fbpx
Tag: Ohër

tag: Ohër

Tërmetet në Shkup mbushin përplot Ohrin

Shumë qytetarët të Shkupit, kryesisht pensionistë, kanë arritur në Ohër për t'i evituar streset nga dridhjet dhe lëkundjet që goditën pjesën qendrore të Shkupit. Kryesisht bëhet fjalë për pronarë të uikend shtëpizave apo banesave. Këtë shtator ata u kthyen në Ohër, ndërsa kjo mund të vërehet edhe nga shëtitoret, kafenetë, lagjet dhe fshatin Velestovë. Në favorin e tyre është edhe moti...

Ohri po mbushet me turistë

Në Ohër edhe krahas motit me shi, udhëtuan shumë mysafir të cilët në këtë qytet do të kalojnë festat e fundjavës. Hotelierët u lëvduan se janë shitur 90% e shërbimeve dhe kapaciteteve. Qytetarët që ofrojnë banesa me qira, çmimet i kanë prej 400 denarëve për krevat deri 50 euro për qira ditore të apartamentit me më shumë krevate. Pjesa më e madhe...

Jolevski: Për dhjetë herë është rritur numri i emigrantëve që vijnë në Maqedoni

Armata e R. së Maqedonisë është e gatshme për pranimin e numrit të rritur të shtetasve të huaj, por për momentin nuk ka nevojë për rritjen e numrit të ushtarëve në kufirin jugor. Këtë e thekson ministri i mbrojtjes, Zoran Jolevski mbrëmë në hapjen e shkollës progresive të NATO-s, “Menaxhimi me kërcënimet në Evropën Juglindore” në Ohër dhe shpjegoi...

Apel emotiv i alpinistes Ilina Arsova për shpëtimin e Lagadin

Alpinistja e njohur nga Ohri, Ilina Arsova e cila në maj të vitit 2013 hipi në majën e malit Mont Everest në lartësi prej 8848 m, në letër për opinionin thotë se Lagadinit nuk i nevojitet plazh mesdhetar sepse terreni nuk posedon breg plazhi. Ajo në letër drejtpërdrejtë i drejtohet ish kryeministrit Nikolla Gruevski, të cilin e lut që...

Krishtlindjet katolike në Ohër sollën festues nga Greqia, Shqipëria dhe Bullgaria

Më shumë se njëqind mysafirë, kryesisht, nga Greqia, por edhe nga Shqipëria dhe Bullgaria, arritën në Ohër për të festuar Krishtlindjet katolike. Janë vendosur, kryesish, në hotelet me kapacitet më të madh. Një numër i vogël edhe në Strugën fqinje. Mysafirët që arritën në Ohër, do të qëndrojnë këtë fundjavë, janë paralajmërim i llojit të vetë për vërshimin e turistëve...

“Sahara grup” do të bëjë rekonstruksionin e hotel “Sllavija” në Ohër

Ohri do të bëhet me hotel të ri luksoz, pasi që grupacioni "Sahara" nëpërmjet një kumtese informoi se është në  përfundim e sipër janë përgatitjet për  rekonstruksionin për hotelin "Sllavija", kurse me punimet ndërtimore do të fillohet në fund të këtij muaji, transmeton "Ohrid pres". Grupacioni "Sahara" është e përkushtuar drejt investimeve të saja në Republikën e Maqedonisë , edhe...

LSDM: Me bregun e shtrenjtë, paratë e popullit do të përfundojnë në xhepat e dikujt

Koordinatori i grupit të këshilltarëve të LSDM-së në Ohër, Jovan Stojanoski akuzoi se në seancën e Këshillit të komunës Ohër, në mënyrë mjaft jo- transparente këshilltarët e VMRO DPMNE-së votuan “rishikim shkatërrues të buxhetit”. “Nga 67 milion denarët e projektuar në buxhet, ato në vend që të shkojnë për investime zhvillimore dhe kapitale, pjesa më e madhe prej tyre apo...

Konferencë ndërkombëtare në Ohër: Kriza me refugjatët, kërcënim global për sigurinë

Kjo konferencë është organizuar nga Qendra Marshall, Maqedonia dhe NATO, që u mbajt në një konferencë dy-ditore për të diskutuar kërcënimet transnacionale duke u përqendruar në krizën e emigrantëve, ku do të jepen rekomandime për të përmirësuar aftësinë e sigurisë të shteteve anëtare të Aleancës dhe partnerët e saj për të përballuar sfidat bashkëkohore. Pjesëmarrësit paralajmërojnë se fluksi i refugjatëve...

Ivanovi pranoi delegacionin e Olimpiadës Speciale

Presidenti Gjorge Ivanov dhe bashkëshortja e tij Maja Ivanova  si dhe djali  i tyre Ivan, sot në "Villa Biljana" në Ohër, priti delegacionin e Olimpiadës Speciale të Maqedonisë, i cilia mori pjesë në Lojërat verore të Olimpiadës Speciale të mbajtura nga 25 korrik deri më 2 gusht në Los Anxhelos, ShBA . Ivanov përgëzoi sportistët e Maqedonisë për lojrat në...

Presidenti Ivanov qëndron në vend, do të pushoj në Ohër

Presidenti Gjorgje Ivanov, pushimin vjetor do ta kaloj në Ohër, pas festës së Ilindenit- thonë nga kabineti i tij. Nga kabineti sqarojnë se një pjesë të madhe të obligimeve presidenti këtë kohë i kryen në Ohër. “Një pjesë të madhe të obligimeve presidenti Ivanov këtë kohë i kryen në Ohër, duke pasur parasysh se është udhëheqës i disa manifestimeve që ndodhi...

Ohër SOS: Palma nuk është lloj autokton për Maqedoninë

Shoqata për aktivizëm “Ohër SOS” duke aktualizuar rastin me mbjelljen e palmave në Ohër, përmend se ky lloj nuk është autokton për Maqedoninë. Nga “Ohër SOS” shtojnë se kanë analizuar studim për efektet e miratimit të llojit jo- autokton të palmës ndaj komunitetit të pakurrizorëve në Kaliforninë Jugore. “Është bërë krahasim mes shelgut dhe palmës jo- autoktone. Rezultatet kanë treguar se...

Palma mediterane do të mbillen në Ohër

Përgjatë shëtitores së bregdetit, por edhe para Qendra për trajnim në ujë, sot punonjësit e NP “Komunalet e Ohrit” së bashku me një ekip nga “Pyjet e Maqedonisë” filluan me mbjelljen e gjithsej 200 palmave me qime, të gjata prej 3 deri 4 metër. Me këtë vazhdon realizimi i projektit të NP “Pyjet e Maqedonisë” për ndërtimin e imazhit të...

Liqeni i Ohrit në sipërfaqe me mal mbeturinash

Sasi të mëdha të shisheve të plastikës, letrës, kallamit dhe mbeturina tjera kanë nxjerrë këto dy ditë ekipet e NK “Ohridski Komunalec”. Vlerësohet se liqeni i Ohrit nga thellësitë e ujit ka nxjerrë të paktën 30 kub/ metër mbeturinë, përgjatë bregut të qytetit, në linjën prej portit deri tek Parku holandez. Në aksion ishte angazhuar një mihës i istikameve, kamion për...

Qafa e presidentes kroate e stolisur me tri perla të Ohrit

Qafa e zonjës Kolinda Grabar – Kitaroviq, presidentja e porsazgjedhur, është e stolisur jo me një, por me tre perla të Ohrit –thotë për “Super Radio” e Ohrit mjeshtri i famshëm për përpunimin e perlës së Ohrit, Kliment Talev. Njërën perlë e ka pranuar si dhuratë ndërsa dy tjerat i ka blerë, shpjegon Talev dhe shton se falë perlave Grabar-...

LSDM: Drejtorët të emërohen sipas aftësisë profesionale, e jo në bazë familjare dhe partiake

Organizata komunale e LSDM- ës nga Ohri kërkoi nga  prefekti i Komunës Nikolla Bakraçevski, drejtorët dhe udhëheqësit e sektorëve t’i emërojë sipas aftësisë profesionale dhe shkollore, dhe jo sipas lidhjeve familjare dhe partiake. “Sepse, as bora nuk do ta mbulojë turpin përpara banorëve të Ohrit dhe turistëve të shumtë të cilët qëndrojnë në këtë qytet për festat e fundvitit....