fbpx
Tag: Ministrat

tag: ministrat

Do të publikohen edhe shpenzimet e ministrave në bufetë e institucioneve shtetërore

Jo vetëm rendet e propozuara të ditës së mbledhjeve të qeverisë, por pushteti aktual planifikon që rendin e plotë të ditës që është miratuar, materialet dhe procesverbalet nga mbledhjet e qeverisë të publikohen, tha Robert Popovski, ministri pa resor, i angazhuar për komunikime, llogaridhënie dhe transparencë në takimin e sotëm me përfaqësuesit e mediave dhe organizatave joqeveritare, ku u...

Spasovski: Sonte do të dihet kush do të jenë ministrat dhe zëvendës- ministrat e rinj

Sekretari i përgjithshëm i LSDM-së dhe ish ministri i brendshëm Oliver Spasovski sot nuk deshi t’i zbuloj emrat e ministrave dhe zv- ministrave që pritet t’i emëroj LSDM në qeverinë kalimtare për organizimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. “Sonte do të ketë takim të organeve më të larta partiake dhe në të do të vendoset për emrat e ministrave dhe...

Qeveria zhvlerësoi të gjitha vendimet e ministrave të LSDM-së

Të gjitha vendimet që i kanë miratuar ministrat e LSDM në periudhën 11 nëntor 2015 deri 7 prill 2016, Qeveria i ka zhvlerësuar në seancën e djeshme me kërkesë të zv- ministrave plotësues të VMRO DPMNE-së, Mitko Çavkov dhe Dime Spasov, njoftojnë nga Qeveria. Në njoftimin shkruan se sipas nenit 30, paragrafit 2 nga Ligji për Qeveri, Qeveria ka të...

Ministrat dhe zv/ministrat e LSDM-së dorëzuan dorëheqjet

Ministrat dhe zëvendësministrat shtesë nga LSDM-ja kanë deponuar dorëheqjet në qeveri, tha Ministri i Brendshëm i Maqedonisë, Oliver Spasovski, në një konferencë për shtyp para Qeverisë. I pyetur se çfarë ndodh nëse Parlamenti vendos të mosshpërbëhet dhe për të shtyrë zgjedhjet, Spasovski tha se, dorëheqjet dorëzohen vetëm nëse ka zgjedhje më 24 prill, ku sipas LSDM-së, por edhe nga bashkësia ndërkombëtare, nuk ka kushte. "Në bazë të...

U kompletua qeveria e re, deputetët votuan zëvendës-ministrat

Kuvendi në seancën e sotme votoi zëvendës- ministrat e rinj. Nga radhët e LSDM-së, janë emëruar Aleksandar Kiracovski në ministrinë e shoqërisë informatike dhe administratë publike me 99 vota “për” dhe asnjë “kundër, Lupço Nikollovski në ministrinë e bujqësisë me 97 vota “për” dhe asnjë “kundër” dhe Kire Naumov në ministrinë e financave me 95 vota “për” dhe asnjë...

Deri tani negocionin, prej nesër fillon zbatimi praktik i Marrëveshjes së Përzhinos

Pas disa javëve bisedime, partitë politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, të premten në orët e hershme arritën marrëveshje për të gjitha pikat e marrëveshjes së 2 qershorit dhe 15 korrikut, që duhet të filloj të zbatohet që nesër. Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi së bashku me ekipet e tyre arritën marrëveshje për Kodin zgjedhor, kompetencat...

KQ i LSDM-së mbështet zgjidhjet kadrovike të qeverisë kalimtare

Këshilli qendror i LSDM-së mbrëmë njëzëri dha mbështetje për të gjitha nominimet e ministrave dhe zëvendës- ministrave: Oliver Spasovski për ministër i brendshëm, Frosina Remenski për ministre e punës dhe politike sociale, Aleksandar Kiracovski për zëvendës ministër i shoqërisë informatike dhe administratë, Kire Naumov për zëvendës –ministër i financave dhe Lupço Nikollovski për zëvendës-ministër i bujqësisë, pylltarisë dhe ekonomizimit...

Kthesë në Greqi: Cipras pranon propozimet evropiane me ndryshime dhe sugjerime të vogla

  Aleksis Cipras do të pranojë të gjitha kushtet e kreditorëve për shpëtim, që iu vunë në tryezë këtë fundjavë me vetëm disa ndryshime të vogla, sipas një letre që kryeministri grek dërgoi mbrëmjen e djeshme më 30 qershor e që u morr nga Financial Times. Letra dy-faqëshe,  që i drejtohet krerëve të Komisionit Europian, Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Qëndrore...