fbpx
Tags Mitko Çavkov

Tag: Mitko Çavkov

Nuhiu: Sa më shpejtë policia të vihet në shërbim të qytetarëve dhe shtetit

Ministria e Brendshme sot në hapësirat e objektit të MPB-së në mënyrë solemne shënoi 7 Majin, Ditën e policisë së Maqedonisë. Në solemnitet morën pjesë ministri i brendshëm, Agim Nuhiu, drejtorët e Byrosë për Siguri Publike dhe Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim, Mitko Çavkov dhe Vladimir Atanasovski, zyrtarë të lartë të MPB-së si dhe familjarë të policëve dhe mbrojtësve nga...

Nuhiu ka dorëzuar kërkesë në Qeveri që të shkarkohet Mitko Çavkov

Kthim mbrapa nuk ka, çështjet patjetër të zbardhen deri në fund dhe secili patjetër të jep llogari për veprimet e tij, ka thënë ministri i brendshëm Agim Nuhiu, në konferencën e sotme në MPB, ku tha se pranë Qeverisë ka dorëzuar kërkesë që të shkarkohet Mitko Çavkov nga funksioni i drejtorit të Byrosë për Siguri Publike dhe porositi se...

Çavkov arsyetohet: Askush nuk më ka thënë se do të zgjidhet kryetari i Kuvendit

Drejtori i Byrosë për Siguri Publike, Mitko Çavkov sot pasdite ka mbajtur konferencë shtypi ku dha pikëpamjet e tij për ngjarjet e djeshme në Kuvend. Ai u ankua se nuk ka qenë e njoftuar se do të emërohet kryetari i ri i Kuvendit dhe se thotë se policia nuk ka pasur njohuri dhe paralajmërime për incidente të mundshme. Ai...

Nuhiu: MPB dhe Çavkovi janë përgjegjës për dhunën në Kuvend, unë tërhiqem

Ministri i punëve të brendshme, Agim Nuhiu ka dënuar ngjarjet që ndodhën mbrëmë në Kuvend dhe ka thënë se një pjesë e strukturave të MPB-së nuk e kanë kryer punën, për çka do të duhet të japin përgjegjësi. Ai thotë se si ministri ka insistuar që të formohet një shtab operativ prej kur kanë filluar protestat ndërsa në të janë...

Çavkov: Deputetët nesër do të kenë qasje të papenguar në Kuvend

Deputetët nesër do të kenë qasje të papenguar në Kuvend, deklaroi për “Dojçe Vele”, drejtori i Byrosë së sigurisë publike (BSP), Mitko Çavkov. Nesër më ora 12 në Kuvend pritet të mbahet koordinimi i partive parlamentare politike për formimin e Komisionit për zgjedhje dhe emërim, si bazë për vazhdimin e seancës konstituive për emërimin e kryetarit të Kuvendit. Nesër në mesditë...

Han ia dorëzoi donacionin e BE-së policisë kufitare dhe QMK-së

Euro- komisari për zgjerim Johanes Han sot në MPB dorëzoi donacionin prej 33 automjeteve të terrenit për përforcimin dhe modernizimin e kapaciteteve të policisë kufitare dhe Qendrën për Menaxhimin e Krizave (QMK). Han në fjalimin e tij në dorëzimin e donacionit tha se kjo është shenjë e fuqishme për bashkëpunimin e fortë mes “familjes së BE-së dhe Maqedonisë në menaxhimin...

Andonov: Janeva vë në pikëpyetje sigurinë nacionale

Katica Janeva bëri presedencë që mund të cenoj sigurinë nacionale, akuzoi zv/ ministri plotësues i brendshëm, Oliver Andonov, drejtori i Byrosë së sigurisë publike, Mitko Çavkov dhe drejtori i DSK-së, Viktor Atanasovski, pas deklaratave që më ora 1 pas mesnatës i dha prokuroret speciale, Katica Janeva dhe Lençe Ristoska. Andonov akuzoi Janevën se nuk është profesioniste dhe se ka bërë...

Ministër për një ditë – hap taktik i VMRO-DPMNE-së për kontroll të MBP-së para zgjedhjeve

Emërimi i ish-profesorit të Universitetit  MIT dhe aktivistit të Lëvizjes Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë Oliver Andov si ministër të MBP-së për një ditë është hapi i fundit taktik i VMRO-DPMNE-së. Partia në pushtet këtë e beri nga shkaku që të mbroje pozicionet kyçe në MBP me kuadër të kontrolluar para votimit të nesërm ne Kuvend për zgjedhjen e...

Çavkov: Konkursin e publikojmë sepse nuk mund ta bëjmë gjatë zgjedhjeve

Konkursi për punësimin e 600 policëve në MPB është për përforcimin e kapaciteteve të Ministrisë dhe plotësimin e mesatares evropiane për nga numri I policëve, deklaroi sot në konferencë ministri I brendshëm, Mitko Çavkov. Sipas tij, numri prej 600 policë për të cilët është shpallur konkursi është bazuar në strategjinë për zhvillimin e resurseve njerëzore në MPB dhe kërcënimet aktuale...

Ministria e brendshme ka shpall konkurs për punësimin e 600 policëve

Ministria e brendshme ka shpall konkurs për punësimin e 600 policëve, mëson “Meta”. Konkursi duhet të publikohet nesër në “Gazetë zyrtare”. Pjesa më e madhe e kandidatëve apo 100 që do t’i kalojnë trajnimet dhe do të pranohen, sipas konkursit do të sistemohen në njësitë organizative me seli në Shkup. Në konkurs përmendet kushtet për paraqitje në konkurs si dhe...

PSP: Formimi i reparteve speciale është kuptimplotë

Formimi eventual i reparteve speciale është kuptimplotë, thonë për “Meta” Prokuroria speciale, lidhur me nismat për formimin e reparteve speciale në gjykatë dhe MPB, për rastet e PSP-së. Nga ky institucion shtojnë se nuk do të japin detaje tjera sepse, siç thonë, puna e tyre është që të zhvillojnë hetime të pavarura. “Konsiderojmë se formimi eventual i reparteve speciale është kuptimplotë,...

Çavkov: Reparti special në MPB është zgjidhje e palogjikshme

Formim të repartit special brenda Ministrisë së brendshme për nevojat e Prokurorisë speciale, sipas ministrit Çavkov është zgjidhje e palogjikshme. Sipas tij, Ligji aktual për procedurë penale mundëson çfarëdo prokurorie të kërkoj dhe t’i vihen në disponim aq përfaqësues të MPB-së sa ka nevojë. “Nuk jam pjesë e procesit dhe bisedimeve që po zhvillohen për momentin. Megjithatë, vlerësoj se nuk ka...

Vendimi për udhëtim në Kosovë me letërnjoftime hyn në fuqi

Marrëveshja e qeverive të Maqedonisë dhe Kosovës për kushtet e udhëtimit të shtetasve të vendeve me letërnjoftime, prej sot do të hyj në fuqi. Fillimin e vendimit sot e shënuan zv- ministri i brendshëm Agim Nuhiu, zv- ministri shtesë Mitko Çavkov, të cilët në kalimin kufitar Bllacë u takuan me zv- ministrin e brendshëm të Kosovës, Valdet Hoxha. Për qytetarët e...

Qeveria zhvlerësoi të gjitha vendimet e ministrave të LSDM-së

Të gjitha vendimet që i kanë miratuar ministrat e LSDM në periudhën 11 nëntor 2015 deri 7 prill 2016, Qeveria i ka zhvlerësuar në seancën e djeshme me kërkesë të zv- ministrave plotësues të VMRO DPMNE-së, Mitko Çavkov dhe Dime Spasov, njoftojnë nga Qeveria. Në njoftimin shkruan se sipas nenit 30, paragrafit 2 nga Ligji për Qeveri, Qeveria ka të...

KSHZ hodhi poshtë parashtresat e Mitko Çavkov

Si jo të lidhura me çështjen e zgjedhjeve, KSHZ hodhi poshtë parashtresat e zëvendës- ministrit të brendshëm Mitko Çavkov, për tre vendimet për emërimin e kryeshefave, të miratuar nga ministri Oliver Spasovski. Tre vendimet kanë të bëjnë me emërimin e Primislav Dimovski për shef i ri i njësitit "Alfa", emërimi i Branko Rakiq për kryeshef të njësitit për trafik rrugor...

Çavkov me telegram ka urdhëruar DSK-në dhe BSP-në të zbatojnë vendimin e Gjykatës administrative

Zv- ministri i brendshëm Mitko Çavkov sot në mëngjes përmes telegramit ka njoftuar drejtorët e Byrosë për siguri publike dhe Drejtorisë së sigurimit dhe kundër –zbulimit se janë të obliguar menjëherë të zbatojnë vendimin e Gjykatës administrative që dje i futi jashtë fuqisë të gjithë 29 vendimet që një ditë para Vitit të ri i solli ministri teknik i...

Spasovski lëvdon policët, Çavkov qorton homologët grek

Lëvdatat shkojnë në adresë të policëve maqedonas të cilët sot mirë u ballafaquan me situatën në përgjithësi edhe krahas kolegëve të lënduar- deklaroi ministri i brendshëm Oliver Spasovski i cili mbrëmë së bashku me zëvendësin e tij Mitko Çavkov vizitoi policët e lënduar nga përleshja me emigrantët. Zëvendës-ministri Çavkov tha se për shkak të komplikueshmërisë së gjendjes, policia nuk ka...

Presidenti Ivanov dhe ministri Çavkov bisedojnë për krizën e refugjatëve

Presidenti i Maqedonisë Gjorgje Ivanov dhe ministri i brendshëm, Mitko Çavkov  kanë biseduar për masat dhe aktivitetet që po merren për parandalimin dhe menaxhimin lidhur me hyrjen e refugjatëve në rajon sidomos për shkak të transitit nëpër Maqedoni. Në takim është konstatuar se të gjithë subjektet që marrin pjesë në sistemin e menaxhimit me kriza, funksionojnë me aktivitete të shtuara...

Policia e Maqedonisë, Serbisë, Austrisë dhe Hungarisë firmosën memorandum për menaxhimin e krizës me refugjatët

  “Si shtet jemi lënë të vetëm që të ballafaqohemi me këtë gjendje edhe atë për fajin tonë nga aspekti rajonal, e shkaktuar në pjesën e kufirit shtetërorë me vend- anëtarë të BE-së” theksoi ministri i brendshëm i Maqedonisë, Mitko Çavkov në takimin e sotëm me homologët e tij në Ohër në kuadër të krizës me refugjatët ku shtoi se...

Çavkov dhe Kurc sot do ta vizitojnë kufirin jugor

Ministri i punëve të brendshëm Mitko Çavkov dhe ministri i jashtëm austriak, Sebastijan Kurc i cili po qëndron për vizitë në vend, sot paradite do ta vizitojnë Gjevgjelinë, që këtë fundjavë ishte në fokusin e opinionit botërorë për shkak të krizës me emigrantët. “Sot 24 gusht, më orën 10 e 30 në Gjevgjeli, ministri i brendshëm i vendit Mitko Çavkov...