ă«shtĂ« ofruar nĂ« shitje, shkruan “Rojters”. Para pesĂ« ditĂ«ve, Maqedonia e anuloi dhĂ«nien e euro-obligacionit shtatĂ«vjeçar pasi qĂ« anĂ«tarĂ«t e LSDM-sĂ«, nĂ«pĂ«rmjet letrave deri te grantet bankare e kanĂ« kontestuar legalitetin e procedurĂ«s. NĂ« letĂ«r Ă«shtĂ« shkruar se vendi nuk ka mekanizma tĂ« pĂ«rshtatshme ligjore pĂ«r dhĂ«nien...

Fermerët e Manastirit Ilievski dhe Nedelovski thirren për bisedë informative në Prokurorinë themelore- Shkup

Prokuroria themelore- Shkup u ka dërguar ftesë për bisedë informative fermerit të Manastirit Dushko Ilievski dhe duhan- prodhuesit Kire Nedelkovski, për shkak të pjesëmarrjes në protestat e prillit të këtij viti në Shkup, ndaj vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov për faljen e 56 politikanëve. Ilievski dhe Nedelkovski, sipas ftesave, dyshohen për pjesëmarrje në turmë dhe pengimin e personit zyrtar në...

Gruevski për Nuland: Opozita duhet të obligohet se do të merr pjesë në zgjedhje

ËshtĂ« me rĂ«ndĂ«si esenciale dalja nga kriza politike, pĂ«r tĂ« cilĂ«n Ă«shtĂ« i nevojshĂ«m angazhimi dhe kontributi i tĂ« gjithĂ« bartĂ«sve politik nĂ« arritjen e zgjidhjeve qĂ« do tĂ« shtojnĂ« besim nĂ« proces, u pajtuan nĂ« takimin e sotĂ«m, kryetari i VMRO-DPMNE-sĂ«, Nikolla Gruevski me diplomaten amerikane, Viktoria Nulland. NĂ« takim diskutohej pĂ«r sfidat aktuale politike, modalitetet pĂ«r tejkalimin e...

Opozita reagon rreth dorĂ«heqjes sĂ« Stavreskit: Po shkatĂ«rrohet betoni i “familjes” nĂ« pushtet

PartitĂ« opozitare LSDM dhe PRSD sot reaguan lidhur me dorĂ«heqjen e ministrit tĂ« Financave, Zoran Stavreski. Nga LSDM-ja shprehen se dorĂ«heqja e Zoran Stavreskit tregon se Ă«shtĂ« duke u shkatĂ«rruar betoni i “familjes” nĂ« pushtet. – NjĂ«ri prej lojtarĂ«ve kryesorĂ« tĂ« regjimit e braktisi anijen qĂ« fundoset. Zoran Stavreski njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ« e dinte se Ă«shtĂ« duke u shkatĂ«rruar...

Komisioni për impiçment ndaj Ivanovit sot në rend dite në Kuvend

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot do ta mbajë seancën e 103-të në të cilën në rend dite duhet të gjendet vendimi për formimin e Komisionit për vlerësimin e gjendjes të Propozimit për vlerësim e përgjegjësisë të presidentit Gjorge Ivanov për vendimin për abolim, të shtruar nga ana e opozitës. Pas votimit të vendimit nga ana e Parlamentit, Komisioni për...

Gruevski i bën thirrje Zaevit të ndërroj mendjen dhe të merr pjesë në zgjedhjet e 5 qershorit

“Mjaft ishte. Kjo krizĂ« duhet tĂ« pĂ«rfundoj. Prapa kĂ«saj krize qĂ«ndron pafuqi, frikĂ«, shkatĂ«rrim, opozitĂ« e humbur nĂ« pa-idenĂ« e vet. Kjo duhet tĂ« ndaloj” deklaroi nĂ« konferencĂ«n e sotme pĂ«r shtyp, kreu i VMRO DPMNE-sĂ«, Nikolla Gruevski. Ai i bĂ«ri thirrje opozitĂ«s qĂ« tĂ« merr pjesĂ« nĂ« zgjedhje dhe shprehi shpresĂ« se kreu i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev do tĂ«...

Vendimin për lëshimin e Kuvendit, Veljanovski do ta firmos më 15 prill

Kryetari i Parlamentit, Trajko Veljanovsi, vendimin pĂ«r shpĂ«rbĂ«rjen e Kuvendin do ta nĂ«nshkruaj mĂ« 15 prill. Ashtu siç thuhet nĂ« kumtesĂ«n e kabinetit tĂ« Veljanovskit, ky vendim Ă«shtĂ« sjellĂ« qĂ« zgjedhjet fer dhe demokratike tĂ« mbahen mĂ« 5 qershor. “NĂ« pĂ«rputhshmĂ«ri me vendimin pĂ«r shpĂ«rbĂ«rjen e Kuvendit tĂ« RepublikĂ«s sĂ« MaqedonisĂ«, unĂ« si kryetar i Kuvendit, nĂ« bazĂ« tĂ« kornizave...

Gjykata kushtetuese vendos nëse do të ketë falje për mashtrime zgjedhore

Gjykata kushtetuese e MaqedonisĂ« nĂ« seancĂ«n e cila filloi saktĂ« mĂ« orĂ«n 9 tĂ« mĂ«ngjesit vendos nĂ«se presidentit tĂ« shtetit do t’ia kthej tĂ« drejtĂ«n tĂ« fal persona tĂ« dĂ«nuar pĂ«r mashtrime zgjedhore apo se nĂ« fuqi do tĂ« ngel vendimi aktual, me tĂ« cilin kjo gjĂ« i pamundĂ«sohet, sipas ndryshimeve tĂ« Ligjit pĂ«r amnisti tĂ« vitit 2009. PĂ«r shkak...

Pendarovski: Të mos ketë datë fikse për zgjedhje derisa nuk plotësohen kushtet

BartĂ«si i nismĂ«s “Partneritete pĂ«r MaqedoninĂ«â€ Stevo Pendarovski, sot nga Demir Kapia vlerĂ«soi se opozita pret zhvendosje tĂ« datĂ«s pĂ«r zgjedhjet e parakohshme zgjedhore si dhe kĂ«tĂ« herĂ« tĂ« mos ketĂ« datĂ« tĂ« re fikse pĂ«r zgjedhje derisa nuk plotĂ«sohen tĂ« gjitha pikat e MarrĂ«veshjes sĂ« PĂ«rzhinos. “KĂ«to ditĂ« presim vendim lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve tĂ« parakohshme parlamentare gjegjĂ«sisht...

LSDM dhe opozita e bashkuar nuk do të marrin pjesë në zgjedhjet e 24 prill

Kreu i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev sonte ka marrĂ« mbĂ«shtetje tĂ« njĂ«zĂ«shme nga partnerĂ«t e koalicionit tĂ« mos tĂ« marrin pjesĂ« mĂ« 24 prill. “LSDM dhe partnerĂ«t e koalicionit janĂ« tĂ« vendosur nĂ« zbatimin e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike. Lista zgjedhore duhet tĂ« pastrohet. Duhet tĂ« sigurohet informim profesional tĂ« mediumeve. VetĂ«m zgjedhje tĂ« tilla janĂ« nĂ« interes tĂ« qytetarĂ«ve tĂ«...

Komuna e Ohrit miratoi buxhetin në atmosferë të tensionuar

Ohri deri vitin e ardhshĂ«m mund tĂ« ketĂ« buxhet prej 18 milionĂ« euro. KĂ«shilli i komunĂ«s votoi edhe programet zhvillimore pĂ«r vitin 2016. PĂ«r shumicĂ«n nĂ« pushtet tĂ« VMRO DPMNE-sĂ«, bĂ«het fjalĂ« pĂ«r buxhet funksional dhe tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m, buxhet i mundĂ«sive qĂ« nuk do tĂ« krijoj borxhe tĂ« reja ndĂ«rsa mund t’i mbuloj ato tĂ« vjetrat. “Me buxhet tĂ« kĂ«tillĂ«, me...

Opozita e Kosovës protestoi kundër ndarjeve etnike

Opozita e bashkuar e Kosovës sot i bëri thirrje qeverisë së Kosovës se nuk do të pranojë ndarje etnike dhe as nuk do ta dhuroj territorin. Në protestën e Gjilanit, opozita u shpreh se është kundër formimit të Aleancës së komunave serbe dhe vendosjen e linjës demokratike me Malin e Zi. Protesta ka mbaruar e qetë kurse në të morën pjesë...

Deputetët do të debatojnë për problemin e shpërnguljeve nga Maqedonia

Kuvendi i RM-së sot duhet të vazhdoj debatin lidhur me problemin e shpërnguljes masovike, në veçanti të të rinjve nga Maqedonia, me propozim nga deputetët opozitar. Në rend dite në vazhdimin e seancës së 67-të është edhe propozim- ligji për kryerjen e buxhetit të RM-së për vitin 2016-të, me procedurë të shkurtuar.

Gruevski: Opozita minon negociatat për të shtyrë zgjedhjet

Kryeministri Nikolla Gruevski në një intervistë për televizionin "Sitell" sonte njoftoi ndërtimin e një konvikt të ri në Shkup, ai ka thënë se Maqedonia aktualisht ka historikisht shkallën më të ulët të papunësisë prej 26.8 për qind dhe fajësoi opozitën  për të minuar negociatat për të shtyrë zgjedhjet rënë dakord për prill të vitit të ardhshëm. Gruevski i cili zakonisht...

Të huajt janë aleati më besnik i Prokurorit special

Debatin qĂ« kĂ«to tri ditĂ« po e zhvillojnĂ« disa nge ekspertĂ«t juridik, opozita dhe Gjykata Themelore Shkupi I rreth ligjshmĂ«risĂ« sĂ« suspendimit tĂ« bombave tĂ« opozitĂ«s si dĂ«shmi, nga “arena” e mejdanit pĂ«r njĂ« çast, i nxori edhe mediumet. Gjykata Themelore Shkupi 1 dĂ«rgoi njoftim ku mbron vendimin e gjykatĂ«sit me procedurĂ« paraprake, por nuk lĂ«shoi rastin tĂ« informoj se...

Gruevski: ËshtĂ« koha qĂ« opozita ta meritoj rrogĂ«n

Mjaft ishte, Ă«shtĂ« koha qĂ« opozita ta meritoj rrogĂ«n, deklaroi kryeministri Nikolla Gruevski me rastin e kthimit tĂ« sotĂ«m tĂ« opozitĂ«s nĂ« Kuvend. “Mjaft ishte, 15 muaj merrnin paga. NĂ« Maqedoni s’ka njeri qĂ« mund tĂ« fitoj diçka tĂ« tillĂ«. ËshtĂ« koha qĂ« ata ta fitojnĂ« rrogĂ«n e tyre me meritĂ«â€ tha kryeministri. Duke u pĂ«rgjigjur nĂ« pyetje nga gazetarĂ«t, se...

LSDM: Nuk do të lejojmë që mos të respektohet Marrëveshja e Przhinos

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev sot në Berovë u takua me deputetët e partisë dhe koalicionit të tij, shkruan në njoftimin e opozitës. Siç thonë nga LSDM, deputetët kanë rënë dakord se grupi i deputetëve të opozitës dhe partnerët e koalicionit më 1 shtator do të kthehet në Kuvend, ku në mënyrë të organizuar, seriozisht dhe me përkushtim do të...

Zaev bëri thirrje për protestë mbarëpopullore më 17 maj në Shkup

Lideri opozitar, Zoran Zaev dje, pas marshit protestues nĂ« KavadarĂ« i cili siç tha, Ă«shtĂ« i fundit nĂ« qytetet brenda vendit, paralajmĂ«roi dhe bĂ«ri thirrje pĂ«r protestĂ« tĂ« madhe mbarĂ«popullore mĂ« 17 maj nĂ« Shkup. “KĂ«tu nĂ« Kavadar mbarojnĂ« protestat nĂ«pĂ«r qytetet e  MaqedonisĂ«. Por, ka edhe pse. KĂ«tu e shfrytĂ«zoj rastin t’ju ftoj tĂ« gjithĂ«, tĂ«rĂ« popullin tonĂ«, maqedonas,...