fbpx
Tags Nikos Kozias

Tag: Nikos Kozias

Kotzias: There is not enough time for Macedonia to become a NATO member by June

At the next NATO summit in July, Macedonia will not become a member because the time period is too short, said Greek Foreign Minister Nikos Kotzias in an interview with the Greek radio "247". According to Kotzias, the agreement has to be ratified in various ways, and it is already April. "They want to call a referendum. For a referendum in...

Kozias: Ata që refuzonin të negociojnë për emrin, tani nuk lejojnë të formohet Qeveria

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias dërgoi mesazh të ashpër për Maqedoninë se irredentizmi ndaj Greqisë pengon perspektivën euro- atlantike të shtetit. Duke folur për politikën e jashtme greke në Odën ekonomikë të Athinës, Kozias vuri në duke se në kontestin për emrin problematike janë tendencat irredentiste që vendi i tregon në kërkesat për emrin e Maqedonisë. “Problemi për emrin...

Kozias: Maqedonia dhe Shqipëria të fillojnë të sillen në mënyrë demokratike

Maqedonia dhe Shqipëria duhet të kuptojnë se është e rëndësishme të fillojnë të funksionojnë në mënyrë demokratike dhe t’i zbatojnë parimet demokratike të BE-së, porositi shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias pas Këshillit për politikë të jashtme të BE-së. Kozias në deklaratë për televizionin shtetëror grek ERT, vuri në dukje  se në Këshill është shprehur shqetësim për krizën politike...

Samiti rajonal mes Maqedonisë, Greqisë, Bullgarisë dhe Shqipërisë anulohet pas zgjedhjeve

Samiti i dytë rajonal i shefave të diplomacive të Greqisë, Maqedonisë, Shqipërisë dhe Bullgarisë është anuluar për shkak të zgjedhjeve në Maqedoni dhe turbulencat e reja politike në Sofje pas zgjedhjeve presidenciale. Shefi i diplomacisë greke Nikos Kozias i cili ishte nismëtar i këtij takimi rajonal, paralajmëroi se katër ministrat janë dakorduar që në vend të fundit të nëntorit, takimi...

Kozias- Poposki: Nëse nuk ka besim mes partnerëve, s’mund të ketë as “martesë”

Ministrat e jashtëm grek dhe ai maqedonas, Nikos Kozias dhe Nikolla Poposki sot në Shkup kanë biseduar për masat e ndërtim- besimit dhe mbindërtimin dhe zgjerimin e tyre si dhe për linjën hekurudhore nga Manastiri deri në Lerin si dhe ndërtimin e gazsjellësit Selanik- Maqedoni. Kontesti për emrin, siç u njoftua më herët, nuk ka qenë temë diskutimi mes shefave...

Kozias të enjten për vizitë në Shkup

Perspektiva evropiane e Maqedonisë do të jetë temë kryesore e bisedave të ministrit grek të Punëve të Jashtme, Nikos Kozias, i cili të enjten do ta vizitojë vendin tonë. Shefi i diplomacisë greke në Shkup do të takohet me diplomatë të Maqedonisë, para të cilëve do të mbajë fjalim, ndërsa diplomatët pastaj do të mund të parashtrojnë pyetje. Burime diplomatike informojnë...

Koxias ka mbrojtur Maqedoninë nga sanksionet e BE-së në Luksemburg?

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kocias, kundërshtoi ashpër idenë për sanksione evropiane për Maqedoninë në Këshillin e djeshëm të ministrave të jashtëm të BE-së. Sipas Koxiasit, BE-ja nuk do t’i ndihmojë Maqedonisë përmes sanksioneve dhe presioneve publike, por me veprim përmes kanaleve më diplomatike dhe në drejtim të zhvillimit të kulturës së kompromiseve, dialogut demokratik dhe demokracisë në punën e...

MPJ-ja greke në Twitter: Ahmeti nga BDI është takuar me Kozias

Sot në Athinë kreu i BDI-së, Ali Ahmeti d të takohet me ministrin e jashtëm grek Nikos Kozias. Takimi Kozias- Ahmeti është caktuar për orën 12 sipas kohës lokale në MPJ-në greke, që takimi e paralajmëron përmes njoftimit vetëm 1 orë para fillimit të tij. MPJ-ja greke në profilin e tij zyrtar në Twitter shpërndau fotografi me tekstin: "Ministri i...

MPJ: Vizita e Ahmetit në Athinë është partiake e jo qeveritare

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, zv/kryeministri i Marrëveshjes kornizë Musa Xhaferi dhe zv/kryeministri i çështjeve evropiane Fatmi Besimi në takimin me shefin grek të diplomacisë nuk shkojnë në cilësinë e përfaqësuesve të qeverisë, njoftuan për “Meta” nga MPJ-ja. Nga ky dikaster thonë se bëhet fjalë për takim partiak dhe se partneri i koalicionit nuk është koordinuar me ta lidhur me...

Ahmeti në Athinë takohet me Kozias

Kreu i BDI-së më 8 janar në Athinë do të takohet me ministrin e jashtëm grek, Nikos Kozias. Nga BDI thonë se arsyeja e vetme për këtë vizitë është takimi mes Ahmetit dhe Kozias. Një njoftimin e BDI-së thuhet se Ahmeti dhe Kozias do të këmbejnë mendime për raport e mira ndër- fqinjësore, për çështjet e hapura mes dy vendeve dhe...

Kozias kërkon më shumë disponim për dialog thelbësor nga Maqedonia

Shefi i diplomacisë greke Nikos Kozias apelon qeveria maqedonase të tregoj disponim më të madh për dialogun thelbësor dhe aftësi për kompromis të sinqertë. Në intervistën e fundvitit për gazetën greke “Agora” në pyetjen se çfarë do të bëj qeveria greke nëse pala maqedonase kërkon pranim në instancat ndërkombëtare nën emrin e përkohshëm, ministri grek qartë theksoi se Maqedonia duhet...

Poposki nesër për vizitë zyrtare në Athinë

Ministri i jashtëm i Maqedonisë Nikolla Poposki nesër do të arrijë për vizitë pune në Athinë ku do të takohet me homologun e tij grek, Nikos Kozias. Kjo është vizita e dytë e Poposkit në Athinë, pas pjesëmarrjes së tij në takimin joformal të ministrave të BE-së dhe vendeve- kandidate gjatë kryesimit grek në vitin 2014, por vizitë e...

Kozias javën e ardhshme në Kosovë, Shqipëri dhe Bosnjë

Ministri i jashtëm grek Nikos Kozias planifikon turne të dytë në Ballkan. Javën e ardhshme Kozias do të shkoj për vizitë në Kosovë, Shqipëri dhe Bosnjë gjegjësisht shtetet që i anashkaloi gjatë vizitës së qershorit kur erdh në Maqedoni, Serbi dhe Malin e Zi. Siç informojnë nga ministria e jashtme greke, Kozias më 14 korrik do të udhëtoj për Prishtinë, ku...

Kozias paralajmëroi pako prej tre hapave për zgjidhjen e kontestit me emrin

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias në intervistën e sotme për televizionin “Telma” paralajmëroi se Greqia në të ardhmen e afërt do të propozoj pako prej tre hapave për zgjidhjen e kontestit për emrin. “Do të negociojmë në tre hapa. Së pari këtu janë masat për ndërtimin e besimit, që tanimë i kemi. E dyta do të jetë për metodologjinë...